Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Węgierska Górka: Wystawa o wysiedleniach na Żywiecczyźnie

ŁUG
Wystawa „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940–1941” dostępna jest na hali sportowej w Węgierskiej Górce do środy (13 kwietnia).
Wystawa „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940–1941” dostępna jest na hali sportowej w Węgierskiej Górce do środy (13 kwietnia). OPG Węgierska Górka
Tylko do najbliższej środy (13 kwietnia) w budynku Hali Sportowej w Węgierskiej Górce oglądać można wystawę „Aktion Saybusch. Wysiedlenie mieszkańców Żywiecczyzny przez okupanta niemieckiego 1940–1941”. Węgierska Górka: Wystawa o wysiedleniach Żywiecczyzny

Ekspozycja przygotowana jest przez Instytut Pamięci Narodowej. Składa się na nią 30 paneli, które w przystępny i atrakcyjny graficznie sposób przybliżają historię jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Żywiecczyzny. Aktion Saybusch była największym przedsięwzięciem wysiedleńczym na terenie prowincji górnośląskiej (do której wchodziła w czasie okupacji Żywiecczyzna).

22 września 1940 roku bardzo wcześnie rano funkcjonariusze niemieckiego 83. batalionu policji ochronnej rozpoczęli operację o kryptonimie „Aktion Saybusch” (Akcja Żywiec). Jej celem było wysiedlenie ok. 18 tysięcy Polaków, mieszkańców Żywiecczyzny oraz osiedlenie w ich miejsce ok. 4 tys. tysięcy Niemców (Volksdeutschów), przesiedlonych wcześniej na teren Rzeszy z Galicji Wschodniej (podówczas ZSRR).

Po wyrzuceniu z domów, Polacy deportowani byli do Generalnego Gubernatorstwa. Koordynacją transportów kolejowych z ramienia Gestapo zajmował się m. in. Adolf Eichmann. Ostatni, dziewiętnasty pociąg odprawiono z Żywiecczyzny pod koniec stycznia 1941 roku.

Wystawa prezentuje nie tylko krok po kroku sam przebieg akcji, ale także między innymi: proces aneksji ziem Żywiecczyzny do Rzeszy Wielkoniemieckiej, założenia organizacji oraz germanizacji tych ziem według idei narodowosocjalistycznej, strukturę narodowościową i gospodarczą powiatu, sylwetki pomysłodawców oraz wykonawców akcji wysiedleńczej, a także próbę oszacowania skutków przeprowadzonej akcji oraz późniejszych losów wysiedlonych mieszkańców Żywiecczyzny.

Przy tworzeniu tej ciekawej ekspozycji wykorzystano unikalne dokumenty oraz fotografie pochodzące między innymi ze zbiorów: Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Katowicach, Archiwum IPN w Warszawie, Archiwum Państwowego w Katowicach oraz jego oddziału w Żywcu, Archiwum Akt Nowych, Muzeum Miejskiego w Żywcu (Stary Zamek), Archiwum Federalnego w Berlinie-Lichterfelde, a także Archiwum Federalnego Oddział w Ludwigsburgu.

Wystawa czynna jest do środy (13 września). Można ją zwiedzać bezpłatnie od 9.00 do 18.00.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto