Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Wschowie, podobnie jak w Nowej Soli, działa już galeria uliczna. Świetne miejsce na pokazywanie twórczości mieszkańców

Zobacz zdjęcia wystawy z Rynku we Wschowie
Zobacz zdjęcia wystawy z Rynku we Wschowie Mariusz Kapała / GL
– Ten, kto wymyślił galerię uliczną, powinien dostać Nobla – mówi Piotr Dziełakowski ze Spółki Komunalnej Wschowa, który przyczynił się do tego, że takową galerię można podziwiać w centrum Wschowy.

Galeria uliczna we Wschowie. Jest wystawa członków UTW

Piotr Dziełakowski od lat z powodzeniem fotografuje przyrodę. Wiele osób poznało dzięki niemu życie żurawi, które były nawet bohaterami telewizyjnej transmisji w internecie. Swoją pasją fotograficzną dzieli się m.in. z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku we Wschowie, prowadząc zajęcia z fotografii. Natomiast Spółka Komunalna, w której pracuje pan Piotr, od lat prowadzi m.in. działalność edukacyjną. Udało się to połączyć i powstała galeria uliczna.

Zobacz zdjęcia wystawy:

Zobacz zdjęcia wystawy z Rynku we Wschowie

We Wschowie, podobnie jak w Nowej Soli, działa już galeria u...

Galeria uliczna we Wschowie. Uwiecznione lapidarium

Teraz mieszkańcy mają miejsce, w którym będą pokazywane ich prace. W lipcu otwarta została ekspozycja Czas zatrzymany w kamieniu. To zdjęcia z zabytkowego lapidarium we Wschowie.
– Nadarzyła się okazja. Kupiliśmy stelaże i ruszyła galeria uliczna. Celem jest prezentowanie twórczości mieszkańców miasta i gminy. Pierwszy temat dostarczyli uczestnicy zajęć fotograficznych z koła wschowskiego UTW – wyjaśnia P. Dziełakowski. – Lapidarium to bardzo dobry temat, a zwłaszcza latem, kiedy przez Wschowę przewijają się turyści. Wystawa promuje nasze zabytki.

Parasolki nad ulicą Kilińskiego prezentują się bajecznie. Warto przyjść też wieczorem, kiedy ożywa architektura, one również zyskują dodatkowy urok. Zobacz zdjęcia w galerii >>>

Widoki, jak z Paryża albo Sardynii. A to lubuskie miasteczko...

Galeria uliczna. Pozytywne emocje

Uczestnicy zajęć fotograficznych kilka razy odwiedzili zabytkowy cmentarz, żeby zebrać odpowiedni materiał. Przygotowanie ekspozycji przyniosło im dużo satysfakcji i emocji. Autorzy to grupa kilkunastu osób bardzo mocno zaangażowanych.

– Pracowaliśmy nad tą wystawą trochę czasu. Ta praca dostarczyła wszystkim pozytywnych bodźców. Myślę, że te emocje są bardzo pozytywne. Planujemy, że w przyszłym roku będzie kolejna wystawa grupy z UTW – dodaje P. Dziełakowski.

Trwa głosowanie...

Czy galerie uliczne w miastach to dobry pomysł?

Aktualna wystawa prawdopodobnie zostanie na Rynku do końca wakacji. Jest możliwe, że zostanie przewieziona w inne miejsce w gminie, aby jeszcze więcej osób mogło obejrzeć prace, bo jak podkreśla Dziełakowski, ideą galerii ulicznej jest wyjście z twórczością do ludzi. Prace pokazywane w publicznym miejscu obejrzy znacznie więcej osób, niż gdyby miały być eksponowane w budynku.

– Okazuje się, że wystawy organizowane w galeriach handlowych to też jest strzał w dziesiątkę. Ustawienie takiej galerii zwłaszcza w okresach, kiedy dużo ludzi robi zakupy, przyciąga uwagę. Dzięki temu sztuka wychodzi do ludzi - wyjaśnia nasz rozmówca.

Wschowska uliczna galeria będzie prezentowała twórczość mieszkańców. Czasem będzie to pokonkursowa wystawa najlepszych szkolnych prac, a czasem nawiązanie do święta miasta lub niepodległości. Ma powstać grupa osób, która ustali harmonogram wystaw.

Zobacz też:

Piotr Dziełakowski, przyrodnik i fotograf od 25 lat obserwuje żurawie. Tak wyglądają  te piękne ptaki widziane przez obiektyw aparatu pana Piotra.

Piękne zdjęcia żurawi. Każdy może wesprzeć pomysł Piotra Dzi...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto