Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkoformatowe murale na terenie Żywiecczyzny. Kolejny z nich został odsłonięty w Jeleśni

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Szlakiem Beskidzkich Murali
Szlakiem Beskidzkich Murali Etnograff
W ubiegłym tygodniu w Jeleśni, na ścianie budynku Zespołu Szkół nr 2 miało miejsce odsłonięcie niezwykłego muralu "Beskidzka Natura". Malowidło ścienne o powierzchni blisko 135 m2, powstało z inicjatywy Fundacji 9sił i jest jednym z czterech projektów zrealizowanych przez fundację oraz artystę Macieja Szymonowicza (Etnograff) na terenie Gminy Jeleśnia. Powstał również jeden mural na terenie Gminy Koszarawa z inicjatywy wójta Pana Czesława Majdak .

Szlakiem beskidzkich murali

"Szlak Beskidzkich Murali" to autorski projekt Katarzyny i Macieja Szymonowiczów, którzy swoją twórczość sygnują nazwą – Etnograff . Pierwszy mural na Żywiecczyźnie powstał kilka lat temu z lokalnych inicjatyw społecznych Żywiec Zdrój i to zainicjowało dalszą przygodę z muralami. Założeniem projektu było promowanie regionu oraz rodzimych twórców ludowych.

Pierwszy mural, jaki powstał na terenie gminy Jeleśnia, przedstawiał konia pana Stanisława Lacha, twórcy zabawek ludowych. Czerwony koń został nagrodzony w 1994 r. Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Tuż po nim powstał kolejny mural zatytułowany Dudziarz, przedstawiający nieżyjącego już Józefa Grenia z Sopotni. Mural powstał na budynku dawnej wikarówki w Jeleśni- mówi prezes Fundacji 9sił Monika Wróbel-Fąfrowicz

Koń” - ludowa zabawka wykonywana przez Stanisława Lacha / Jeleśnia Etnograff

Gmina Jeleśnia wzbogaciła się o piękna malowidła

W ramach realizowanego przez Monikę Wróbel- Fąfrowicz stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na kilku ścianach na terenie gminy, pojawiła się poezja Magdaleny Zawady oraz słowa pieśni ludowych pochodzących z gminy Jeleśnia. Do malowidła została dodana także wycinanka zaprojektowana przez Katarzynę Dyga-Szymonowicz, która zawiera elementy tego wiersza i stanowi nakładający się na siebie miraż sztuki i słów.

Podążając kluczem tradycji naszych twórców ludowych, kolejny mural został także zrealizowany na budynku byłego gimnazjum w Koszarawie. Poświęcony jest słynnemu twórcy zabawek ludowych, Władysławowi Sternalowi. Autor, Maciej Szymonowicz (Etnograff), do projektu wykorzystał pracę Moniki Tlałki, która zajęła 1 miejsce w konkursie na „Najciekawszy projekt muralu na budynku byłego gimnazjum w Koszarawie”. Na muralu znalazł się także wiersz lokalnego artysty Władysława Kimli pt. „Kloskace” – dodaje Monika Wróbel- Fąfrowicz

Fauna i flora z terenu Żywiecczyzny

Odsłonięty w czwartek w Jeleśni, piąty mural Fundacji 9sił, prezentuje walory przyrodnicze regionu, bogatą roślinność i bioróżnorodność gatunków. W przyszłym roku fundacja planuje zagospodarować kolejną ścianę szkoły, dodając malowidło rysia, salamandrę plamistą, czosnek syberyjski, na ścianie znajdzie się również niebielistka trwała, śnieżyczka przebiśnieg, kalina koralowa. Wspólnie z Nadleśnictwem Jeleśnia oraz Żywieckim Parkiem Krajobrazowym fundacja przygotował listę roślin i zwierząt, ptaków i gadów.

Mural w Jeleśni na ścianie budynku Zespołu Szkół nr 2FB: Fundacja 9sił

Do muralu zostanie również dołączony kod QR z opisami gatunków roślin i zwierząt oraz lekcjami przyrodniczymi w formie filmów video, opracowanych przez Piotra Dziki z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

W przyszłości Fundacja 9sił planuje przygotować do istniejących już murali mapping, łączący elementy-obrazu, ruchu i dźwięku.

Katarzyna „Katka” i Maciej „Kamer” Szymonowiczowie z Bielska-Białej tworzą pod szyldem„Etnograff” etniczne murale. Artyści podejmują działania twórcze w przestrzeni pomiędzy starym, a nowym czasem zachowując przy tym postawę współczesnego twórcy ludowego. Ich prace balansują na granicy dźwięku, formy i koloru. W świecie obrazu jest to dialog współczesnych form twórczości (m.in. mural, street art i szablon jako autorska wycinanka) z postaciami, symbolami i zdobnictwem archaicznego świata kultury ludowej. W sferze muzycznej Katka i Kamer związani są
z projektami Psio Crew, Gooral i Continuum. Artyści są także autorami dwustustronicowej książki "Gajdosze", która dokumentuje najdawniejszą formę kapeli góralskiej z Beskidów i zawiera dwie płyty CD z muzyką gajdoszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto