Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze wysiali kwietną łąkę w mieście. Kolorowe kwiaty zakwitną przy ul. ks. Prałata S.Słonki w Żywcu

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu  przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu.
22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę
Podczas Światowego Dnia Wody Koalicja „Dbamy o wodę” zasiała na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu łąkę kwietną. Kolorowe kwiaty cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród mieszkańców miast.

Światowy Dzień Wody

W minioną środę obchodziliśmy Światowy Dzień Wody. Była to okazja do zwrócenia uwagi opinii publicznej na kwestie związane z globalnym problemem deficytu wody. Autorzy raportu „Zmiany klimatu a zasoby wody na Żywiecczyźnie”, przygotowanego na zlecenie Koalicji w 2021 roku wskazują, że sytuację zasobów wodnych regionu Żywiecczyzny pogłębiła seria zdarzeń ekstremalnych, wzajemnie przeplatających się susz i wezbrań, opadów nawalnych, bezśnieżnych zim i fal upałów.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. Do wysiewu została użyta mieszanka gatunków traw i kwiatów, które wspierają retencję wody w glebie. Nad profesjonalnym przebiegiem akcji czuwali pracownicy firmy „Kwietne łąki”, oraz Urząd Miasta Żywiec. Burmistrz miasta Antoni Szlagor odwiedził wolontariuszy podczas sadzenia kwiatów.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę

Stan zasobów hydrologicznych

Badania przeprowadzone w lutym 2023 r.,wśród mieszkańców powiatu żywieckiego potwierdzają, że coraz częściej doświadczają oni ekstremalnych zjawisk związanych z wodą na terenie swojego powiatu. Tylko 7 proc. respondentów zadeklarowało, że w ostatnim czasie nie spotkało się z zauważalnymi wahaniami zasobów wodnych i nie zaobserwowało braku ani nadmiaru wody.
Zdecydowana większość (87 proc.) mieszkańców ma świadomość, że zjawiska ekstremalne takie jak susza i powódź mogą występować na jednym obszarze. Respondenci deklarują również, że wahania w dostępności zasobów wody dotykają ich osobiście: 6 na 10 badanych doświadczyło negatywnych skutków braku pokrywy śnieżnej oraz suszy letniej. Zgodnie z wynikami badania - choć mieszkańcy regionu szczególnie często spotykają się z brakiem pokrywy śnieżnej, nie traktują tego zjawiska jako niekorzystnego dla zasobów wodnych regionu. Mieszkańcy sądzą, że bardziej niekorzystnym zjawiskiem jest susza letnia. Uważa tak 60 proc. respondentów. W dalszej kolejności mieszkańcy wskazują powódź błyskawiczną (51 proc.) i deszcze nawalne (51 proc.).

Na zależności między brakiem pokrywy śnieżnej a opadami wskazuje klimatolog dr Bartosz Czernecki, członek Rady Naukowej Koalicji „Dbamy o wodę”.

-Musimy pamiętać o tym, że mało śniegu zimą oznacza mało zasobów wodnych latem, a uzupełnienie zasobów hydrogeologicznych to nie jest kwestia jednego czy dwóch lat – podkreśla klimatolog.

„Latem, kiedy jest gorąco, gołym okiem widać, że ziemia jest sucha, nie ma wody w rzece, albo jest jej bardzo mało, warto mieć wówczas świadomość, że te zjawiska są powiązane”.

22 marca kilkudziesięciu wolontariuszy - pracowników fabryk: Grupy Żywiec i Żywiec Zdrój zasiało kwietną łąkę na terenie parkingu przy ul. ks. Prałata Stanisława Słonki w Żywcu. FB: Dbamy o wodę

Ponad 2/3 mieszkańców Żywiecczyzny deklaruje, że stosowało przynajmniej jedno rozwiązanie mające na celu zachowanie wody opadowej. Badani najczęściej budują oczka wodne i stawy (44 proc.) oraz gromadzą i wykorzystują deszczówkę (39 proc.).

O Koalicji Dbamy o wodę:

To inicjatywa na rzecz budowania partnerstwa podmiotów publicznych, prywatnych oraz pozarządowych. Prowadzimy działalność badawczą oraz edukacyjną wokół zagadnień hydrologicznych i klimatycznych. Pokazujemy dobre praktyki oraz przedstawiamy korzyści wynikające z wdrażania rozwiązań retencyjnych na poziomie lokalnym, ogólnopolskim i globalnym. Podejmujemy działania w celu wypracowywania rozwiązań systemowych na rzecz małej retencji. Budujemy porozumienie między lokalnymi społecznościami, samorządami i instytucjami, aby poprzez wspólne działania inspirować inne regiony Polski. Koalicję tworzą aktualnie cztery organizacje – Koalicjanci Założyciele: Żywiec Zdrój oraz Grupa Żywiec, a także Koalicjanci Partnerzy: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Żywiecka Fundacja Rozwoju oraz Lokalna Grupa Działania „Żywiecki Raj”

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto