Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walka ze smogiem. Przepisy są, ale co dalej?

Dorota Niećko, Jakub Marcjasz
slaskie.pl
- Podjęcie uchwały antysmogowej to duży krok naprzód w zakresie walki ze zjawiskiem smogu. Jednak czeka nas wszystkich jeszcze bardzo wiele pracy - komentuje podjęcie uchwały przez sejmik województwa śląskiego Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

- Podjęcie uchwały antysmogowej to duży krok naprzód w zakresie walki ze zjawiskiem smogu. Jednak czeka nas wszystkich jeszcze bardzo wiele pracy. Liczę tu przede wszystkim na rozwiązania systemowe przygotowane przez państwo. Zakaz spalania złej jakości paliw jest bardzo słuszną drogą, by jednak był skuteczny trzeba dać obywatelom możliwość zakupu tanich paliw ekologicznych, wspierać edukację w tym zakresie oraz promować działania proekologiczne - mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca. W ten sposób skomentował przyjętą podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego uchwałę antysmogową dla całego województwa.

Za uchwałą - co w sejmiku śląskim zdarza się rzadko - opowiedzieli się wszyscy z 41 obecnych na sali radnych. Z PO (to ludzie marszałka projekt przygotowywali), PiS, RAŚ, PSL i SLD.

- Jakość powietrza nie ma poglądów politycznych- skwitował Bronisław Karasek z PSL.

Uchwała zacznie obowiązywać od września 2017 roku.

Czy to oznacza zakaz palenia węglem w domowych piecach? Nie. Chodzi o zakaz spalania w domowych kotłach paliw złej jakości i konieczność - z dopłatami - wymiany starych pieców na nowsze. Ale nie od razu, bo „kopciuchy” powinny zniknąć w ciągu 10 lat. Kto za to zapłaci? To jest największy problem nowego prawa. Policzono, że w woj. śląskim jest jeszcze 700 tys. „kopciuchów”, a koszt wymiany ich na ekologiczne to ok. 6-7 miliardów złotych. Pieniądze zaś mają wyłożyć sami konsumenci, samorządy lokalne i samorząd województwa (który jednak od niedawna nie ma władzy nad wojewódzkim funduszem ochrony środowiska, a na pieniądze stąd liczył); nie obędzie się też bez wsparcia rządu.

Także 10 lat, może nieco krócej, przyjdzie nam poczekać na efekty nowego prawa. Dr Iwona Jelonek z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ, która uczestniczyła w pracach nad powstaniem tego projektu, podkreśla, że wprowadzenie go w życie nie spowoduje, że jakość powietrza w regionie poprawi się „z dnia na dzień”. Może to potrwać nawet 5-10 lat. - Być może jestem pesymistką w tych prognozach, jednakże wolałabym wyznaczyć dłuższy czas, niż go bardziej skrócić - mówiła w styczniu, gdy projekt był prezentowany radnym.

- Na nic jednak nasze zapisy, jeśli w obrocie będą te paliwa, które nie chcemy, by były spalane - przypomniał Henryk Mercik (RAŚ). To aluzja do zmian, jakie stoją po stronie rządu. Bo właśnie przepisów krajowych teraz brakuje najbardziej. Tymczasem od 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna o tzw. ecodesignie, która zaostrza normy emisyjne dla krajów członkowskich. W Polsce obecnie trwają konsultacje publiczne odnośnie projektu, przygotowanego w Ministerstwie Energii, określającego jakość paliw stałych. Lecz i tu nie chodzi o zakaz palenia każdym węglem. - Celem nowelizacji nie jest wyeliminowanie paliw stałych (węgla) z obrotu, ale uporządkowanie rynku. Zgodnie z przepisami, sprzedawca będzie miał obowiązek informowania konsumenta o jakości i sortymencie sprzedawanego produktu. Do obrotu nie będzie można wprowadzać tzw. niesortu oraz węgli niespełniających wymagań jakościowych - informował Mariusz Kozłowski z biura prasowego Ministerstwa Energii.

Natomiast w Ministerstwie Rozwoju opracowywany jest projekt rozporządzenia, określający standardy dla kotłów, stosowanych do ogrzewania domów. - Dokument zostanie przyjęty najpóźniej do końca czerwca, aby jego zapisy zaczęły obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2017/2018 - mówiła wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz na początku lutego.

Prace nad dokumentem są na bardzo zaawansowanym etapie. Pod koniec lutego otrzymał akceptację Komisji Europejskiej. Projekt zakłada, że od 1 października 2017 nie kupimy już „kopciucha”. - Dodatkowo, te wyprodukowane do końca września 2017 będą mogły być wprowadzone na rynek do końca czerwca 2018 r. - informuje MR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto