Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W skansenie w Ślemieniu stanie zabytkowy drewniany kościół z Małopolski. Trwają przenosiny

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Odbudowa świątyni. Kościółek rozebrano ponad 20 lat temu. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Odbudowa świątyni. Kościółek rozebrano ponad 20 lat temu. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach
Zabytkowy drewniany kościół z Jasiennej (woj. małopolskie) został ponad 20 lat temu rozebrany i zdeponowany. Obecnie trwają prace związane z jego przeniesieniem do skansenu w Ślemieniu, gdzie zostanie odbudowany i dołączy do unikatów Żywieckiego Parku Etnograficznego. Prace odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Zabytkowy kościółek z Jasiennej będzie można podziwiać w Ślemieniu na Żywiecczyźnie

Zabytkowy kościółek spod Nowego Sącza wkrótce będzie jednym z kilku unikatów Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu, czyli najmłodszego muzeum tego typu w Polsce. Ponad 20 lat temu w Jesiennej świątynię rozebrano, a w jej miejscu wybudowano większą.

Jak przyznała wówczas etnograf z Żywca, Teresa Kurzyk, obiekt jest świetnie skatalogowany, zinwentaryzowany i zabezpieczony. - Pochodzi z 1923 roku i jest to ostatni kościół w Polsce zbudowany techniką zrębową, utrzymany w stylu sakralnej architektury małopolskiej - dodała.

O jego pasjonującej historii pisała Marianna Lach. W latach 90. ubiegłego wieku nowy wówczas proboszcz małej parafii pod Nowym Sączem, ku uciesze wiernych, chciał wybudować większy kościół. Nie uzyskał jednak pozwolenia na wyburzenie starej świątyni. Zaczął więc obudowywać ją murem nowej kaplicy.

Stary kościół udało się uratować dzięki nieżyjącemu już prof. Marianowi Korneckiemu, specjaliście od zabytkowej architektury sakralnej Małopolski. Prof. Kornecki stworzył cenną dokumentację dla kościołów wybudowanych w tym stylu, które trafiły na listę dziedzictwa UNESCO.

W 1999 roku prof. Kornecki przejeżdżał przez Jasienną. Zwrócił wówczas uwagę na perełkę architektury - niewielką, drewnianą świątynię. Wokół niechcianego kościółka zrobił wielki szum. Zapadła decyzja, że świątynia nie może zostać zniszczona. Rozebrano ją więc i miała trafić do parku etnograficznego w Maniowych, utworzonego podczas budowy zbiornika czorsztyńskiego. Tak się jednak nie stało.

Film mocno wypromował kościółek w Jasiennej

W 2001 roku powstał film dokumentalny Rafała Kalinowskiego o kościółku w Jasiennej. Produkcja odegrała dużą rolę w tym, że na zabytkowy obiekt w końcu udało się znaleźć miejsce. I to wręcz idealne, bo skansen w Ślemieniu pomaga ratować zabytkowe obiekty. Na przenosiny trzeba było jednak poczekać.

W skansenie można podziwiać układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na ponad sześciu hektarach znajduje się 19 zabytkowych obiektów architektury. Są to budynki pochodzące z różnych okresów, m.in. budynek szkoły z Rychwałdu z 1911 roku, kompletna zagroda z Rychwałdu, w skład której wchodzą chałupa z 1895 roku, stodoła i studnia, chałupa z Łękawicy, kuźnia ze Ślemienia oraz spichlerzyk z Suchej Beskidzkiej.

Skansen w Ślemieniu

Skansen powstał kilkanaście lat temu i ciągle jest rozbudowywany. Wciąż pozostaje odpowiedzią na znikające stare budowle w Beskidzie Żywieckim. Autorką koncepcji parku była etnografka Teresa Kurzyk.

Prace związane z przeniesieniem kościoła z Jasiennej na działkę w Ślemieniu prowadzone są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbywają się pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Drewniany kościół pw. Imienia Marii w Jasiennej został wzniesiony według projektu Józefa Piątkowskiego. Obiekt będzie można podziwiać na tle beskidzkiego krajobrazu.

- Po wielu latach oczekiwania kościół ma szansę znów zaistnieć w krajobrazie i uświetnić przekrojową ekspozycję architektury drewnianej w skansenie - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Zabytków w Katowicach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto