Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sobieski w Europie. I Liceum Ogólnokształące w Wejherowie podsumowało program Erasmus +

Alicja Choinka
Alicja Choinka
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie podsumowało projekt Erasmus + ,,Sobieski w Europie". Nauczyciele biorący udział w mobilnościach podzielili się relacjami z obserwacji pracy w szkołach partnerskich.

We wtorek, 25 lutego w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie odbyła się konferencja podsumowująca program Erasmus + ,,Sobieski w Europie”. Projekt realizowany był w latach 2018 – 2020.

Nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego odbywają kursy, a także jeżdżą na tzw. job shadowing, czyli obserwację pracy zagranicznych szkół partnerskich w pięciu krajach: Francji, Portugalii, Turcji, Chorwacji i Litwie. W ramach tego projektu zaplanowaliśmy także mobilność, która nazywa się teaching assignment . Polega ona na prowadzeniu zajęć w zagranicznej szkole partnerskiej

– mówi Katarzyna Bojke, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Wejherowie.

Jedna z naszych nauczycielek przez miesiąc przebywała w liceum w Weronie i prowadziła lekcje w języku angielskim i włoskim.

- dodaje.

Głównym celem projektu jest podnoszenie kwalifikacji nauczycieli w celu wprowadzenia nauczania dwujęzycznego.

Udało nam się to m.in. dzięki poprzednim projektom mobilności. Od września w naszej szkole oficjalnie otworzymy oddziały dwujęzyczne, z czego bardzo się cieszymy. Przygotowywaliśmy się do tego już od kilku lat

– podkreśla Katarzyna Bojke.

Podczas konferencji nauczyciele oraz dyrektor liceum, którzy brali udział w projekcie podzielili się relacjami z job shadowing w szkołach partnerskich. Zebrani w auli Sobieskiego mogli usłyszeć m.in. jak przebiega praca w poszczególnych placówkach, czy też w jaki sposób odbywa się tam nauczanie dwujęzyczne. Uczestnicy projektu podzielili się także praktycznymi radami.

Partnerów do projektu pozyskujemy w bardzo przemyślany sposób. Staraliśmy się, żeby była duża różnorodność, aby odwiedzać i duże i małe miasta. Dbaliśmy także o zróżnicowanie kulturowe, geograficzne. Głównym kryterium przy wyszukiwaniu szkół jest to, w jaki sposób realizują one nauczanie dwujęzyczne.

- tłumaczy dyrektor LO nr 1.

W ramach realizowanego przez szkołę projektu, w którym udział wzięło 36 osób, odbyło się 45 mobilności. Kwota dofinansowania to 87700 euro.

Większość mobilności przeprowadzana jest w okresie wakacyjnym lub w ferie zimowe, tak aby nie dezorganizować pracy szkoły. Działania w zakresie job shadowing dobiegły końca, niebawem jednak podejmowane będą inne działania.

W lipcu i sierpniu odbędzie się kilka kursów, między innymi w Wielkiej Brytani, we Włoszech i w Norwegii. Będą to tygodniowe lub dwutygodniowe kursy, w których udział wezmą nasi nauczyciele

– mówi Katarzyna Bojke.

Wejherowo

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto