Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W czwartek 17 listopada rozpocznie się okrągła, jubileuszowa edycja Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Festiwal potrwa do niedzieli.

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Jubileuszowa, XX edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko odbędzie się w dniach 17-20 listopada w Bielsku-Białej
Jubileuszowa, XX edycja Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko odbędzie się w dniach 17-20 listopada w Bielsku-Białej FB: Jazzowa Jesień
W Bielsku-Białej zapowiada się ciekawy weekend pełen muzyki, którego miłośnicy jazzowych brzmień nie mogą przegapić. Już w czwartek rozpoczyna się 20. edycja Jazzowej Jesieni, która potrwa do niedzieli. Na scenie Bielskiego Centrum Kultury swój repertuar zaprezentują wybitni muzycy.

Listopad w jazzowej odsłonie

Podczas Jazzowej Jesieni, czekają nas cztery dni wypełnione muzyką na najwyższym światowym poziomie. W tym roku Festiwal zainauguruje wybitny trębacz i kompozytor Tomasz Dąbrowski, który zaprezentuje swój autorski projekt „The Individual Beings”, który zadedykowany został Tomaszowi Stańko. Podczas Jazzowej Jesieni, czekają nas cztery dni wypełnione muzyką na najwyższym światowym poziomie.

Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej to święto muzyki, improwizacji i wolności. Festiwal od pierwszej edycji prowadził wybitny polski trębacz Tomasz Stańko. Jazzowa Jesień to miejsce spotkań wizjonerów jazzu – mistrzów i młodych gniewnych sztuki improwizacji – przestrzeń namysłu nad tym, czym jest muzyka i jej tożsamość: indywidualna, polska, europejska i ludzka.

Od roku 2018 Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej nosi imię Tomasza Stańko. Festiwal jest naturalnym, żywym upamiętnieniem jego muzycznej filozofii oraz holistycznego podejście do sztuki.

- Zawsze kochałem różnorodność i skrajności, zarówno w mojej muzyce, jak i sztuce w ogóle. Tutaj, podczas tworzenia programu festiwalu udało mi się pogodzić te dwie moje fascynacje i dzięki temu efekt jest tak niezwykły -mówił zmarły w lipcu 2018 r Tomasz Stańko

Program 20. edycji Festiwalu Jazzowa Jesień

Widzowie festiwalu mogą się spodziewać muzyki na najwyższym światowym poziomie, zaskakujących konfiguracji artystycznych i światowych gwiazd. W poprzednich edycjach Jazzowej Jesieni gościliśmy m.in. perkusistę Manu Katche, gitarzystów Johna Abercrombie i John Scofielda, saksofonistę Ornette Colemana. W roku 2009 największą gwiazdą festiwalu był pianista Chick Corea.


Czwartek, 17 listopada, godz.18:00


Tomasz Dąbrowski & Istnienia Poszczególne

Trębacz, kompozytor, improwizator. Wielokrotnie nagradzany artysta zarówno w Polsce, jak i za granicą. Okrzyknięty przez legendarny „Downbeat Magazine” jednym z najbardziej różnorodnych i wnikliwych muzyków w Europie. Jeden z najbardziej zapracowanych trębaczy na naszym kontynencie.
W 2015 roku Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii. W tym roku odbyła się premiera autorskiego albumu trębacza, „The Individual Beings”, który jest dedykowany właśnie Tomaszowi Stańko. Amerykański magazyn „Downbeat”, najbardziej opiniotwórcze jazzowe wydawnictwo na świecie, dało mu najwyższą notę – 5 gwiazdek.


Bobo Stenson Trio

Szwedzki pianista Bobo Stenson, od lat współpracujący z wytwórnią ECM, gdzie w różnych konfiguracjach wydał ponad 20 albumów: jako lider, oraz m.in. wraz z Janem Garbarkiem, wraz z Charlsem Lloydem, oraz z Tomaszem Stańko, z którym również był bliskim przyjacielem.Wielokrotnie nagradzany przez różne gremia jako pianista i kompozytor. Za płyty "Reflections" (1996) oraz "Goodbye" (2005) otrzymał Gyllene Skivan, nagrodę przyznawaną przez krytyków i czytelników najstarszego periodyku jazzowego na świecie "Orkester Journalen", najlepszej szwedzkiej płycie jazzowej. Laureat Europejskiej Nagrody Jazzowej. W tym roku odbędzie się premiera jego najnowszego albumu dla ECM.

Piątek, 18 listopada

Arvo Pärt ETC: Masecki, Lutosławski Quartet, Anna Lobedan, Grzegorz Tarwid

Marcin Masecki – absolwent Berklee College of Music w Bostonie, pianista, kompozytor i aranżer, poruszający się pomiędzy jazzem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Jego drogi muzyczne przecięły się również z Tomaszem Stańko, który zaprosił go na serię koncertów w duecie. W ciągu ostatnich kilku lat Masecki stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i twórczych muzyków młodego pokolenia.

Arvo Part to jeden z piękniejszych kompozytorów wywodzących się tradycji europejskiej muzyki klasycznej. Urodził się w 1935 w Paide, Estonii. Właśnie po repertuar tego genialnego kompozytora sięga w swoim najnowszym projekcie Marcin Masecki. Towarzyszyć mu będzie znakomity Lutosławski Quartet, sopranistka Anna Lobedan i Grzegorz Tarwid na klawiszach.

Avishai Cohen Quartet

Avishai Cohen, doskonały trębacz jazzowy młodego pokolenia, w swoim autorskim projekcie. Urodził się i wychował w Izraelu, jednak od lat działa z powodzeniem w Nowym Jorku. Absolwent Berklee College of Music, okrzyknięty „wschodzącą gwiazdą” w rankingu DownBeat Critics Poll (2012) cieszy się reputacją muzyka o indywidualnym stylu i oryginalnym brzmieniu. Niezwykle kreatywny i aktywny zarówno jako lider, jak i sideman. Został również wyróżniony okładką prestiżowego DownBeat. „New York Times” opisał go następująco: asertywny, doświadczony trębacz o wysmakowanym modernistycznym stylu. Dla wytwórni ECM wydał do tej pory pięć autorskich albumów, w tym „Naked Truth” z zimy tego roku.

Sobota, 19 listopada


Nik Bärtsch’s Mobile

Nik Bartsch urodził się w 1971 roku w Zurychu i pracuje jako pianista, kompozytor i producent. Zaczął grać na perkusji i pianinie w wieku 8, w 1997 roku ukończył "Musikhochschule Zürich". Od 1989 do 2001 studiował filozofię, lingwistykę i muzykologię na Uniwersytecie w Zurychu.


Paweł Mykietyn / Royal String Quartet

W ramach festiwalu Jazzowa Jesień prezentowana jest muzyka, nie tylko jazzowa, którą Tomasz Stańko szanował, która go fascynowała, której słuchał. Taki właśnie będzie koncert muzyki  Pawła Mykietyna, niezwykłego kompozytora-wizjonera, który w ramach XX Jazzowej Jesieni zrealizuje specjalnie napisany projekt na kameralny skład.

Urodzony w Oławie w 1971 roku, rozpoczął swoją błyskotliwą karierę w bardzo młodym wieku i od początku znaczyły ją liczne sukcesy w kraju i za granicą. W 1993 roku zadebiutował utworem La strada na Festiwalu „Warszawska Jesień”, będąc jeszcze studentem kompozycji u Włodzimierza Kotońskiego. Oprócz muzyki teatralnej, napisał muzykę do filmów, był wielokrotnie nagradzany na Festiwalu Muzyki Filmowej w Gdyni. Jest laureatem Paszportu Polityki. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niedziela, 20 listopada

Stańko na Głos

Envee, Michałowski i Goście Maciej Goliński (sampler, reżyseria) Tomasz Michałowski (scenariusz) Maciej Obara (saksofon) Jan Pieniążek (perkusja) Kasia Pietrzko (instr. klawiszowe) Paweł Stachowiak (bas) Słuchowisko powstało z selekcji fragmentów składających się na kilkadziesiąt godzin wywiadu z Tomaszem Stańko nagranych przez Tomasza Michałowskiego na przestrzeni kilkunastu miesięcy. Fragmenty wypowiedzi Tomasza zostały zilustrowane jego kompozycjami oraz wykonaniami. W specjalnym wydaniu, przygotowanym specjalnie do wykonania na żywo podczas XX Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stanko dodatkową ilustrację rozszerzającą kontekst muzyczny i interpretującą często dość abstrakcyjną treść wybranych wywiadów zapewni skład młodych, utalentowanych muzyków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto