Wojskowy śmigłowiec wylądował przy Szpitalu Żywiec. Wzbudził niemałą sensację.

JAK
W środę 7 kwietnia przy Szpitalu Żywiec wylądował wojskowy śmigłowiec. Wzbudził niemałą sensację. W świat poszła informacja, że rozpoczęło się przenoszenie pacjentów zakażonych koronawirusem do innych szpitali w Polsce. Karolina Kocięcka, rzecznik prasowy szpitala, zdementowała te informacje.

AKTUALIZACJA, GODZ. 20.55

W środę w godzinach popołudniowych 43-letnia mieszkanka powiatu żywieckiego hospitalizowana w ciężkim stanie na oddziale covidowym w Szpitalu Żywiec została przetransportowana śmigłowcem wojskowym do Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Zespół lekarski zdecydował, że jedyną szansą na przeżycie Pacjentki jest podpięcie jej do ECMO – urządzenia, które zastępuje funkcję uszkodzonych płuc do momentu, aż nastąpi poprawa ich funkcji. Terapia ta jest bardzo inwazyjna i wymaga współpracy wielu medyków, dlatego też realizowana jest w najbardziej wyspecjalizowanych placówkach.

Dzięki współpracy dyrektor Szpitala Żywiec Małgorzaty Świątkiewicz oraz profesora Pawła Ptaszyńskiego, dyrektora ds. medyczno-organizacyjnych CSM UM, udało się zorganizować zabieg wszczepienia Pacjentce ECMO i przetransportowanie jej do łódzkiej placówki.

WCZEŚNIEJ PISALIŚMY

Do Żywca przyleciał profesor Waldemar Machała, specjalista anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej, który wykonał już około 20 terapii ECMO na pacjentach zarażonych SARS-CoV-2 w Polsce. Po podłączeniu Pacjentki w Szpitalu Żywiec do aparatury, nastąpiła procedura przetransportowania jej śmigłowcem wojskowym do Szpitala w Łodzi.

Dzisiaj po południu na lądowisku przy Szpitalu Żywiec wylądował wojskowy śmigłowiec Sokół. Wzbudził niemałą sensację. W świat poszła informacja, że rozpoczęło się przenoszenie pacjentów zakażonych koronawirusem do innych szpitali w Polsce. Karolina Kocięcka, rzecznik prasowy szpitala, poinformowała, że śmigłowiec przyleciał po jedną pacjentkę.

- Wyglądało to trochę tak jakbyśmy szpital ewakuowali, natomiast prawda jest taka, że śmigłowiec przyleciał po jedną pacjentkę, która będzie transportowana na terapię ECMO do Szpitala Uniwersyteckiego w Łodzi - stwierdziła Karolina Kocięcka. Dodała, że lekarze z żywieckiego szpitala szukali takiej terapii dla pacjentki, bo to dla niej jedyna szansa.

Obecnie sytuacja w Szpitalu Żywiec wygląda tak, że placówka uruchomiła 116 miejsc covidowych, z których zdecydowana większość jest już zajęta, a kolejne 34 mają zostać uruchomione. W sumie placówka będzie miała 157 miejsc, w tym 11 obserwacyjnych, a 12 respiratorowych (te ostatnie wszystkie są zajęte).

- Pozostałe oddziały pracują w okrojonym zakresie - dodała Karolina Kocięcka.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji poinformował, że ostatni z województwa śląskiego 50 pacjentów trafiło do Radomska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie