Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Żywcu ze smogiem będą walczyć... drony [ZDJĘCIA]

JAK
Leć orle i mierz powietrze! - powiedział wczoraj burmistrz Żywca Antoni Szlagor podczas pokazu drona ze specjalistycznym wyposażeniem do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Ważący 16 kg dron wzniósł się w górę i przez kilkanaście minut krążył nad żywieckim Rynkiem.

Urząd Miejski i Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu oraz Główny Instytut Górnictwa zorganizowały wczoraj konferencję „Wspólnie walczymy o czyste powietrze na Żywiecczyźnie”.

– Ze smogiem nie uda się wygrać w pojedynkę. Na spotkanie zaprosiliśmy władze powiatu żywieckiego, wójtów gmin Żywiecczyzny oraz osoby i instytucje, które mają realne możliwości wprowadzania zmian mających na celu poprawę jakości środowiska. Chcemy też by w te działania aktywnie włączyć mieszkańców naszego miasta, którzy są zainteresowani realnymi możliwościami zmian w zakresie ograniczenia niskiej emisji i zwalczania smogu – mówił przed spotkaniem burmistrz Szlagor.

Najpierw na Rynku odbył się pokaz drona ze specjalistycznym wyposażeniem do pomiaru zanieczyszczeń powietrza.

- Zależy nam na czystym powietrzu, każdy z państwa chce oddychać czystym powietrzem, nie chce leżeć w jakichś klinikach pulmonoligocznych, ale to tylko i wyłącznie zależy od nas wszystkich - mówił burmistrz Szlagor. - Pamiętacie, jak trzy lata temu na prima aprilis powiedziałem, że w Żywcu mamy drona i będziemy sprawdzać powietrze, to wtedy nikt nie palił w piecu, wszystkie kominy były wygaszone. I dzisiaj, jak popatrzymy koło Rynku, to nigdzie się w domu nie pali, wszyscy mają ciepło, albo wszyscy palą ekologicznym paliwem. I to jest piękne oddziaływanie takich właśnie elementów - stwierdził burmistrz Żywca.

Antoni Szlagor podkreślił, że w ramach ograniczania niskiej emisji w mieście zostaną wprowadzone tablice pomiarowe z czujnikami, na których podawane będą parametry powietrza w danym miejscu, w danym momencie. Każdy mieszkaniec będzie mógł wiedzieć czym oddycha w danym momencie.

- W każdej dzielnicy naszego miasta taka aparatura będzie wprowadzona i ogłaszam konkurs na dzielnicę, w której będzie najmniejsze zanieczyszczenie, a nagrodą będzie dodatkowo wykonana droga w danej dzielnicy - dodał Antoni Szlagor.

- Nasz zespół opracował czujnik, który jest zintegrowany z tym dronem. Czujnik ten pozwala na pomiary parametrów powietrza, które są emitowane z różnego rodzaju źródeł. Pracujemy nad zintegrowanym systemem monitoringu, nad systemem informacji dotyczących jakości i zanieczyszczenia powietrza – opowiadał o dronie i planach GIG Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa.

Później w Sali Ratuszowej Urzędu Miejskiego w Żywcu zostały omówione dotychczas podejmowane oraz planowane działania na rzecz poprawy powietrza w mieście. W trakcie spotkania doszło też do podpisania umowy o współpracy pomiędzy miastem Żywiec a Głównym Instytutem Górnictwa w zakresie współpracy dotyczącej ograniczenia niskiej emisji.

- Główny Instytut Górnictwa będzie wspierał władze Żywca oraz gmin współtworzących Związek Międzygminny ds. Ekologii w tych działaniach. Planowane jest utworzenie pilotażowego systemu pomiaru jakości powietrza w oparciu o naszą mobilną platformę pomiarową (drona) oraz stacjonarne rejestratory jakości powietrza. Dane z systemu zostaną udostępnione mieszkańcom. Z czasem system zostanie rozbudowany o kolejne punkty pomiarowe oraz indywidualne czujniki i obejmie teren całej Żywiecczyzny – poinformował Jan Bondaruk, zastępca naczelnego dyrektora ds. Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto