Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląski Bank Żywności przekaże sprzęt AGD i 240 ton jedzenia do pięciu Ośrodków Pomocy Społecznej. Dary trafią do ośrodków dla uchodźców

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Śląski Bank Żywności przekaże sprzęt AGD i 240 ton artykułów spożywczych do Ośrodków Pomocy Społecznej w Chorzowie, Jastrzębiu-Zdrój, Piekarach Śląskich, Zabrzu i Żywcu. Dary wspomogą instytucjonalne ośrodki dla uchodźców.
Śląski Bank Żywności przekaże sprzęt AGD i 240 ton artykułów spożywczych do Ośrodków Pomocy Społecznej w Chorzowie, Jastrzębiu-Zdrój, Piekarach Śląskich, Zabrzu i Żywcu. Dary wspomogą instytucjonalne ośrodki dla uchodźców. Marcin Śliwa
Z magazynu Śląskiego Banku Żywności w czwartek wyjedzie pierwszy transport sprzętu AGD i paczek z jedzeniem do Ośrodków Pomocy Społecznej w Piekarach Śląskich i Żywcu. W kolejnych dniach wsparcie trafi do również do OPSów w Chorzowie, Zabrzu i Jastrzębiu-Zdrój. Na miejscu dary wspomogą instytucjonalne ośrodki dla uchodźców lub trafią do ludzi pomagających większej grupie osób z Ukrainy, poprzez udostępnienie im całego budynku, bądź piętra, gdzie jednak brakuje tego typu wyposażenia.

Urządzenia AGD, czyli 200 mikrofalówek i 8 lodówek, trafiło do Śląskiego Banku Żywności w Chorzowie dzięki współpracy organizacji z firmą Elektrolux. W najbliższych dniach do Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej w Piekarach Śląskich, Jastrzębiu-Zdrój, Chorzowie i Zabrzu. Stamtąd lokalnie będzie trafiał do miejsc, w których przebywają duże grupy osób z Ukrainy. W tymczasowych ośrodkach nie ma wiele takich urządzeń, a ich większa dostępność ułatwi codzienne funkcjonowanie mieszkających tam ludzi.

- Nowiutki sprzęt będzie jutro przewożony do konkretnych miast. Współpracujemy z ponad 50 organizacjami i samorządami. Jeśli jakaś instytucja lub organizacja, w szczególności taka, w której przebywa więcej osób, potrzebuje takiego wyposażenia, to może się do nas zgłosić. Będziemy je rozdzielać do wyczerpania zasobów - przekonuje Jan Szczęśniewski, prezes zarządu Śląskiego Banku Żywności.

Urządzenia nie będą własnością konkretnych osób - zostaną przypisane do danej placówki.

- Jeśli rodzina, która teraz będzie z tego korzystać, z biegiem czasu przeprowadzi się do samodzielnego mieszkania, to już nikt inny nie będzie mógł tego używać. Nie o to chodzi. Chcemy "tu i teraz" ułatwić im życie. Potrzeby muszą być zaspokojone tam gdzie jest trudno, aby codzienne funkcjonowanie przebiegało szybko i sprawnie. Przeznaczamy to do dyspozycji Ośrodków Pomocy Społecznej, która może to udostępnić ludziom pomagającym większej grupie uchodźców, poprzez udostępnienie im całego budynku, bądź piętra, ale brakuje tam wyposażenia - wyjaśnia Jan Szczęśniewski.

Pierwsze 6 palet produktów pojedzie jutro do Piekar Śląskich i Żywca. Później będą kolejne miejscowości: Chorzów, Jastrzębie-Zdrój i Zabrze. Poza sprzętem AGD do ośrodków dla uchodźców trafi również żywność. Śląski Bank Żywności otrzymał od zagranicznych darczyńców, za pośrednictwem Europejskiej Federacji Banków Żywności, aż 240 ton produktów spożywczych.

- Nasi darczyńcy zdecydowali, że ma to trafić do rodzin uchodźczych. Nie chcemy się chwalić tym, że daliśmy każdemu po paczuszce, bo nie o to chodzi. Chcemy, żeby ta żywność miała odbicie na sytuacji bytowej danej rodziny, żeby wszyscy mogli zjeść obfity posiłek, dlatego zdecydowaliśmy podzielić to na pięć różnych miejscowości, które zaopatrujemy od dłuższego czasu. Dzięki temu towaru będzie więcej i nikt w tych miejscach nie zostanie pominięty - tłumaczy Jan Szczęśniewski.

Żywność, która w najbliższych dniach trafi do śląskich OPSów to m.in. mleko, cukier, różnego typu kasze, pasztety rybne, słodycze i dania gotowe w słoikach.

To kolejna inicjatywa pomocowa dla osób z Ukrainy, w którą angażuje się Śląski Bank Żywności. Wcześniej organizacja wspierała także "Wioskę Humanitarną" w Siemianowicach Śląskich. O fenomenie akcji "Siemianowice dla Ukrainy" szczegółowo pisaliśmy tutaj.

Pomoc udzielana osobom z Ukrainy w żaden sposób nie wpływa na wsparcie, które otrzymują Polki i Polacy

Śląski Bank Żywności od 21 lat codziennie wspiera potrzebujących w naszym województwie. Każdego dnia pozyskuje, sprowadza i przekazuje dalej towary, które bez ich pracy, zostałyby zmarnowane.

- To o czym teraz mówimy, to towary pozyskane dodatkowo. Wszelkie polskie rodziny, które korzystały z naszego wsparcia, nadal będą mogły korzystać. Zaopatrujemy je w ramach ratowania żywności przed zmarnowaniem naszymi codziennymi wyjazdami w teren. Nikt nie doświadczy z naszej strony mniejszej troski i opieki, niż miało to miejsce do tej pory. Wszyscy są dla nas niezwykle ważni, osoby które tu mieszkają i osoby, które przyjechały z zagranicy - zapewnia Jan Szczęśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto