Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2023 Rokiem Marii Krystyny Habsburg w Żywcu. Wernisaż wystawy i premiera filmu „Ostatnia Habsburżanka"

Jacek Drost
Jacek Drost
Burmistrz Żywca Antoni Szlagor pokazuje oryginalną korespondencję dotyczącą Habsburgów, jaką zgromadził zajmując się rodziną w ostatnich latach
Burmistrz Żywca Antoni Szlagor pokazuje oryginalną korespondencję dotyczącą Habsburgów, jaką zgromadził zajmując się rodziną w ostatnich latach JAK
Rok 2023 został ustanowiony przez żywiecką Radę Miejską Rokiem Marii Krystyny Habsburg. Taką uchwałę radni podjęli w związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin księżnej. W ramach jubileuszowego roku dzisiaj 7 marca w żywieckim Starym Zamku została otwarta wystawa „Żywiecka Habsburżanka. W 100. rocznicę urodzin Marii Krystyny Habsburg", a w miejscowym kinie Janosik odbyła się premiera filmu „Ostatnia Habsburżanka".

- Byłą osobą niezwykle ciepłą, przyjazną, serdeczną. Osobą niezwykle inteligentną. Osobą, od której można byłoby się uczyć manier. Na dodatek znała siedem języków - tak księżną Marię Krystynę Habsburg wspominał burmistrz Żywca Antoni Szlagor, którego ojciec był u Habsburgów lokajem. - Dla mnie Habsburgowie to niezwykle ważne osoby. Cieszę się, że mogłem być nie tylko takim miejskim opiekunem Marii Krystyny Habsburg, ale również, że jestem opiekunem jej rodziny - podkreślał Antoni Szlagor.

Podczas konferencji prasowej włodarz Żywca przyznał, że rodzina Habsburgów była dla miasta taką perełką. - Byli to ludzie godni naśladowania, wielcy patrioci; osoby, które na życie naszego miasta przed wojną, ale również po wojnie wywierali ogromny wpływ - mówił burmistrz Szlagor, dzięki któremu Maria Krystyna Habsburg po wielu latach emigracji wróciła do Żywca i w mieście spędziła ostatnie lata swojego życia. Zwracał uwagę, że księżna, tak samo jak cała rodzina Habsburgów, była wielką patriotką i nigdy nie zapomniałą o swoich korzeniach.

Dlatego podczas styczniowej sesji radni miejscy postanowili ustanowić ten rok Rokiem Marii Krystyny Habsburg. Będzie to nie tylko znakomita okazja, żeby przypomnieć czym rodzina Habsburgów dla miasta nad Sołą i Koszarawą. Burmistrz Szlagor zdradził, że w ramach obchodów planują zorganizowanie różnych spotkań z osobami, które znały Habsburgów, wykłady, publikację wydawnictw poświęconych rodzinie, a także uroczysty wieczór wspomnień w 100. rocznicę urodzin Marii Krystyny Habsburg, która wypadnie 8 grudnia. - Ten rok będzie takim rokiem pokazania całej prawdy o żywieckich Habsburgach. O ich patriotyzmie, o ukochaniu żywieckiej ziemi - powiedział burmistrz Szlagor.

Buciki i torebki księżnej w Starym Zamku

Jednym z elementów obchodów Roku Marii Krystyny Habsburg jest otwarta dzisiaj wystawa poświęcona księżnej i jej rodzinie w Starym Zamku, gdzie mieści się Muzeum Miejskie. Dyrektor muzeum Anna Tuleja stwierdziła, że ekspozycja będzie cały czas rozbudowywana o pamiątki po Habsburgach, które zostały u mieszkańców Żywca i które mieszkańcy przynoszą. Muzeum będzie prowadziło również inne działania mające upowszechnić wiedzę o Habsburgach.

- Możemy się pochwalić bardzo ciekawymi artefaktami, przedmiotami bardzo bliskimi dla księżnej - powiedziała Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego i kurator wystawy. Dodała, że jednymi z najcenniejszych eksponatów prezentowanych na wystawie są m.in. fragmenty garderoby księżnej - jej buciki czy torebki. - Mamy także jej oryginalne obywatelstwo honorowe miasta Żywca oraz błogosławieństwo od Jana Pawła II - podkreśliła kurator. Dodała, że na wystawie można zobaczyć także np. liczne zdjęcia, książki jakie czytali Habsburgowie oraz miniaturki z portretami żywieckich Habsburgów autorstwa Marii Dąbrowskiej. Większość z tych rzeczy nie była do tej pory pokazywana zwiedzającym.

Ostatnia Habsburżanka w Janosiku

Po południu w żywieckim kinie Janosik odbyła się premiera filmu „Ostatnia Habsburżanka" w reżyserii Judyty Syrek i Wojciecha Kursy. To filmowa opowieść o żywieckich Habsburgach przedstawiana przez księżną Renatę Habsburg Lorena de Zulueta, najmłodszą córkę pary arcyksiążęcej Karola Olbrachta Habsburg i Alicji Ankarcrona (primo voto Badeni). To pasjonująca, pełna napięć historia rodzinna, społeczna i narodowa o miłości, nadziei i wierze w zwycięstwo dobra nad złem. Twórcy realizowali zdjęcia w Żywcu i Madrycie. Sięgnęli po niepublikowane bogate zbiory historyczne.

- Ten film zrodził się z waszej (mieszkańcy Żywca - red.) pasji, bo pięknie pielęgnujecie pamięć o Habsburgach. To jest piękne, że ta pamięć o żywieckich Habsburgach trwa, bo to piękni ludzie. Jest takie powiedzenie, że w życiu można stracić wszystko, ale nie można stracić człowieczeństwa i o tym jest ten film - mówiła Judyta Syrek.

Film będzie można zobaczyć w najbliższy wtorek 14 marca w TVP1 o godz. 23.20.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto