Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki w Lipowej. Prawda i mity, czyli wszystko, co chcecie wiedzieć, a boicie się zapytać

JAK
Spotkanie „Wilk - prawdy i mity” odbędzie się w poniedziałek 24 maja o godz. 17.00 na profilu facebookowym Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej. Gościem będzie dr hab. Sabina Nowak, prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” z Twardorzeczki. - Jak zawsze nasze spotkanie będzie transmitowane na żywo na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowej i będzie miało charakter interaktywny - każdy zainteresowany może zadawać pytania naszemu gościowi w komentarzach pod relacją - poinformował Szymon Wróbel z Urzędu Gminy w Lipowej.

Wilki kojarzą się z najdalszymi, niedostępnymi ostępami leśnymi. Tymczasem drapieżniki te żyją niedaleko nas, tu w Beskidach, w najzwyklejszych lasach gospodarczych wykorzystywanych przez miliony ludzi jako miejsce pracy lub rekreacji. Aby nas unikać, wilki osiągnęły mistrzostwo kamuflażu, prowadząc nocny, skryty tryb życia. Badanie ich zachowań, wzajemnych relacji czy użytkowania przestrzeni jest niezmiernie trudne. Pomocne okazują się nowoczesne narzędzia badawcze: automatyczne kamery, genetyka i telemetria GPS/GSM. Dzięki nim odkrywamy fascynujące tajemnice prywatnego życia wilków i udaje się obalić wiele mitów narosłych wokół tych drapieżników.

O tych drapieżnikach i funkcjonujących na ich temat mitach będzie opowiadała biolog dr hab. Sabina Nowak, badaczka wilków i rysi, założycielka i prezes Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, mającego biuro w Twardorzeczce, w gminie Lipowa. Jest ona członkinią międzynarodowych grup specjalistów ds. dużych drapieżników. W latach 90. ub. wieku koordynowała działania na rzecz objęcia wilka i rysia ochroną gatunkową w Polsce. Od 1995 roku prowadzi badania nad wilkami w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, a od blisko 20 lat monitoruje rekolonizację zachodniej Polski przez te drapieżniki. Bada ekologię, komunikowanie się, zachowania socjalne, dynamiką i strukturę genetyczną wilków w najdalszych zakątkach kraju, od Karpat, Roztocza po Bory Dolnośląskie i wybrzeże Bałtyku. Zaangażowana w działania na rzecz ochrony dużych drapieżników i ich siedlisk, a także ograniczania wpływu infrastruktury transportowej na przyrodę. Współautorka kilkudziesięciu artykułów w międzynarodowych czasopismach naukowych (m.in. w „Science"), kilku książek, a także wielu wydawnictw popularnonaukowych na temat drapieżników. Współtworzyła i prowadziła serię 28 filmów dokumentalnych „Las Story”. Prowadzi wykłady i seminaria o dużych drapieżnikach w Polsce i za granicą.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto