Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Złodzieje kradną coraz mniej samochodów. Jakie wybierają marki?

Patryk Drabek
Coraz mniej kradzieży samochodów w Polsce
Coraz mniej kradzieży samochodów w Polsce TVN Turbo
Z roku na rok spada liczba skradzionych aut, a na liście marek, które najczęściej padają łupem złodziei, nie dochodzi do rewolucji. Ostatnio w niechlubnym rankingu awansowała jednak mazda.

- W minionym roku w województwie śląskim odnotowaliśmy 1249 kradzieży samochodów. Dla porównania, w 2016 roku kradzieży było o prawie 400 więcej, bo 1639 - poinformowała mł. asp. Magdalena Szust z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Które samochody najczęściej padały łupem przestępców?

- W zainteresowaniu złodziei są głównie samochody niemieckich marek - odpowiadają przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Jakie konkretnie? Tego policjanci nie chcą podawać i nie tłumaczą dlaczego, chociaż w poprzednich latach na podstawie danych z KWP powstawały przecież rankingi najczęściej kradzionych samochodów.

Rok temu mogliśmy nawet wskazać 10 konkretnych marek. Na ostatnim miejscu były ople (69 zgłoszeń kradzieży aut tej marki), a wyżej: skody (73), seaty (86), peugeoty (87), fordy (97), renaulty (101) oraz fiaty (176). Na pierwszych trzech miejscach uplasowały się natomiast bmw (211), volkswageny (361) oraz audi (375). Podobnie wyglądały dane z 2015 roku.

- Popularność kradzionych marek z roku na rok znacząco się nie zmienia - wskazują mundurowi, z którymi rozmawialiśmy.

Teraz nie udostępniono nam danych, ale biorąc pod uwagę same Katowice, mamy obraz tego, które marki w ubiegłym roku cieszyły się największym zainteresowaniem złodziei w centrum województwa.

Spośród 1249 samochodów skradzionych w Śląskiem, w stolicy regionu złodzieje ukradli bowiem 243 auta.

Z naszych informacji wynika, że do najczęściej kradzionych samochodów zaliczały się audi A4 i A6, bmw (modele 1, 3 i 5) oraz mazdy, co może być pewnym zaskoczeniem. „Awans” tej marki w rankingu jest jednak niepodważalny, o czym świadczy głośna kradzież z salonu Mazdy w Sosnowcu, do której doszło w październiku ubiegłego roku.

Przypomnijmy - siedmiu zamaskowanych sprawców ukradło z magazynu pięć nowych samochodów. Skradziono wówczas modele CX-5 i 6 kombi. Straty oszacowano na 700 tysięcy złotych. Policjantom udało się odzyskać na terenie Katowic dwa samochody - mazdy CX-5 i 6.

Właściciele firmy wyznaczyli nawet nagrodę (10 tysięcy złotych) dla osoby, która wskaże sprawców lub znacząco przyczyni się do odzyskania pozostałych pojazdów. Bez rezultatu. Losy pozostałych trzech aut nie są znane i można się tylko domyślać, co się z nimi stało.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że sam spadek liczby skradzionych samochodów trudno uznać za sukces mundurowych. Auta z roku na rok cieszą się mniejszą popularnością wśród przestępców, ale ze względu na to, że bardzo trudno je zarejestrować już po kradzieży. Dlatego też obecnie złodzieje kradną pojazdy przede wszystkim na części lub po to, by wywieźć je poza granice naszego kraju.

Pokazują to przykłady policyjnych akcji, gdy funkcjonariusze wkraczali do tzw. samochodowych dziupli (często opuszczonych budynków) i w środku znajdowali nie tylko skradzione auta, ale również części z innych pojazdów (m.in. z bmw, audi i volkswagenów), które pochodziły z przestępstw. Nie jest też tak, że skradziony samochód w 100 procentach przypadków nie wróci do właściciela.

Dla przykładu: w 2017 roku policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach odzyskali 24 skradzione samochody o łącznej wartości niemal 3 milionów złotych. To jednak wciąż tylko 24 z 243 aut...

Na początku XXI wieku policjantom zgłaszano rocznie od 7 do 8 tysięcy kradzieży pojazdów, a w rekordowym, 2003 roku - aż 8992.

W porównaniu do tego okresu, w latach 2012-2016 było już zdecydowanie lepiej. 2012 rok to jeszcze 3527 zgłoszeń, ale kolejne 12 miesięcy to 2801 takich spraw, a następne trzy lata to także widoczny spadek kradzieży (2666, 2506 i 2476). W tym miejscu należy doprecyzować, że te liczby zawierają nie tylko samochody, ale ogólnie pojazdy, a zatem również - przyczepy kempingowe, naczepy tira, motorowery i motocykle.

Piszemy o zgłoszeniach na policję, a nie stwierdzonych przestępstwach. Uwzględniono także takie sytuacje, gdy właściciel auta zadzwonił na policję i zgłosił kradzież samochodu, a po tym, jak funkcjonariusze przyjechali na miejsce, okazywało się, że auto jest zaparkowane na innym parkingu, o czym zgłaszający właściciel zapomniał...

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Miss Studniówki 2018. Najładniejsze dziewczyny z woj. śląskiego [ZDJĘCIA]

Śląskie: Najrzadsze imiona dziecięce 2017 [TOP 30]

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto