Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rządowy Fundusz Polski Ład w Żywcu i rozwiązania problemu z aptekami

KL
Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Żywcu
Konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Żywcu KL
W Starostwie Powiatowym w Żywcu w środę, 3 listopada, podsumowano pierwszą edycję Programu Inwestycji Strategicznych - Rządowego Funduszu Polski Ład. Wyniki pierwszego naboru ogłosił poseł PiS Kazimierz Matuszny. Natomiast o spotkaniu z aptekarzami dotyczącym dyżurów całodobowych powiedział starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Tablica zaprezentowana w środę, 3 listopada, w Starostwie Powiatowym w Żywcu przypominała o tym, że samorządy z Żywiecczyzny otrzymały ogółem 142 miliony 359 tysięcy 307 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

- W gminach musimy nadrabiać zaległości i zaszłości historyczne. To, co mnie cieszy to fakt, że były to dobrze złożone wnioski - powiedział poseł Kazimierz Matuszny. I dodał: - Lada dzień będzie ogłoszony nabór do drugiej edycji programu. Z kolei w przyszłym roku wstępnie planowane są dwa nabory, a być może i trzy. Jak nasze samorządy umiejętnie wykorzystają te środki, o czym jestem przekonany, to będziemy mieszkać w zupełnie innej Polsce.

Samorządy mogły w ramach programu złożyć trzy wnioski, jeden do 5, drugi do 30 i trzeci powyżej 30 milionów złotych. Teraz czas na realizacje inwestycji - podkreślali wspólnie obecni na konferencji samorządowcy.

Na liście dofinansowanych inwestycji w powiecie żywieckim znajduje się m.in przebudowa kładki pieszo-rowerowej na rzece Koszarawa w Żywcu (koszt ok. 5 mln), budowa i modernizacja dróg gminnych wraz z infrastrukturą drogową, mostami w ciągach dróg na terenie Gminy Jeleśnia (koszt ok. 10 mln), przebudowa i remont dróg na terenie Gminy Lipowa (koszt ok. 4 mln), a także modernizacja dróg gminnych w Gminie Łodygowice (koszt ok. 10 mln).

Rozwiązanie problemu z aptekami?

Nad tym tematem ciągle trwa dyskusja. Od początku pandemii żadna apteka w Żywcu nie pełni nocnego dyżuru. Ustalony przez tamtejszych radnych harmonogram nocnych i świątecznych dyżurów nie jest respektowany.

O tej sprawie mówił już wcześniej Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy żywieckiego starostwa. - Mieszkańcy wychodzący np. z receptami z punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej muszą jechać do apteki do Bielska-Białej, tam jest najbliższa czynna.

Przedstawiciele starostwa i aptekarze starają się wspólnie wypracować porozumienie. W temacie dyżurów, podczas poświęconego tej sprawie spotkania, obie strony spotkały się w „połowie drogi”.

- Odbyło się już spotkanie z aptekarzami. Powiedzieli, że nie chcą dyżurować całą dobę. Zaproponowali natomiast rozwiązanie tzw. w „połowie drogi” - dyżury byłyby do godz. 12.00 w nocy. Aktualnie jesteśmy na etapie ustalania tego, w jaki sposób te dyżury miałyby wyglądać - poinformował Andrzej Kalata, starosta żywiecki.

I dodaje: - Jeżeli dojdzie do realizacji tych rozwiązań, to takie dyżury będą działać od stycznia 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto