Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tegoroczny Tydzień Kultury Beskidzkiej na żywo i z zespołami!Trwają przygotowania do wielkiego święta folkloru

Oprac. Jacek Drost
Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel
Tydzień Kultury Beskidzkiej, najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Europie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel FOT. Jacek Drost
Po zeszłorocznej internetowej odsłonie Tydzień Kultury Beskidzkiej wraca na estrady. Wszystko wskazuje na to, że najważniejszą częścią festiwalu będą jak zwykle plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i kapel – na żywo, przed publicznością, w amfiteatrach i na placach miast, a także na górskich szlakach, z zachowaniem obowiązujących obostrzeń. W Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz Ujsołach, Istebnej i czeskim Jabłonkowie.

W tym roku 58. TKB rozpoczyna się nieco wcześniej niż zwykle, bo w sobotę 24 lipca, i potrwa dziewięć dni, do niedzieli 1 sierpnia. Po roku ograniczeń przestrzenie miejscowości festiwalowych ponownie będą tętnić życiem, muzyką i śpiewem. Wszystkie estrady planują wiele atrakcji. W programie, oprócz widowisk zespołów folklorystycznych, pojawią się koncerty kapel, jarmarki, warsztaty, wystawy, pokaz strojów ludowych, koncerty folkowe i inne...

Intensywne przygotowania do 58. edycji TKB

Obecnie trwają intensywne prace nad programem, który stopniowo się zapełnia. Zgłosiło się już ponad 70 polskich zespołów. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (odbywające się w ramach TKB) zostały przełożone na następny rok ze względu na panującą sytuację epidemiczną.

– Najwięcej koncertów odbywać się będzie w weekendy. Estrady nie chcą jednak rezygnować z występów w tygodniu – mówi Lesław Werpachowski, przewodniczący Komitetu Koordynacyjnego TKB i dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej. – W programie znajdzie się sporo niespodzianek i imprez towarzyszących. Rozpoczynamy kolejny wspaniały festiwal, ponownie na żywo. Przynajmniej mamy taką nadzieję.

Zespoły, które jak wszyscy mają za sobą trudny rok, pragną wrócić na scenę i ruszyć z przytupem do tańca. Potrzebują kontaktu z publicznością i integracji. Potwierdza to Mateusz Kurowski z Komitetu Organizacyjnego TKB w Szczyrku, kierownik organizacyjny zespołu Ondraszek: – W ostatnich miesiącach podczas prób skupiliśmy się na podnoszeniu kwalifikacji wokalnych, zbieraniu materiałów etnograficznych, realizacji filmów edukacyjnych, na wszystkim – poza tańcem. Jednak myślę, że efektywnie wykorzystaliśmy ten czas i wpłynie to korzystnie na festiwalowe prezentacje. Podobne spostrzeżenia ma kierowniczka zespołu Wisła z Wisły Katarzyna Mizera, która mówi, że po kwietniowej przerwie do prób powrócili w maju, starając się jednocześnie przestrzegać obostrzeń. Formuła online się u nich bowiem nie sprawdziła - mówi Mateusz Kurowski.

Folklor w wiślańskim amfiteatrze im. Stanisława Hadyny

Do TKB szykują się również poszczególne miasta-estrady. W Wiśle przez pełne dziewięć dni planowanych jest wiele atrakcji. Festiwal jak zwykle opanuje całe miasto, w tym plac Bogumiła Hoffa i park Stanisława Kopczyńskiego. W tygodniu koncerty kapel będą się odbywać również w przysiółkach (Cieńków, Skolnity, Soszów, Przysłop, Jonidło). W pierwszym dniu TKB o godz. 15.30 planowany jest korowód, a następnie koncert w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny.

Szczyrk zaprasza na plac św. Jakuba

W Szczyrku, podobnie jak w zeszłym roku, sercem TKB będzie pl. św. Jakuba. Tam będzie można oglądać koncerty zespołów folklorystycznych, odbędą się też jarmark, warsztaty, spotkania. Kapele spotkamy również na górskich szlakach w ramach akcji „Nuta idzie po Beskidzie”. W niedzielę planowana jest msza w oprawie góralskiej, korowód i koncerty. Estrada Szczyrk uruchomi ponadto studio telewizyjne TKB.

Festiwal Folklory Górali Polskich w Żywcu

W Żywcu będzie można oglądać konkursowe prezentacje 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, tym razem już nie tylko online. W związku z dużą liczbą zgłoszeń, zarówno w kategorii zespołów, jak i góralskich kapel, grup śpiewaczych i solistów, prezentacje FFGP potrwają aż do środy (24–28 lipca). Zespoły folklorystyczne będą występować w Amfiteatrze pod Grojcem. Mniejsze formy zobaczyć będzie można na Rynku, gdzie jednocześnie odbywać się będą Targi Sztuki Ludowej oraz warsztaty. Koncert laureatów 52. FFGP zaplanowano na 1 sierpnia. W piątek i sobotę przewidziane są koncerty towarzyszące TKB: „Od folkloru do folku” (30 lipca) oraz „Górale patriotycznie” (31 lipca), który wpisuje się w obchody Roku Górali w Województwie Śląskim.

Maków Podhalański i estrada Makowianka

Po przerwie w Makowie Podhalańskim rusza ponownie estrada Makowianka. Występy zespołów regionalnych, przeplatane koncertami folkowymi, zaplanowane są na weekendy. Ciekawie zapowiada się program, pełen lokalnych akcentów, w którym znajdzie się np. szkółka muzykowania ludowego Aleksandra Nowaka.

Folkowe klimaty w Oświęcimiu

Oświęcim zaprasza na drugi weekend TKB. Zarówno 31 lipca, jak i 1 sierpnia będzie można zobaczyć widowiska regionalnych zespołów pieśni i tańca z różnych regionów. W sobotę planowany jest ponadto koncert „Folkowe klimaty”, a w niedzielę „Sami swoi”, podczas którego zaprezentują się zespoły z powiatu oświęcimskiego: ZPiT Hajduki, Andrychów, Kotlina, Kęty i Bratkowie.

Mnóstwo imprez towarzyszących

Odbędą się również imprezy towarzyszące TKB, a wśród nich 26. Festyn Istebniański w Istebnej (24–25 lipca). Z kolei w drugi weekend, 31 lipca, w Ujsołach zapłonie wspaniałe, wysokie ognisko zwane wawrzyńcową hudą, jako zwieńczenie 43. Wawrzyńcowych Hud. Również po stronie czeskiej zaplanowane są imprezy, w ramach 74. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie (31 lipca – 1 sierpnia).

Organizatorzy TKB nie zapominają o widzach, którzy wolą pozostać w domach. Wisła, Szczyrk, Żywiec oraz Maków Podhalański i Jabłonków już zapowiedziały transmisje wybranych koncertów na żywo. Na stronie tkb.art.pl oraz Facebooku pojawi się również streaming z 52. FFGP.

Program już wkrótce.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto