Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragedia w Żabnicy. 59-letni mężczyzna ofiarą cichego zabójcy

JAK
Tragedia w Żabnicy. 59-letni mężczyzna zatruł się w niedzielę tlenkiem węgla, zwanym potocznie cichym zabójcą.

Jak poinformował asp. sztab. Marek Tetłak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żywcu, wczoraj około godz. 18.00 strażacy zostali poproszeni przez policjantów o pomoc w otwarciu domu na ul. Skalnej w Żabnicy.

- Po przybyciu na miejsce i otwarciu budynku strażacy natrafili na ciało 59-letniego mężczyzny. W wyniku sprawdzenia pomieszczeń detektorem tlenku węgla, w kilku pomieszczeniach domu normy były przekroczone. Prawdopodobną przyczyną powstania zagrożenia były nieszczelne urządzenia grzewcze na paliwo stałe (węgiel, drewno) - dodał Marek Tetłak.

Strażacy apelują o ostrożność. Podkreślają, że to, iż kończy się sezon grzewczy nie oznacza, że zagrożenie jakim jest czad znika. Wszędzie tam, gdzie użytkowane są instalacje grzewcze na paliwo stałe, ciekłe i gazowe to zagrożenie będzie istniało.

Od początku sezonu grzewczego, czyli od 1 października 2018 roku Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała 1.408 zdarzeń, w tym 636 pożarów w budynkach mieszkalnych, związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Poszkodowanych zostało 416 osób, w tym 122 dzieci. Z powodu tlenku węgla zmarło na Śląsku sześć osób. W 291 przypadkach zadziałał w mieszkaniach czujnik tlenku węgla. Niestety główne przyczyny zatruć to lekceważenie lub nieznajomość przepisów i zasad bezpiecznego użytkowania urządzeń grzewczych.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza. Jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku). Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

* ich nieszczelności,

* braku konserwacji, w tym czyszczenia,

* wad konstrukcyjnych,

* niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia? W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

** przeprowadzać kontrole techniczne, sprawdzać szczelność przewodów kominowych, systematycznie je czyścić

* użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta

* nie zasłaniać, nie przykrywać urządzeń grzewczych

* stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia

* nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych

* w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację

* systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do otworu lub kratki

* często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien

* nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej

* W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tragedia w Żabnicy. 59-letni mężczyzna ofiarą cichego zabójcy - Żywiec Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto