Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajna prywatyzacja Pogotowia Ratunkowego w Żywcu? Starostwo odpiera zarzuty

Jacek Drost
Jacek Drost
arc
O tajną prywatyzację Pogotowia Ratunkowego w Żywcu oskarżył władze powiatu żywieckiego Związek Zawodowy Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego. Do zarzutów ustosunkował się Zarząd Powiatu Żywieckiego.

Związkowcy stawiają pytania samorządowcom

W liście otwartym przesłanym do naszej redakcji Związek Zawodowy Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego stwierdził, że kiedy pracownicy służby zdrowia pochłonięci byli walką z epidemią koronawirusa za ich plecami podziały się niepokojące rzeczy. Według nich wszystko rozpoczęło się 8 kwietnia.

- Rada Powiatu jednogłośnie uchwaliła projekt powołania bardzo niejasnej spółki Starostwa i InterHealth Canada-Żywiec (51 proc. udziałów Starostwa) o nazwie Żywiec Ambulans Serwis. Jak wynika z treści uchwały - spółka ta o kapitale zakłądowym wynoszącym zaledwie dziesięć tysięcy złotych !!!! ma od września przejść majątek całego Pogotowia Ratunkowego, w tym państwowe karetki otrzymywane z dotacji rządowych. Będzie też dysponowała kilkumilionowym kontraktem rocznym celowanym na ratownictwo - czytamy w liście otwartym ZZPPRiTS.

Związkowcy podkreślają, że takie działanie jest kontrowersyjne i rodzi obawy o przyszłość ratownictwa medycznego na Żywiecczyźnie, tym bardziej, że w Polsce pogotowia ratunkowe, jak straż pożarna czy policja są państwowe. Zwracają również uwagę, że partner prywatny (kanadyjska firma InterHealth, która przy współudziale starostwa wybudowała nowy szpital w Żywcu) nie ma doświadczenia w działalności polskiego ratownictwa medycznego. I dodają, że nigdzie nie ma takiego tworu prawnego.

- Słuchając sesji Rady Powiatu z 8 kwietnia - nikt nie uzasadnił logicznie i nie odpowiedział na pytanie, skąd taki pomysł? Argumenty radnych są niedorzeczne. Kto więc ma w tym cel, interes i komu ma to służyć? Obawiamy się, że z pewnością nie naszym mieszkańcom - wyrażają swoje wątpliwości związkowcy.

Przypominają, że budowa nowego szpitala w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego trwa już od wielu lat, tymczasem nowy szpital wprawdzie jest już wybudowany, ale stoi pusty i nadal nie przyjmuje pacjentów.

- Do tego wszystkiego w czyichś głowach zrodził się nowy pomysł sprezentowania publicznego pogotowia ratunkowego partnerowi prywatnemu. Jakie koszty ponosi strona publiczna? Jakie będą konsekwencje tych decyzji i działań? Czy kogoś to zainteresuje i cz takie działania są legalne? - pytają związkowcy.

Starostwo Powiatowe w Żywcu wyjaśnia

Do zarzutów związkowców w imieniu Rady i Zarządu Powiatu w Żywcu ustosunkował się starosta żywiecki Andrzej Kalata.
Poniżej jego odpowiedź na list otwarty Związku Zawodowego Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego.

„Odpowiadając w imieniu Rady i Zarządu Powiatu w Żywcu na ten niepokojący list chciałbym przede wszystkim oprzeć się na bezspornych faktach. Radziłbym autorom tego pisma pojechać na Pola Lisieckie, zobaczyć nowy Szpital i zastanowić się czy nawet najdroższy remont starego szpitala rozmieszczonego w siedmiu budynkach stworzyłby warunki jakie oferuje nowy obiekt. Przyjąć jako bezsporny fakt, że szpital ten został wybudowany w 100% ze środków partnera prywatnego i kredytu, który partner prywatny pozyskał (220mln). Do budowy tego szpitala nie dołożył się ani budżet państwa ani Powiat Żywiecki. Mimo to Powiat Żywiecki zrealizował zobowiązania związane z infrastrukturą (tj. energia, woda, kanalizacja i drogi).

W 2010 roku w przygotowanej umowie na budowę szpitala, Powiat Żywiecki i Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu zobowiązał się do przekazania nieodpłatnie cesji wszystkich kontraktów i całego sprzętu będącego własnością ZZOZ na dzień przeniesienia świadczeń. Pogotowie Ratunkowe w 2010 roku jak i wcześniej było i jest w strukturze ZZOZ-u, a umowa obejmowała cały ZZOZ.

Władze Powiatu oraz Dyrekcja ZZOZ-u podejmowały i podejmują działania zmierzające do utrzymania pogotowania w Żywcu. To nie tylko działania natury organizacyjnej jak np. otwarcie nowego punktu w Łękawicy, ale też konkretna pomoc na rzecz zakupu karetek i wyposażenia. Powołanie spółki publicznej z większościowym udziałem Powiatu Żywieckiego jest konsekwencją uprzednio podejmowanych działań w celu pozostawienia Pogotowia na terenie powiatu. Warto w tym miejscu podkreślić, że przepisy przywołane w uchwale o utworzeniu spółki wprost stanowią, że w tej spółce nie wypłaca się dywidendy udziałowcom. Oznacza to, że wszystkie środki wypracowane idą na rozwój pogotowia ratunkowego.

Nieprawdą jest, że Pogotowie jest upaństwowione natomiast prawdą jest, że od kwietnia 2019 roku Pogotowie może prowadzić tylko podmiot publiczny lub spółka prawa handlowego w której podmiot publiczny (Powiat Żywiecki) musi mieć minimum 51 % udziałów. Jak widać zmiana prawa spowodowała, że Partner Prywatny (InterHealth Canada) nie może przejąć Pogotowia co miał zagwarantowane w umowie od 10 lat. Dlatego zgodził, się na taki wariant, w którym obejmie w spółce 49% udziałów. Należy zaznaczyć, że Umowa PPP przewiduje, że ZZOZ po przeniesieniu działalności zostanie zlikwidowany w ciągu 4 miesięcy. Wybór więc jest taki albo likwidacja żywieckiego Pogotowia w ramach likwidacji ZZOZ, albo zachowanie Pogotowia w ramach powoływanej spółki.

Odpowiadając na bzdurny zarzut tajnej prywatyzacji informujemy, że każda uchwała Rady Powiatu jest całkowicie jawna i można się z nią zapoznać na stronie BIP Starostwa Powiatowego w Żywcu od dnia 20 kwietnia 2020r. Jeżeli doszłoby do sytuacji wymienionej na końcu tego pisma to na pewno nie ma w tym winy Radnych Powiatu. Niepodważalnym faktem jest to, że jesteśmy najgorzej finansowanym szpitalem w województwie śląskim i jednym z 3 najgorzej finansowanych szpitali w Polsce. Jeżeli to się nie zmieni to nie ma przyszłości dla szpitala zarówno starego jak i nowego. Dziękuję autorom tego pisma, że przynajmniej za tą sytuację nie obarczają samorządowców Powiatu Żywieckiego.

Nigdy przy tym projekcie nie było nam lekko podejmować decyzji - wręcz przeciwnie, ale naszym celem było wybudowanie nowego szpitala, nie dla organów Powiatu, ale dla naszych Mieszkańców.

Bardzo krytyczna jest treść i forma tego pisma. Sprawia wrażenie oskarżenia o działalność przestępczą. Stanowczo podkreślamy, że pracownicy Pogotowania zasługują na najwyższe uznanie i szacunek w walce z pandemią. Nie upoważnia to jednak do publikowania fałszywych i nieprawdziwych oskarżeń.

Pragniemy podkreślić, że wszystkie te informacje przekazane były na spotkaniu z pracownikami Pogotowia, które odbyło się 2 marca 2020 roku i nic nie stało na przeszkodzie żeby kolejne takie spotkania zorganizować. Uważamy to pismo za bardzo niesprawiedliwe i krzywdzące dla organów Powiatu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto