Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie mieszkania: Przezorny ma spokojny sen

redakcja
redakcja
Przygotowania do urlopu mogą być bardzo absorbujące. W natłoku ...
Przygotowania do urlopu mogą być bardzo absorbujące. W natłoku ... Archiwum
Przygotowania do urlopu mogą być bardzo absorbujące. W natłoku zajęć zapominamy lub rezygnujemy z ubezpieczenia mieszkania. Tymczasem polisa nie musi wcale wiele kosztować. Dlatego, by spokojnie i z czystym sumieniem wypoczywać podczas wakacji, warto wiedzieć, jak nie przepłacić za ubezpieczenie.

Z danych wynika, że większość Polaków nie ubezpiecza swoich nieruchomości. Według badań GFK Polonia, tylko 19 proc. Polaków wykupiło w 2010 r. ubezpieczenie mieszkania. Choć wraz z rosnącą zamożnością przekonujemy się do ubezpieczeń mieszkaniowych, w dalszym ciągu wielu z nas ryzykuje swój majątek. Tymczasem ubezpieczenie może uchronić nas przed wieloma przykrościami i nie musi wiele kosztować.

Tanie ubezpieczenie zdecydowanie łatwiej będzie znaleźć, jeśli nasz dom lub mieszkanie jest dobrze chronione. Ubezpieczyciele nagradzają zniżkami m.in. za drzwi antywłamaniowe, system alarmowy lub monitoring. Tego rodzaju zabezpieczenia stanowią mniejszy wydatek niż sfinansowanie ewentualnych strat po włamaniu. Poza zabezpieczeniami antykradzieżowymi, o oszczędności na polisie zadecyduje również odpowiednia ochrona przed pożarem.

- Nawet najlepsze zabezpieczenia nie będą miały jednak znaczenia w przypadku niefrasobliwości właściciela. Dlatego przed każdym dłuższym wyjazdem pamiętajmy, aby zakręcać dopływ gazu, wyłączyć urządzenia elektryczne, a także dokładnie zamykać wszystkie okna oraz drzwi - radzi Jarosław Kwiatkowski, ekspert z Liberty Direct.

Szukając najbardziej odpowiedniej polisy, zapoznajmy się dokładnie z warunkami umowy. Dzięki temu upewnimy się, czy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie w sytuacji, gdy dojdzie do najbardziej prawdopodobnego zdarzenia losowego. Pozwoli to również na dostosowanie zakresu ochrony do naszych indywidualnych potrzeb, dzięki dobraniu opcji, na których szczególnie nam zależy oraz wyłączeniu sytuacji, na jakie nasze mieszkanie nie jest narażone.

Dla przykładu, lokator apartamentu na 5 piętrze raczej nie musi inwestować w ubezpieczenie na wypadek wybicia szyby – o czym powinien jednak pamiętać właściciel lokalu na parterze. Z kolei o skutkach nadmiernych opadów śniegu powinien w pierwszej kolejności myśleć właściciel domu w górach. Zaś inna polisa, najlepiej z rozbudowanym domowym Assistance, przyda się osobie, która wynajmuje nieruchomość i nie ma czasu na drobne naprawy szkód wyrządzonych przez lokatorów.

Warto również pamiętać, że produkty kupowane w pakietach są z reguły tańsze, niż gdybyśmy płacili za nie pojedynczo. Nie inaczej jest w przypadku ubezpieczeń. Dlatego najlepszym punktem wyjścia do szukania oszczędności na polisie, jest sprawdzenie, czy ubezpieczyciel, u którego mamy wykupione OC lub AC komunikacyjne, oferuje zniżki w przypadku objęcia ochroną również miejsca zamieszkania. Większość ubezpieczycieli patrzy przychylnym okiem na tego rodzaju połączenia, co znajduje odzwierciedlenie w upustach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto