Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To nie Kopex wybuduje kopalnię w Przeciszowie?

Bogusław Kwiecień
Gmina chce, by ewentualny nowy inwestor dotrzymał warunków porozumienia. Przygotowania do inwestycji śledzą także bacznie Zieloni pod kątem ochrony środowiska, szczególnie stanu Wisły

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Kopex nie będzie prawdopodobnie głównym inwestorem nowej kopalni węgla kamiennego w Przeciszowie. Planowane jest utworzenie konsorcjum kilku firm. Wójt gminy Bogdan Cuber liczy się z taką możliwością. Dlatego zapowiada, że od ewentualnego nowego inwestora będzie oczekiwał potwierdzenia warunków przyjętych wcześniej przez Kopex w porozumieniu, które spółka podpisała z gminą. Przewidują one m.in., że co najmniej 40 proc. zatrudnionych w kopalni będą stanowić mieszkańcy Przeciszowa. –Oczywiście jest również warunek o filarze ochronnym pod zwartą zabudową, w granicach którego złoże nie będzie eksploatowane – zaznacza wójt. Część mieszkańców obawia się jednak, że przyszli właściciele kopalni mogą nie dotrzymać słowa. Działaniom inwestora zamierzają także bacznie przyglądać się Zieloni z Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu.
Ich zdaniem, spółka Kopex-Ex-Coal, która na razie stara się o uzyskanie koncesji na wydobycie, może mieć z tym problem, jeśli nie otrzyma decyzji środowiskowej. Ta z kolei uwarunkowana jest od spełnienia wymagań związanych z ochroną wód Wisły, do której mają trafiać zasolone wody odprowadzane z kopalni. Towarzystwo na rzecz Ziemi w Oświęcimiu zwraca uwagę, że przyszły zakład wydobywczy nie został ujęty przez Ministerstwo Środowiska na liście inwestycji, które nie muszą dostosować się do obowiązujących w tym przypadku norm środowiskowych. – Istnieją oczywiście technologie odsalania wód kopalnianych, ale do tej pory inwestor nie wspominał, że zamierza je wdrożyć – mówi Robert Wa­wręty z Towarzystwa na rzecz Ziemi.
Jak dodaje, dotychczas inwestor przewidywał tylko przesyłanie wód dołowych do zbiornika retencyjnego, a następnie po ich częściowym oczyszczeniu z pierwiastków radioaktywnych, kierowanie ich dalej do Wisły. Rzeka miała następnie rozcieńczać zawarte w nich zanieczyszczenia.
Ekolog przyznaje, że jeśli Kopex-Ex-Coal zastosuje wspomniane nowoczesne technologie, to będzie z korzyścią dla środowiska Wisły. Nie jednak ulega wątpliwości, że to przedsięwzięcie kosztowne i przełoży się na cenę węgla wydobywanego w Przeciszowie.
Marek Pogorzelski z firmy SJ Consulting, reprezentującej Kopex, podkreśla, że szczegółowe rozwiązania dotyczące ochrony wód zostaną ujęte w raporcie środowiskowym, który zostanie dołączony wniosku o koncesję na wydobycie węgla.
– Wisła od wielu lat jest miejscem odbioru ścieków kopalnianych – dodaje Wawręty i zapowiada, że Towarzystwo na rzecz Ziemi będzie dokładnie przyglądać się dalszym działaniom inwestora w Przeciszowie.
Część mieszkańców przeciwnych kopalni nie rezygnuje ze zastopowania inwestycji. I to mimo niepowodzenia referendum, w którym chciała odwołania wójta Bogdana Cubera i rady gminy opowiadających się za powstaniem kopalni.
– Będziemy oprotestowywać zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przygotowanym pod kątem tej inwestycji. Złożymy swoje uwagi i wnioski – zapowiada Lech Ciszak ze Stowarzyszenia Międzygminnego Rozwój Tak – Kopalnia Nie. Plan będzie wyłożony do 17 czerwca. Rada gminy nad jego przyjęciem ma głosować po wakacjach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeszcze.naszemiasto.pl Nasze Miasto