Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Żywiec wygląda niesamowicie! Byliśmy w środku. Planowane otwarcie już 24 września

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Nowy szpital w Żywcu jest pierwszym w Polsce obiektem tej skali w służbie zdrowia, jaki został wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Szpital Żywiec robi wrażenie nowoczesnością. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
Nowy szpital w Żywcu jest pierwszym w Polsce obiektem tej skali w służbie zdrowia, jaki został wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Szpital Żywiec robi wrażenie nowoczesnością. Przeglądaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie Łukasz Klimaniec
Nowy szpital w Żywcu „Szpital Żywiec” robi ogromne wrażenie - to najnowocześniejsza placówka medyczna w regionie. W czwartek 3 września InterHealth Canada pokazała wnętrza szpitala, które później będą dostępne tylko dla personelu i pacjentów. Zobaczcie, jak wygląda centralna sterylizatornia, blok operacyjny, oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a przede wszystkim oddział ginekologiczno-położniczy z salami porodowymi, salą cięć cesarskich i pokojami pacjentów. Szpital Żywiec ma być otwarty 24 września.

Budowa nowego szpitala w Żywcu to jeden z najważniejszych tematów w Beskidach i najbardziej oczekiwana inwestycja w regionie. Wszystko wskazuje, że przedsięwzięcie, o którym głośno od co najmniej dziesięciu lat, już we wrześniu 2020 roku będzie miało swój wielki finał.

- To pionierski projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego w ochronie zdrowia w tej skali. Nikt w Polsce do tej pory nie zrealizował takiego. Jesteśmy przygotowani do otwarcia szpitala 24 września, choć nie wszystko zależy od nas – zaznaczył w czwartek 3 września Wadim Kurpias, dyrektor zarządzający InterHealth Canada w Polsce.

To właśnie ta firma w partnerstwie z Powiatem Żywieckim, ZZOZ w Żywcu oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego podjęła się budowy szpitala. Inwestycja rozpoczęła się na przełomie 2015/2016 roku. Teraz szpital jest już gotowy. Wadim Kurpias przyznał, że InterHealth Canada była gotowa uruchomić szpital w Żywcu już w maju 2020, ale na przeszkodzie stanęła epidemia koronawirusa.

Szpital Żywiec, bo taką nazwę przyjęła nowa placówka, to potężny i nowoczesny gmach naszpikowany pomysłowymi rozwiązaniami: cztery kondygnacje, 23 141 m kw. powierzchni użytkowej, 280 łóżek szpitalnych (docelowo ma być o 100 więcej) nowoczesne wyposażenie sal - operacyjnych i tych, w których będą przebywali pacjenci, mnóstwo automatycznie przesuwanych drzwi, kuchnia szpitalna (tu będą przygotowywane posiłki dla pacjentów, personelu i gości) oraz centralna sterylizatornia, jakiej istniejący ZZOZ w Żywcu nie miał.

Kosmiczna porodówka w Szpitalu w Żywcu. Elektryczne łóżka dla mam

Ogromne wrażenie robi oddział ginekologiczno-położniczy. Do tej opory można było zaobserwować trend, że wiele przyszłych mam „uciekało” z Żywiecczyzny, by swoje dziecko urodzić np. w Bielsku-Białej. W Szpitalu Żywiec chcą odwrócić to zjawisko.
Cztery jednoosobowe i zamknięte sale porodowe (z łazienkami i wyposażeniem), dwie sale do cięć cesarskich, sale znieczuleniowa i powybudzeniowa, a przede wszystkim efektownie urządzone pokoje, w których dla pacjentek znalazły się elektryczne łóżka o standardzie OIOM-wym i pomysłowo wkomponowana w pokój łazienka mają sprawić, że przyszłe mamy będą chciały właśnie w żywieckim szpitalu, w tak komfortowych warunkach, urodzić dziecko.

- Mamy nadzieję, że to wyposażenie będzie docenione przez panie, które zdecydują się urodzić dziecko w naszym szpitalu – przyznała Małgorzata Świątkiewicz, dyrektor Szpitala Żywiec. Dodała, że placówka będzie zabiegała o uzyskanie drugiego poziomu referencyjności dla oddziału ginekologiczno-położniczego.

Nie mniejsze wrażenie robi Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, w którym znalazło się sześć stanowisk intensywnego nadzoru. Każde mieści się w przeszklonym wyizolowanym pomieszczeniu, do którego wchodzi się przez automatycznie otwierane szklane drzwi.

Przeprowadzka szpitala w Żywcu już 24 września

Szpital Żywiec ma ruszyć z działalnością 24 września. Tego dnia zaplanowano przenosiny pacjentów i personelu z istniejącej dotąd placówki. Jeśli będą tego wymagały względy bezpieczeństwa pacjentów i personelu przenosiny mogą zostać rozłożone na dwa lub więcej dni.

- Przejmujemy pełen zakres świadczeń, który w tej chwili jest realizowany w obecnym szpitalu powiatowym w Żywcu. Patrzymy na ten nowy szpital szerzej, chcemy wyjść poza ramy szpitala powiatowego i wprowadzić nowe usługi. Myślimy o świadczeniach z zakresu kardiologii i pracowni hemodynamiki oraz oddziału neurologii z poddziałem udarowym – przyznała Małgorzata Świątkiewicz, dyrektorka szpitala.

W nowym szpitalu w Żywcu zaplanowano dostęp pacjentów do 30 specjalizacji (choć nie wszystkie na dzień przeniesienia będą miały kontrakt z NFZ), a także prowadzenie dokumentacji medycznej tylko w formie elektronicznej.

Szpital Żywiec przejmie pracowników istniejącego szpitala zgodnie z umową w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Związki zawodowe i pracownicy otrzymali zawiadomienia o przejściu do nowego pracodawcy. Obecnie prowadzone są rozmowy z poszczególnymi grupami zawodowymi. Większość personelu pielęgniarskiego zadeklarowała chęć przejścia do nowej placówki.

Szpital Żywiec będzie miał docelowo 10 oddziałów

(w nawiasie liczba łóżek)

  • Chorób wewnętrznych (52)
  • Chirurgii urazowo-ortopedycznej (38)
  • Chirurgii ogólnej z pododdziałem onkologicznym (38)
  • Ginekologiczno-położniczy (22)
  • Neonatologiczny (15+6 inkubatorów)
  • Pediatryczny (21)
  • Intensywnej terapii (6)
  • Rehabilitacyjny (30 w innym budynku)
  • Kardiologiczny (jest planowany
  • Neurologiczny (jest planowany)

Warto wiedzieć o Szpitalu Żywiec

  • Liczba pokojów pacjentów (nie licząc ICU, bloku operacyjnego, sal porodowych, endoskopii, poradni) – 93
  • Liczba sal porodowych – 4
  • Liczba łóżek intensywnej terapii – 6
  • Sale operacyjne – 4
  • Sala do endoskopii – 2
  • Sala cięć cesarskich – 1
  • Pokojów badań – 54 (wszystkie poradnie, rehabilitacja komercyjna, stomatologia, medycyna pracy, izba przyjęć)
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto