Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono prace konserwatorskie nad cennym XVI wiecznym obrazem z wizerunkiem Matki Bożej Rychwałdzkiej oraz organami z kościoła w Rajczy

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków / fot.M Dąbrowska
Dzięki środkom otrzymanym z budżetu Województwa Śląskiego dwie parafie z Żywiecczyzny w listopadzie br. zostały beneficjentami programu ochrony zabytków i otrzymały środki na prace konserwatorskie, remonty i naprawy.

Prace konserwatorskie nad zabytkami ruchomymi zakończone

Do otwartego konkursu na otrzymanie dotacji w zakresie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w zabytkach województwa śląskiego, przystąpiły liczne parafie z woj. śląskiego. Dotację z budżetu Województwa Śląskiego otrzymały dwie parafia z Żywiecczyzny ; Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Mikołaja w Rychwałdzie oraz Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy.

Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się w Rychwałdzie wymagał podjęcia natychmiastowych działań zmierzających do usunięcia pęknięcia, które pojawiło się na obrazie w 2021 roku. Obraz jest elementem ołtarza głównego z wyposażenia kościoła pw. Św. Mikołaja w Rychwałdzie, jednego z największych ołtarzy barokowych, które znajduje się w diecezji bielsko-żywieckiej.

Na cennym obrazie z przełomu XV i XVI w. zauważono ostatnio niepokojące zmiany w obrębie podobrazia i widoczne pęknięcie w miejscu łączenia desek” – taką informację już w maju ubiegłego roku podały do wiadomości służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej.

Aktualnie w wyniku podjętych prac zostały usunięte powstałe uszkodzenia obrazu oraz zmieniono rodzaj mocowania koron. Zabezpieczony obraz powrócił 12 grudnia do Bazyliki w Rychwałdzie.

Renowacja neoklasycystycznego prospektu organowego

Do udziału w programie ochrony zabytków przystąpiła również Rzymskokatolicka Parafia p.w. Św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i Św. Kazimierza Królewicza w Rajczy w której znajdują się zabytkowe organy z 1897. Organy wymagały podjęcia prac remontowych, między innymi (montaż skórzanych uszczelnień,uzupełnienie brakujących piszczałek drewnianych, renowacja fragmentu wiatrownicy,naprawa uszkodzonych piszczałek przez nieprawidłowe strojenie, zamontowanie nowego łączenia klap i traktury , demontaż zużytych uszczelnień,czyszczenie elementów sterowania, nowe oskórowanie klap tonowych, rekonstrukcja klawiatury nożnej,renowacja miecha,rekonstrukcja kanałów powietrznych

W ubiegły poniedziałek (12 grudnia) w parafii w Rajczy, odebrano prace konserwatorskie przy szafie organowej.

Instrument posiada 23 głosy – osiemnaście w manuale i pięć w pedale. Organy są zasilane przez wiatrownice klapowe i są wyposażone w trakturę mechaniczną. Wolnostojący stół gry umieszczony jest bezpośrednio przed prospektem. Cały instrument umieszczony jest w drewnianej szafie w typie architektonicznym. Instrument posiada bogato zdobiony prospekt w stylu neoklasycystycznym, składający się z trzynastu pól piszczałkowych ujętych w siedem kwater, a każda z nich – w osobne obramowania. Szafa posiada liczne złocone dekoracje rzeźbiarskie z motywami roślinnymi a na osi środkowej bogato dekorowany kartusz, po bokach uzupełniony rzeźbiarskimi przedstawieniami dmących w trąby aniołów – czytamy na stronie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto