Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urok gwary górali żywieckich, poznaj sekrety regionalnej tradycji i folkloru. Czy lokalna gwara powoli zanika?

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
www.gwaraimuzyka.pl
Podcasty gwary to lokalna inicjatywa mająca na celu kultywowanie tradycji ludowej Żywiecczyzny, w szczególności zanikającej już gwary góralskiej. Stowarzyszenie Wieprzanki, wraz z panią Brygidą Murańską zainicjowały cykl niezwykłych podcastów.

Gwara ponad Casy

Gwara górali żywieckich to szczególny element tożsamości kulturowej, wpisujący się w krajobraz Żywiecczyzny. Stowarzyszenie Wieprzanki z Wieprza, wraz z panią Brygidą Murańską inicjatorką przedsięwzięcia, przystąpiły do realizacji cyklu nagrań w formie podcastów, których celem jest archiwizacja gwary.

Gośćmi podcastów są osoby pochodzące z terenu Żywiecczyzny, które podzielą się osobistymi historiami, używając przy tym gwary góralskiej, która jest ich codziennością. Gwara góralska dominuje szczególnie wśród najstarszego pokolenia bohaterów podcastów, stanowiąc cenne źródło wiedzy o wartościach i kulturze lokalnej społeczności.

Kim są goście podcastów gwary?

Goście podcastów to osoby, które używają gwary w życiu codziennym. Gwarowe słownictwo kształtowało się głównie na wioskach oraz na przedmieściach Żywca. Do tej pory zrealizowano nagrania z udziałem Marii Polak oraz Anny Chmiel, rdzennych mieszkanek Żywiecczyzny. Lista gości wciąż się powiększa i wkrótce pojawi się nowy podcast, który będzie można odsłuchać na stronie www.gwaraimuzyka.pl

- Razem ze Stowarzyszeniem Wieprzanki realizujemy projekt Podcasty Gwary, gdzie mamy zamiar zarchiwizować naszą gwarę, jeszcze taką , którą pamiętają najstarsi mieszkańcy. Z całej gminy Radziechowy Wieprz, chcemy spotkać się z takimi ludźmi, aby porozmawiać i obudzić w nich wspomnienia z dzieciństwa. Jak wyglądał każdy dzień, obowiązki, jak wyglądał sprzęt , którym się pracowało, czego już teraz nigdzie właściwie nie ma – podkreśla Brygida Murańska pomysłodawczyni podcastów.

O tym trzeba mówić, bo dzieci tego nie wiedza czy młodzież. Chcemy udokumentować, ponagrywać takie podcasty, żeby mogło ich odsłuchać młodsze pokolenie, aby przenieść się w te dawne czasy, chociażby swoją wyobraźnią – dodaje Pani Brygida

Podcasty Gwary to projekt dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Żywiecką Fundację Rozwoju i środków Gminy Radziechowy-Wieprz. Inicjatorka przedsięwzięcia, pani Brygida Murańska, to laureatka stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto