Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szwedzkie władze muszą wydać zgodę na ekshumację prochów żywieckich Habsburgów

Jacek Drost
Alicja Ankarcrona i arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg zostali pochowani na cmentarzu Norra Kyrkogården koło Sztokholmu
Alicja Ankarcrona i arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg zostali pochowani na cmentarzu Norra Kyrkogården koło Sztokholmu ARC Antoniego Szlagora
Nie 11 listopada 2018 roku, jak wcześniej planowano, lecz 3 listopada 2018 roku ma się odbyć uroczysty pogrzeb Alicji Ankarcrona i arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga, których prochy władze zamierzają sprowadzić do Żywca.

- Mamy już ustaloną datę, kiedy chcielibyśmy zrobić uroczysty pochówek prochów rodziców księżnej Marii Krystyny Habsburg. Chcielibyśmy, żeby to się odbyło 3 listopada 2018 roku - poinformował wczoraj burmistrz Żywca Antoni Szlagor. I dodał, że cały czas prowadzą czynności mające na celu ekshumację i sprowadzenie prochów. - Uzupełniamy dokumenty, odpowiadamy na pytania na przykład w jakich okolicznościach wyjechali z Polski - tłumaczył burmistrz Szlagor.

Pomysł sprowadzenia prochów Alicji Ankarcrona i arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga, którzy zostali pochowani na cmentarzu Norra Kyrkogården koło Sztokholmu, pojawił się pod koniec ubiegłego roku.

Inicjatywę z aprobatą przyjęła rodzina Habsburgów - Renata Habsburg Lorena de Zulueta i Karol Stefan Habsburg, czyli siostra i brat Marii Krystyny Habsburg - która wyraziła już formalną zgodę na sprowadzenie prochów.

- Renata i Karol pragną wyrazić dwa uczucia: radość i wdzięczność - mówił podczas ubiegłorocznego wieczoru wspomnień o Marii Krystynie Habsburg Krzysztof Góralczyk, pełnomocnik rodziny Habsburgów.

Karol Olbracht Habsburg, właściciel dóbr żywieckich, w 1918 roku, czując się Polakiem, zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Po kampanii wrześniowej w 1939 r. został aresztowany przez Niemców i torturowany (stracił oko, połowa jego ciała uległa paraliżowi). Z kolei jego żona Alicja Ankarcrona (z pochodzenia Szwedka) została internowana w Wiśle, gdzie utrzymywała kontakty m.in. z Armią Krajową.

W 1946 r. schorowanego Karola Olbrachta jego żona przewiozła do Szwecji, gdzie mieszkali aż do śmierci.

Zgodę na przeprowadzenie ekshumacji muszą wydać władze szwedzkie. Burmistrz Szlagor podkreśla, że mogłaby się ona odbyć na przełomie października i listopada 2018 r.

- Zwróciliśmy się do ministra obrony narodowej, żeby to był pogrzeb wojskowy, bo arcyksiążę był pułkownikiem Wojska Polskiego - dodał burmistrz Żywca.

Karol Olbracht i jego żona spoczęliby wyremontowanej krypcie rodzinnej Habsburgów przy żywieckiej konkatedrze. Oprócz Marii Krystyny Habsburg spoczęli tam także dziadek księżnej, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg (zmarł w 1933 r.), jej babcia Maria Teresa Habsburg (zmarła także w 1933 r.) oraz brat Olbracht Maksymilian (zmarł w 1928 r.).

- Mam nadzieję, że uda się to wszystko zrobić w zaplanowanym terminie, choć wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach - stwierdził Antoni Szlagor.

Tymczasem już 10 grudnia W Żywcu odbędzie się kolejny wieczór wspomnień o księżnej Marii Krystynie Habsburg.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto