Urząd każe ci uiścić zaległy podatek i straszy komornikiem? Jeśli danina się przedawniła, nie musisz płacić

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Przedawniony podatek od nieruchomości może, ale nie musi zostać zapłacony przez podatnika.
Przedawniony podatek od nieruchomości może, ale nie musi zostać zapłacony przez podatnika. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Jeśli urząd wysłał ci pismo w sprawie zaległego podatku od nieruchomości, przyjrzyj się uważnie datom – radzą eksperci serwisu Prawo.pl. Ostatnio często okazuje się bowiem, że chodzi o przedawniony podatek, którego nie trzeba już płacić. To samo dotyczy podatku od spadków i darowizn. Obie daniny zazwyczaj przedawniają się po upływie 3 lat.

Spis treści

Urząd spóźnił się z wyliczeniem podatku? Nie musisz płacić

Jak informuje serwis Prawo.pl, coraz więcej osób otrzymuje od gminy pisma w sprawie zapłaty zaległego podatku od nieruchomości. Urzędnicy często dają bardzo krótki termin na uregulowanie zobowiązania i straszą egzekucją komorniczą, jeśli opłata nie zostanie uiszczona. Tymczasem często są to pisma dotyczące przedawnionego podatku, którego wcale nie trzeba płacić.

Jak wyjaśniają eksperci, po zakupie nieruchomości nabywca ma obowiązek poinformować o tym urząd. Następnie urzędnicy wyliczają podatek do zapłacenia i informują o tym na piśmie. Jak się jednak okazuje, gmina często o tym zapomina. Jeżeli urząd nie określił wysokości podatku w ciągu 3 lat od nabycia nieruchomości, następuje przedawnienie i już nie trzeba go uiszczać. Podatnik nadal może zapłacić, jeśli chce, ale jest to całkowicie dobrowolne – za brak wpłaty nie grożą żadne konsekwencje. Można więc nieco zaoszczędzić, tym bardziej, że podatek od nieruchomości stale rośnie.

– W 2022 roku maksymalne stawki na podatek od nieruchomości wzrosły średnio o 4 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. W 2023 roku wzrost wyniesie niemal 12 proc., na co wpływa wysoka inflacja – podaje cytowana przez Strefę Biznesu Aleksandra Kania, starszy konsultant w dziale podatków i opłat lokalnych w Ayming Polska.

W kontekście przedawnienia podatku trzeba pamiętać o jednym wyjątku. Chodzi o sytuację, gdy podatnik zapomniał poinfomować urząd o tym, że kupił mieszkanie, dom czy działkę. Wtedy urząd ma nie trzy, a 5 lat na wydanie decyzji w sprawie wysokości podatku, a zatem przedawnienie następuje później.

Idealne miejsce na Twoją kawę

kup najtaniej

Halmar

Halmar Zestaw 2 Ław Mercury

1 339,00 zł

kup najtaniej

Signal

Signal Ława Eos C

389,00 zł

kup najtaniej

Signal

Signal Ława Irene

149,00 zł

kup najtaniej

ModernHome

Stolik Kawowy Skandynawski Ława Modern Biel 90Cm

295,10 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Mendoza Ława Naturalny

417,05 zł

kup najtaniej

D2

D2 Stolik ZZ Czarny DK-3833

165,90 zł

kup najtaniej

D2

D2 Stolik Zz

165,90 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Carolina Ława Dąb Złoty Czarny

726,75 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Ława Manta Kwadrat Dąb Wotan

299,00 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Ława Nubira S Orzech Czarny

284,05 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Karida S Ława Dąb Naturalny Czarny

259,00 zł

kup najtaniej

Halmar

Halmar Ława Kwadro Ciemny Orzech

284,05 zł

kup najtaniej

Signal

Signal Stolik Nevada D orzech

488,61 zł
Materiały promocyjne partnera

Kiedy przedawnia się podatek od spadków i darowizn?

Przedawnieniu ulega także podatek od spadków i darowizn. Również w tej sytuacji urząd ma 3 lata na doręczenie decyzji ustalającej wysokość daniny (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym obowiązek podatkowy powstał, czyli roku, w którym dana osoba otrzymała spadek albo darowiznę). Jeśli dokument zostanie dostarczony po upływie tego terminu, podatku nie trzeba już płacić. Identyczny termin obowiązuje w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste.

Jak podkreślają eksperci Prawo.pl, również w powyższych przypadkach podatnik może, ale nie musi uiścić należności. Warto też pamiętać, że nie ma znaczenia przyczyna opóźnienia w wydaniu decyzji o podatku przez urząd – urzędnicy nie mogą więc np. tłumaczyć się pandemią.

Pamiętaj o możliwych zwolnieniach z podatku od nieruchomości

Warto pamiętać, że w przypadku podatku od nieruchomości istnieją rozmaite wyłączenia i ulgi, które pozwalają go nie płacić lub płacić w obniżonej wysokości. Określa je ustawa o podatkach i opłatach lokalnych. Jak przypomina rządowy serwis biznes.gov.pl, z daniny zwolnione są m.in.:

  • budynki gospodarcze służące określonym typom działalności (np. rolniczej),
  • obiekty wpisane do rejestru zabytków,
  • grunty zadrzewione i zakrzewione,
  • nieużytki i użytki ekologiczne.

Warto mieć również świadomość, iż w niektórych regionach władze lokalne oferują dodatkowe, mniej typowe możliwości dla osób, które chcą uniknąć płacenia podatku od nieruchomości. Z daniny mogą być zwolnione m.in. osoby, które zazieleniły dach swojego budynku (tak jest m.in. w Częstochowie, Kaliszu, Katowicach i Wrocławiu) lub przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy (takie zwolnienia zapowiedziano m.in. w Ciechanowie i Radomiu).

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Materiał oryginalny: Urząd każe ci uiścić zaległy podatek i straszy komornikiem? Jeśli danina się przedawniła, nie musisz płacić - RegioDom.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie