MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wyraźna poprawa jakości powietrza w woj. śląskim. To zachęta dla pozostałych województw

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Konwent Marszałków Województw RP w Istebnej.
Konwent Marszałków Województw RP w Istebnej. Śląskie. Pozytywna energia / Facebook
Jako województwo śląskie jesteśmy liderem we wdrażaniu programów antysmogowych. To widać w statystykach. W naszych miastach jest zdecydowanie lepiej. (…) Przykładem jest Rybnik – powiedział we wtorek członek zarządu województwa śląskiego Krzysztof Klimosz, reprezentujący region podczas I posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Istebnej.

Programy antysmogowe przynoszą poprawę jakości powietrza. Województwo śląskie jest w czołówce

Konwent Marszałków RP jest ciałem opiniodawczo-doradczym Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i reprezentuje interesy wszystkich 16 polskich województw. Przedstawiciele tego gremium spotykają się, aby wymienić swoje doświadczenia, myśli i wypracować wspólne stanowisko w wielu istotnych kwestiach, związanych z samorządnością. Tym razem spotkali się 12 marca w otoczonym mgłą hotelu Złoty Groń w Istebnej.

Wtorkowe posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP podzielone zostało na dwie części. Pierwszą poświęcono na omówienie działań samorządów województw na rzecz poprawy jakości powietrza. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przedstawił założenia związane z systemem prognozowania zagrożenia zdrowotnego w powiązaniu ze stopniem zanieczyszczenia powietrza.

– Jako województwo śląskie jesteśmy liderem we wdrażaniu programów antysmogowych. To widać w statystykach. W naszych miastach jest zdecydowanie lepiej. Ideą pierwszego panelu było pokazać innym, że się da uzyskiwać efekty, jeśli nie odstępuje się od terminów. (…) Chcieliśmy pozostałe województwa zachęcić do tego działania – powiedział Krzysztof Klimosz, członek zarządu województwa śląskiego.

Jak zaznaczył, przykładem ilustrującym pozytywne efekty programów jest Rybnik, który jeszcze 10 lat temu miał około 140 dni smogowych w ciągu roku. Obecnie w Rybniku zauważalna jest wyraźna poprawa – w trakcie roku mamy średnio 30 dni smogowych.

Druga część posiedzenia została poświęcona nauce i jej roli w rozwoju regionalnym. Prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odniósł się do roli uczelni wyższych w procesie rozwoju regionalnego, z kolei Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, nawiązał do kwestii wspierania i tworzenia warunków dla rozwoju nauki na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Idea zwołania Konwentu Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej zrodziła się wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego w 1999 roku. Działa on na postawie Regulaminu Konwentu Marszałków Województw RP – zatwierdzonego na posiedzeniu plenarnym XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej – 21 marca 2014 roku w Karpaczu. W jego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw RP, a posiedzenia odbywają się zawsze na terenie województwa, którego marszałek aktualnie przewodniczy Konwentowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyraźna poprawa jakości powietrza w woj. śląskim. To zachęta dla pozostałych województw - Bielsko-Biała Nasze Miasto

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto