Wolontariusze wysiali kwietną łąkę w mieście. Kolorowe kwiaty zakwitną przy ul. ks. Prałata S.Słonki w Żywcu

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu  przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu.
22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę
Podczas Światowego Dnia Wody Koalicja „Dbamy o wodę” zasiała na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu łąkę kwietną. Kolorowe kwiaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast.

Światowy Dzień Wody

W minioną środę obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Była to okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej na kwestie związane z globalnym problemem deficytu wody. Autorzy raportu „Zmiany klimatu a zasoby wody na Żywiecczyźnie”, przygotowanego na zlecenie Koalicji w 2021 roku wskazują, że sytuację zasobów wodnych regionu Żywiecczyzny pogłębiła seria zdarzeń ekstremalnych, wzajemnie przeplatających się susz i wezbrań, opadów nawalnych, bezśnieżnych zim i fal upałów.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. Do wysiewu została użyta mieszanka gatunków traw i kwiatów, które wspierają retencję wody w glebie. Nad profesjonalnym przebiegiem akcji czuwali pracownicy firmy „Kwietne łąki”, oraz Urząd Miasta Żywiec. Burmistrz miasta Antoni Szlagor odwiedził wolontariuszy podczas sadzenia kwiatów.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę

Stan zasobów hydrologicznych

Badania przeprowadzone w lutym 2023 r.,wśród mieszkańców powiatu żywieckiego potwierdzają, że coraz częściej doświadczają oni ekstremalnych zjawisk związanych z wodą na terenie swojego powiatu. Tylko 7 proc. respondentów zadeklarowało, że w ostatnim czasie nie spotkało się z zauważalnymi wahaniami zasobów wodnych i nie zaobserwowało braku ani nadmiaru wody.
Zdecydowana większość (87 proc.) mieszkańców ma świadomość, że zjawiska ekstremalne takie jak susza i powódź mogą występować na jednym obszarze. Respondenci deklarują również, że wahania w dostępności zasobów wody dotykają ich osobiście: 6 na 10 badanych doświadczyło negatywnych skutków braku pokrywy śnieżnej oraz suszy letniej. Zgodnie z wynikami badania - choć mieszkańcy regionu szczególnie często spotykają się z brakiem pokrywy śnieżnej, nie traktują tego zjawiska jako niekorzystnego dla zasobów wodnych regionu. Mieszkańcy sądzą, że bardziej niekorzystnym zjawiskiem jest susza letnia. Uważa tak 60 proc. respondentów. W dalszej kolejności mieszkańcy wskazują powódź błyskawiczną (51 proc.) i deszcze nawalne (51 proc.).

Na zależności między brakiem pokrywy śnieżnej a opadami wskazuje klimatolog dr Bartosz Czernecki, członek Rady Naukowej Koalicji „Dbamy o wodę”.

-Musimy pamiętać o tym, że mało śniegu zimą oznacza mało zasobów wodnych latem, a uzupełnienie zasobów hydrogeologicznych to nie jest kwestia jednego czy dwóch lat – podkreśla klimatolog.

„Latem, kiedy jest gorąco, gołym okiem widać, że ziemia jest sucha, nie ma wody w rzece, albo jest jej bardzo mało, warto mieć wówczas świadomość, że te zjawiska są powiązane”.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę

Ponad 2/3 mieszkańców Żywiecczyzny deklaruje, że stosowało przynajmniej jedno rozwiązanie mające na celu zachowanie wody opadowej. Badani najczęściej budują oczka wodne i stawy (44 proc.) oraz gromadzą i wykorzystują deszczówkę (39 proc.).

O Koalicji Dbamy o wodę:

To inicjatywa na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych oraz pozarządowych. Prowadzimy działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych. Pokazujemy dobre praktyki oraz przedstawiamy korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmujemy działania w celu wypracowywania rozwiązań systemowych na rzecz małej retencji. Budujemy porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski. Koalicję tworzą aktualnie cztery organizacje – Koalicjanci Założyciele: Żywiec Zdrój oraz Grupa Żywiec, a także Koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie