Rządowe wsparcie na drogi w Śląskiem. W ramach RFRD otrzymamy w sumie 150 mln zł. Środki pozwolą na realizację wielu istotnych inwestycji

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
W ramach RFRD do naszego regionu trafi w sumie 150 mln zł.
W ramach RFRD do naszego regionu trafi w sumie 150 mln zł. fot. Arkadiusz Gola
Udostępnij:
W czwartek 17 lutego w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ogłoszono listę zadań, które zostaną dofinansowane w ramach tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na budowę, przebudowę i remonty, do naszego regionu trafi w sumie 150 mln zł. Dzięki tym środkom możliwe będzie zrealizowanie kilku ważnych inwestycji, m. in. w powiecie raciborskim, Bytomiu i Węgierskiej Górce.

150 mln zł dofinansowania na drogi w woj. śląskim

W ramach RFRD do naszego regionu trafi w sumie 150 mln zł. Wśród inwestycji, które otrzymają wsparcie, znajdują się zarówno nowe, jak i takie, które już trwają.

- Nie chcieliśmy, żeby otrzymały one dofinansowanie tylko na pierwszy rok trwania prac, dlatego teraz kontynuujemy tę pomoc. Pieniądze trafią też na zadania wieloletnie, na które składano wnioski pierwszy raz, w nowym naborze, a także te, które samorządy będą w stanie zrealizować w ciągu jednego roku. Kwoty na drogi gminne i powiatowe zostały podzielone po połowie - tłumaczy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wśród inwestycji, które doczekają się realizacji, znalazła się m. in. przebudowa ul. Mikulczyckiej w Świętoszowicach, w powiecie tarnogórskim. Na ten cel przyznano 3,5 mln zł dofinansowania. Kolejnym projektem, na który przekazano wsparcie, jest przebudowa układu drogowego w Węgierskiej Górce, wraz z obiektem mostowym w Ciścu.

Inwestycja ma przede wszystkim poprawić skomunikowanie dróg krajowych i powiatowych. Dofinansowanie do tego projektu z RFRD wynosi 4,7 mln zł. Spore środki, bo aż 15 mln zł, trafią na przebudowę drogi powiatowej w Krzanowicach oraz na odcinku od DK w Tworkowie do początku obszaru zabudowanego we wsi Borucina.

Jedną z wielu kosztownych inwestycji realizowanych na Śląsku, która znalazła się na liście, jest też przebudowa ul. Piekarskiej w Bytomiu. To zadanie może liczyć na 8 mln zł dofinansowania. Przedsięwzięcie ma związek z planowaną przez Tramwaje Śląskie przebudowę torowiska w Bytomiu.

Remontu doczekają się dziesiątki kilometrów dróg

Podczas spotkania z dziennikarzami przekonywano, że celem jest tworzenie nowoczesnej infrastruktury w woj. śląskim, a także poprawa bezpieczeństwa na drogach lokalnych. Inwestycje mają znacząco podnieść komfort podróżowania oraz ułatwić dostęp do terenów inwestycyjnych.

W sumie, przy udziale RFRD, na terenie całego województwa przebudowanych zostanie 170 km dróg. 89 km to drogi powiatowe, a 81 - gminne. Dofinansowanie otrzyma 114 zadań, w tym 36 powiatowych i 78 gminnych. Wśród nich znajdują się 23 zadania, które już trwają. W ramach inwestycji powstają nie tylko drogi, przejścia dla pieszych, czy oświetlenie, ale też m. in. ścieżki rowerowe.

– Zależy nam na tym, aby można było budować coraz więcej infrastruktury drogowej. Nasz program budowy dróg gminnych i powiatowych przynosi dzisiaj owoce - to przede wszystkim bezpieczna i bardziej komfortowa jazda i wzmocnienie gospodarcze – mówił dziś premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej RFRD.

W ciągu ostatnich 3 lat w ramach funduszu rozstrzygnięto nabory wniosków o wartości ok. 10 mld zł na modernizację ok. 14 tys. km dróg samorządowych w całym kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie