Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgierska Górka, Radziechowy, Korbielów, Ujsoły - skąd wzięły się te nazwy? Sprawdzamy w żywieckim "Dziejopisie"!

Adrian Hulbój
Adrian Hulbój
Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego dane miejscowości w powiecie żywieckim noszą taką a nie inną nazwę? Niektóre odpowiedzi są dosyć oczywiste, inne mogą zaskakiwać i budzić lekką konsternację. Specjalnie dla Was powracamy do "Dziejopisu" Andrzeja Komonieckiego, by sprawdzić najciekawsze legendy o nazwach miejscowości powiatu żywieckiego!

Spis treści

Zwierzę w nazwach miejscowości powiatu żywieckiego

Kilka dni temu pisaliśmy o genezie nazwy naszego miasta i wchodzących w jego skład dzielnic. Tym razem rozszerzamy nasze badania aby sprawdzić, jak powstały miejscowości z całego powiatu. Część z nich ma dosyć oczywiste korzenie. Przykładowo Świnna i Wieprz zostały nazwane na pamiątkę wypasanych w tych okolicach zwierząt gospodarskich.Do takich miejscowości zaliczyć trzeba też Gilowice, których miano pochodzi od wielu gniazd budowanych przez gile w pobliskich lasach. Z kolei Jeleśnia, jak łatwo się domyślić, wywodzi swoją nazwę od licznych stad "lśniących jeleni", na które polowano w okolicy.

Krajobraz również wpływał na nazwy miejscowości

Duża liczba miejscowości w powiecie żywieckim wywodzi się z charakterystycznych cech ukształtowania terenu. Typowym przykładem takiego zabiegu są Ujsoły, których nazwa wywodzi się stąd, że dawna osada była położone bezpośrednio nad rzeką Sołą.

Podobnym przykładem jest Koszarawa, która swoją nazwę również wywodzi od nazwy rzeki. Do tej kategorii można zaliczyć jeszcze między innymi Łękawice, której miano pochodzi od licznych łąk otaczających dawną wioskę. Las, Krzyżowa, Brzuśnik, Zarzecze to kolejne z miejscowości, których nazwa odnosi się do ich unikatowych cech geograficznych.

Historia niektórych nazw jest jednak bardzo intrygująca!

W powiecie żywieckim istnieje jednak kilka miejscowości, których nazwa wiąże się z zupełnie innymi historiami. Przykładem są Radziechowy, o których Andrzej Komoniecki piszę, że zmarłych "radzi tu byli chować". Radziechowy są drugą najstarszą parafią na terenie Żywiecczyzny, co tłumaczy duża ilość pochówków organizowanych przed wiekami na jej terenie.

Ciekawa jest również nazwa Korbielowa. W tym wypadku pojawia się kilka wersji. Jedna z nich mówi, że działający na tych terenach zbójnicy "w torbach łowili, mówiąc do siebie: w torbie łów". Według miejscowej tradycji, nazwa może pochodzić również od strażników zwanych korbielami, którzy patrolowali przełęcze i ostrzegali mieszkańców miejscowości przed nadciągającymi wrogami.

Analizując nazwy miejscowości w powiecie żywieckim, nie sposób również nie przyjrzeć się Węgierskiej Górce. Jej genezy należy doszukiwać się w wydarzeniach, które miały mieć miejsce w XV wieku. Panujący na Węgrzech Maciej Korwin planował przyłączyć dolinę górnej Soły do włości swojego Państwa. Według legendy, aby poprzeć te roszczenia, węgierscy możnowładcy mieli klęczeć na przywiezionych ze swojego kraju workach z glebą, przysięgając, że klęczą "na węgierskiej ziemi". Na pamiątkę tego wydarzenia powstały w XVII wieku folwark nazywano Węgierską Górką, a określenie to przetrwało do naszych czasów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto