Trudna sytuacja w Szpitalu Żywiec. Dramatyczny apel starosty i burmistrza do personelu medycznego o pomoc

JAK
FOT. Szpital Żywiec
W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa starosta żywiecki Andrzej Kalata wystosował do mieszkańców powiatu, głownie personelu medycznego, dramatyczny apel o wsparcie. Do apelu przyłączył się również burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

- Z uwagi na bardzo trudną i dynamiczną sytuację związaną z zachorowaniami na COVID-19 zwracam się z apelem o pomoc dla Mieszkańców Powiatu Żywieckiego - napisał w swoim oświadczeniu starosta Kalata.

Andrzej Kalata podkreślił, że z informacji, jakie uzyskał, od 31 października do 2 listopada na Śląsku nie było wolnych miejsc w szpitalach jednoimiennych oraz na oddziałach covidowych. Również utworzony przez dyrekcję Szpitala Żywiec oddział covidowy na chwilę obecną nie posiada już ani jednego wolnego łóżka. Dodał, że z powodu braku personelu pod znakiem zapytania stoi kwestia czy uda się utrzymać istniejący oddział.

- Stąd też zwracam się z olbrzymią prośbą do personelu medycznego, w tym do lekarzy rodzinnych, lekarzy mieszkających na terenie Powiatu Żywieckiego różnych specjalności, pielęgniarek, ratowników medycznych i ratowników KPP o wsparcie pracy oddziałów Szpitala Żywiec. Każda godzina dyżurowa przepracowana przez Państwa miałaby olbrzymie znaczenie dla pacjentów wymagających hospitalizacji i oznaczałaby rozciągnięcie opieki nad Państwa pacjentami na terenie nowoczesnego szpitala - napisał starosta Kalata. I dodał: - Zwracam się do Państwa nie w swoim imieniu, ani też nie w imieniu Szpitala Żywiec, ale w imieniu Mieszkańców Powiatu Żywieckiego – pacjentów, wśród których mogą znaleźć się Wasi znajomi, przyjaciele czy rodzina - zakończył swój apel starosta żywiecki.

Apel starosty poparł burmistrz Żywca Antoni Szlagor. Zwrócił uwagę, że dla mieszkańców powiatu szczególnie niepokojące są wyniki testów na COVID-19 z ostatnich dni.

- 209 wyników pozytywnych w środę, 117 wyników pozytywnych w czwartek dają naprawdę poważne powody do niepokoju - stwierdził burmistrz Żywca. - Zdrowie jest naszą wspólną sprawą, i tylko Wy – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni możecie pomóc w tej trudnej, niespotykanej dotąd sytuacji. Nasze życie i zdrowie jest w Waszych rękach! Apeluję zatem do Was i proszę Was o podjęcie pracy na rzecz ratowania ludzkich istnień - stwierdził burmistrz Żywca.

Pod koniec października z uwagi na dynamiczny wzrost zachorowań mieszkańców powiatu żywieckiego i ogólną sytuację związaną z brakiem miejsc na oddziałach zakaźnych okolicznych szpitali, starosta żywiecki zwrócił się z prośbą do dyrekcji Szpitala Powiatowego w Żywcu o rozważenie możliwości utworzenia oddziału dla osób zakażonych wirusem SARS CoV-2.

- W dniu wczorajszym 26 października br. otrzymaliśmy potwierdzenie ze strony dyrekcji Szpitala Żywiec o uruchomieniu oddziału dla osób wymagających hospitalizacji – mówił starosta Żywiecki Andrzej Kalata, jednocześnie w imieniu Rady i Zarządu Powiatu Żywieckiego dziękując partnerowi oraz dyrekcji placówki za błyskawiczną reakcję i podjęcie działań mających na celu ochronę zdrowia i życia mieszkańców powiatu.

Oddział nie działał długo, bo już na początku listopada z powodu zapełnienia łóżek covidowych oraz obserwacyjnych w Izbie Przyjęć dla osób z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 wstrzymane zostały przyjęcia takich pacjentów do Szpitala Żywiec. Przyjęcia nadal odbywają się dla pacjentów urazowych, chirurgicznych i pediatrycznych oraz dla pacjentek na oddziale położniczo-ginekologicznym.️

Nowy Szpital Żywiec został otwarty w połowie września. Zgodnie z początkowym planem już kilka lat temu placówka miała przyjmować pacjentów. Jednak na przeszkodzie stanęły skomplikowane procedury dotyczące kwestii finansowych, bo inwestycja, jako jedyna w naszym kraju, powstawała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Prace ruszyły do przodu, kiedy jesienią 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił finansowania na budowę i wyposażenie szpitala. Umowa kredytowa zawarta pomiędzy BGK i InterHealth Ca-nada umożliwiła dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Łączna kwota finansowania wyniosła 120 mln zł, co stanowi około 60 proc. wartości inwestycji (cała warta jest 220 mln zł).

Wszelkie zapytania dotyczące godzin dyżurowych i wynagrodzenia prosimy kierować do:
InterHealth Canada
Szpital Żywiec
tel. 736 625 641
tel. 696 929 586
e-mail: [email protected]

W sprawach innych związanych z tym apelem do:
Starostwa Powiatowego w Żywcu
tel. 33 860 50 00
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzegorz

więcej spacerów strajkujących kobiet pomoże szpitalom

Już wiecie kto jest winny

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie