Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe ZDJĘCIA żywieckiego Rynku. Tak serce miasta wyglądało kiedyś

JAK
Zbiory Muzeum Miejskiego w Żywcu
Sercem każdego miasta, również Żywca, jest rynek. To na nim koncentruje się życie mieszkańców. Zapraszamy na sentymentalny spacer po tym wyjątkowym miejscu.

Od stuleci żywiecki Rynek pełni szczególną rolę - to tutaj bije serce miasta. Dawniej, w dni powszednie, popularne były targi, odbywały się na nim ważne uroczystości, ale był także miejscem spotkań mieszkańców. Na przestrzeni lat pewne elementy na Rynku uległy przeobrażeniom, inne pozostały praktycznie niezmienione do czasów dzisiejszych. 

Żywiecki Rynek nie jest najstarszą częścią miasta, jak to bywa w wielu innych miejscowościach. Dorota Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu stwierdziła, że historycy spierają się na temat rozwoju miasta. Lokacja Starego Żywca znajdowała się na terenie obecnego jeziora. Następnie miasto przeniosło się w górę rzek Soły i Koszarawy. Jedni uważają, że drugim etapem rozwoju Żywca była dzielnica Rudza, w okolicy kościoła Świętego Krzyża. Z kolei inni wskazują teren obecnego Rynku.

- Rynek powstał w okresie późnego średniowiecza, stąd więc wziął się jego układ, gdzie blisko Rynku znajdują się dzwonnica, kościół parafialny i oczywiście Stary Zamek, który funkcjonował od połowy XV wieku - wyjaśnia Dorota Firlej.

Najstarsza zabudowa Rynku była drewniana, po wielkim pożarze w 1857 roku została zmieniona na murowaną, co widać na wielu dawnych pocztówkach, fotografiach i kartach korespondencyjnych. Większość kamienic ma stosunkowo prosty styl, ale niektóre budynki noszą w sobie elementy neorokokowe i eklektyczne.

Najbardziej charakterystycznym i reprezentacyjnym budynkiem na Rynku był i jest oczywiście ratusz, zwany przez mieszkańców magistratem (dawny drewniany magistrat, w którym pracował słynny XVIII-wieczny burmistrz  Andrzej Komoniecki, znajdował się na rogu pierzei wschodniej Rynku). Budynek ratusza powstał w połowie XIX wieku. Niektórzy dostrzegają w jego stylistyce wpływy żydowskie. Skąd się wzięły?

- Ratusz powstawał w tym samym czasie co synagoga w Zabłociu i prawdopodobnie obie budowle miały jednego architekta, który posiłkował się tym samym stylem, czyli neoromanizmen, co przejawia się na przykład półokrągłymi łukami w oknach - wyjaśnia Dorota Firlej.

Oprócz Ratusza drugim charakterystycznym elementem na Rynku jest figura Świętego Floriana, który miał chronić miasto od pożarów, oraz studnia Św. Floriana (obecne są kopiami). Dzisiaj studnia nie jest tak ważna dla mieszkańców, jak dawniej, kiedy była źródłem wody bieżącej, z której korzystali nie tylko mieszkańcy samego Rynku, ale tych uliczek oddalonych od samego centrum. 

Kolejnym elementem nierozerwalnie kojarzącym się z żywieckim Rynkiem jest dzwonnica, obecna murowana pochodzi z XVIII wieku. Na jednym z prezentowanych przez nas zdjęć można zobaczyć, że jej dolna część kiedyś pełniła funkcje ogłoszeniowe - wieszano na niej różne reklamy i plakaty dotyczące wszystkich miejskich uroczystości. 

- Dwóch kamienic naprzeciwko dzwonnicy już nie ma. Zostały wyburzone przez Niemców dla poszerzenia i zrobienia ciągu komunikacyjnego wokół dzwonnicy (obecnie dojeżdżamy nią do Rynku - red). - podkreśla Dorota Firlej.

Przez całe lata charakterystycznym budynkiem na Rynku była także kamienica Państwa Tomiaków (drugi budynek od banku spółdzielczego). Przed wojną, w latach 30. ub. wieku, zdobiła ją piękna polichromia zrobiona według rysunków cenionego artysty Florkiewicza z rzucającym się w oczy napisem: Władysław Tomiak Handel Win Delikatesów i Restauracyja. Niestety, polichromia nie dotrwała do naszych czasów.

CZYTAJ CZĘŚĆ II

Jak dodaje Dorota Firlej, zdjęć z Rynku zachowało się bardzo dużo, bo Rynek, park, ulica Kościuszki, oba zamki to były miejscach, gdzie mieszkańcy lubili się fotografować. W każdym żywieckim domu w albumie było obowiązkowo zdjęcie z żywieckiego Rynku. Mnóstwo takich zdjęć znajduje się także w zbiorach Muzeum Miejskiego w Żywcu. Co ważne - są one dostępne dla wszystkich.

- Zapraszamy wszystkich pasjonatów, historyków, a przede wszystkim uczniów, studentów i nauczycieli, którzy w naukowych sposób chcieliby wykorzystać nasz zasób ikonograficzny, do czytelni i archiwum naszego muzeum. Po wcześniejszym umówieniu można skorzystać z tych zbiorów - podkreśla Dorota Firlej.

Muzeum Miejskie w Żywcu mieści się w Starym Zamku przy ul Zamkowej 2. Od poniedziałku do piątku czynne jest w godz. 9.00 - 16.00, a w soboty i niedziele między godz. 10.00 a 16.00. 

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Żywcu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto