Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uciekający przed wojną Ukraińcy, którzy wjechali do Polski np. przez Słowację, nie są w myśl ustawy uchodźcami, lecz zwykłymi emigrantami

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
By uzyskać status uchodźcy należy przekroczyć granicę polsko-ukraińską. Inaczej uciekający przed wojną są traktowani jako emigranci.

Na zdjęciu przejście w Medyce.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
By uzyskać status uchodźcy należy przekroczyć granicę polsko-ukraińską. Inaczej uciekający przed wojną są traktowani jako emigranci. Na zdjęciu przejście w Medyce. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marcin Śliwa
Jeśli obywatele Ukrainy uciekają przed wojną do Polski, do swych rodzin przez Rumunię, Mołdawię, Węgry i Słowację – nie są uchodźcami wojennymi, lecz zwykłymi emigrantami. Nie dostaną PESEL-u, nie mogą się zarejestrować. Specustawa ich nie obejmuje. – Tak się stało z rodzinami naszych pracowników – informują nas pracodawcy ze Śląska. – Dlatego organizujemy autokar, który tych ludzi zawiezie na polsko-ukraińską granicę, gdzie ją przekroczą. Wtedy dostaną status uchodźcy. To jest absurd – mówią.

Nie wszyscy uciekający przed wojną Ukraińcy są uchodźcami

Choć brzmi to absurdalnie, to nie wszyscy uciekający przed wojną Ukraińcy otrzymują w Polsce status uchodźcy. W myśl specustawy taki status otrzymują tylko ci, którzy przekroczyli granicę polsko-ukraińską. Ci, którzy uciekali przez południową część Europy, Rumunię, Mołdawię i wjechali do Polski np. przez Słowację nie mają prawa ubiegać się o PESEL i zarejestrować się jako uchodźca.

- Taki przypadek przydarzył się rodzinom naszych pracowników, których wspólnie z około 30 różnymi przedsiębiorstwami transportowymi z terenu Śląska ściągaliśmy z terenów objętych wojną do Polski. Wiele kobiet z dziećmi przyjechało do pracujących u nas mężów z Mariupola, terenów oblężonych i bezpośrednio atakowanych przez Rosjan. Jechali najbliższą drogą czyli przez Mołdawię, Rumunię i do Polski wjechali przez Słowację. Gdy zgłosili się do urzędu, urzędniczka odmówiła im nadania PESELU i statusu uchodźcy właśnie z tego powodu. Tak jest zapisane w ustawie – mówi Przemysław Lis, właściciel przedsiębiorstwa transportowego w Katowicach i przewodniczący regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Transportu Drogowego.

Trzeba jeszcze raz przekroczyć granicę

Urzędniczka powiedziała, że nie może wydać PESEL-u i zarejestrować rodzin uciekających przed wojną, ale jest sposób by to zmienić. Należy pojechać na przejście polsko-ukraińskie, przejść je na Ukrainę i z powrotem do Polski, wtedy zgodnie ustawą w Polsce można dostać status uchodźcy.

- To jest absurd, bo ludzie uciekają z Ukrainy do swoich bliskich w Polsce różnymi drogami. Rodziny naszych pracowników, którym pomagaliśmy je ściągnąć, przekroczyły je akurat gdzie indziej – denerwuje się pracodawca.

Jednak zrzeszeni grupie blisko 30 firm transportowych pracodawcy nie zamierzają czekać aż problem sam się rozwiąże.

- Chcemy tym ludziom pomóc, dlatego organizujemy właśnie autokar, którym zawieziemy ich, głównie kobiety z dziećmi na granicę polsko-ukraińską, gdzie będą mogli przekroczyć granicę i dostać status uchodźcy. Bo na razie są tylko emigrantami – dodaje Przemysław Lis.

Co mówi prawo?

Słowa pracodawców potwierdzają zapisy w ustawie. Wyjaśnienia, potwierdzające istnienie problemu, można też znaleźć na stronie gov.pl w miejscu gdzie można przeczytać, w jaki sposób i kto może otrzymać numer PESEL.
Czytamy tam mi.n.:
Możesz uzyskać numer PESEL, jeśli:

  • jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy lub
  • jesteś obywatelem/obywatelką Ukrainy i masz Kartę Polaka, lub
  • jesteś członkiem najbliższej rodziny obywatela/obywatelki Ukrainy, który/która ma Kartę Polaka, lub
  • jesteś małżonkiem/małżonką obywatela/obywatelki Ukrainy, ale nie masz obywatelstwa ukraińskiego
  • oraz przybyłeś(-aś) w okresie od 24 lutego 2022 r. na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi w twoim kraju.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto