Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unikalne przedwojenne ZDJĘCIA Arcyksiążęcego Browaru w Żywcu. Zobacz co się zmieniło, a co nie

JAK
Zbiory Narodowe Archiwum Cyfrowe
Myślisz: Żywiec i mówisz: Browar. Myślisz: Browar i mówisz: Żywiec. Historia miasta nierozerwalnie łączy się z browarem, który powstał w 1856 roku.

Zdjęcia znajdujące się w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego przedstawiają Browar z okresu XX-lecia międzywojennego.

Przy tej okazji warto przypomnieć, że browar w Żywcu powstał z inicjatywy księcia cieszyńskiego i właściciela tzw. państwa żywieckiego Albrechta Fryderyka Habsburga. Został zbudowany na gruntach wsi Pawlusie, które ojciec arcyks. Albrechta Karol Ludwik kupił w 1838 r. od hrabiego Adama Wielopolskiego.

Arcyks. Albrecht zadowolony popularnością jaką zdobyło piwo warzone przez wcześniej założony przez niego browar w Cieszynie postanowił rozszerzyć swoją działalność i zlecił budowę nowego zakładu piwowarskiego w dobrach żywieckich.

Browar Habsburgów został wzniesiony w miejscu gorzelni, a architektem całego przedsięwzięcia był Karol Pietschka. Za rok założenia Browaru w Żywcu przyjmuje się oficjalnie 1856 r. czyli datę rejestracji firmy. W 1857 r. browar żywiecki uwarzył 17 856 hektolitrów piwa.

Po śmierci Albrechta Fryderyka Habsburga w 1895 r. browar przejął jego bratanek arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który jeszcze przed I wojną światową zlecił wybudowanie drugiej warzelni i powiększenie piwnic fermentacyjnych i składowych.

Koniec I wojny światowej zakończył okres rozbiorów Polski i zapoczątkował II Rzeczpospolitą, która na podstawie traktatu pokojowego w Saint-Germain przejęła wszystkie majątki cesarskie i rodzinne domu panującego. Na początku 1919 r. w żywieckich dobrach ustanowiony został przymusowy zarząd państwowy.

Jak podają historycy, w latach 20. XX wieku browar dysponował m.in. kotłownią z czterema kotłami, halą maszyn z trzema maszynami parowymi i 155 motorami elektrycznymi, słodownią z maszyną do czyszczenia i sortowania jęczmienia. W 1925 r. browar zatrudniał 328 robotników.

Umierając w 1933 r. arcyks. Karol Stefan zapisał browar w testamencie swojemu synowi Karolowi Olbrachtowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto