Zakończono termomodernizację Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce. Zobacz ZDJĘCIA

mat. prasowe
www.zywiec.powiat.pl
Udostępnij:
Budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Milówce jest czwartym oświatowym obiektem, po Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym, Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych oraz I Liceum Ogólnokształcącym w którym przeprowadzono termomodernizację.

Oprócz tego dokonano jej w budynkach Przychodni Rejonowej przy al. Piłsudskiego i Starostwa Powiatowego. Gmachy zyskały nie tylko nowoczesny wygląd, ale wpisały się także w aktywną walkę ze smogiem na Żywiecczyźnie.

- Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu „Termomodernizacja placówek użyteczności publicznej Powiatu Żywieckiego - cz. I” - największego na Żywiecczyźnie projektu realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego RPO WSL 2014-2020. Wartość inwestycji w budynku ZSOiT wyniosła ponad 2,7 mln złotych, a sam wkład Powiatu Żywieckiego wyniósł prawie 0,6 mln złotych – mówi Starosta Żywiecki Andrzej Kalata.

W zakresie prac termomodernizacyjnych w budynku ZSOiT wykonano między innymi: wzmocnienie więźby dachowej, ocieplenie stropodachu i ścian, wymianę okien i drzwi zewnętrznych, modernizację instalacji wewnętrznej c.o., modernizację instalacji c.w.u. wraz z instalacją solarną, modernizację oświetlenia wbudowanego, montaż instalacji fotowoltaicznej, montaż instalacji i opraw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego, wymianę rynien i rur spustowych.

Szkoła z tradycjami

Placówka pod nazwą Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Marii Konopnickiej w Milówce funkcjonuje od września 2012 roku, ale jej początki sięgają jeszcze września 1971 roku. Wtedy to otwarte Liceum Ogólnokształcące w Milówce było pierwszą tego typu placówką w Polsce na terenach wiejskich. Z chwilą, gdy w 1999 roku powołano Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Marii Konopnickiej. Obecną nazwę wprowadzono we wrześniu 2012 roku, gdy doszło do połączenia Zespołu Szkół w Milówce i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Milówce. W 2015 roku w skład ZSOiT weszła jeszcze Szkoła Policealna, która z sukcesami (100 proc. zdawalności podczas egzaminu zawodowego!) kształci w zawodzie: opiekun medyczny, a wcześniej: technik rachunkowości i technik BHP. Z kolei w 2018 roku w ZSOiT utworzono oddziały integracyjne, co sprawia, że szkoła jest przyjazna i dostępna dla wszystkich uczniów. Natomiast w 2013 roku, dzięki decyzjom Zarządu Powiatu Żywieckiego i Rady Powiatu Żywieckiego, rozpoczęła się rozbudowa budynku szkoły przy ul. Dworcowej 17, gdzie dobudowano skrzydło zachodnie. „Powstały tam cztery nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego: gastronomiczna, informatyczna, obsługi konsumenta i logistyczna, a także pracownie matematyczna i chemiczna. Ich wyposażenie było możliwe dzięki realizacji dużego projektu prowadzonego przez Starostwo Powiatowe w Żywcu pod nazwą Modernizacja infrastruktury edukacyjnej wspierająca dostosowanie do lokalnego rynku pracy” - dodaje Starosta Andrzej Kalata. Systematycznie modernizowana była także starsza część budynku, gdzie wyremontowano dach, toalety i salę gimnastyczną, a sale lekcyjne wyposażono w tablice i monitory interaktywne, rzutniki, laptopy i inne nowoczesne pomoce dydaktyczne. Z kolei w 2019 roku rozpoczęto termomodernizację budynku, w ramach którego szkoła przeszła generalny remont.

Zakończono termomodernizację Zespołu Szkół Ogólnokształcącyc...

Jest się czym pochwalić

Obecnie szkoła przygotowuje uczniów do matury z przedmiotów obowiązkowych i wybranych oraz do egzaminów zawodowych. „Szkoła oferuje edukację w czteroletnim liceum w klasach: matematyczno-biologiczno-chemicznej oraz humanistyczno-językowej. Z kolei pięcioletnie technikum oferuje kierunki: technik ekonomista, technik logistyk, technik informatyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa. W ofercie edukacyjnej znajduje się też trzyletnia branżowa szkoła pierwszego stopnia, która kształci w zawodach: pracownik obsługi hotelowej, kucharz oraz magazynier-logistyk” - wylicza Wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Certyfikaty i patronaty

W 2020 r. Liceum i Technikum zostały „Brązowymi Szkołami” w rankingu „Perspektyw”. „Wystarczy spojrzeć na naszą stronę internetową, by przekonać się, w ilu konkursach i olimpiadach biorą udział nasi uczniowie. Ilu z nich zdobywa diamentowe indeksy AGH w Krakowie, złote indeksy WSB w Dąbrowie Górniczej. Jakie wyniki osiągają w olimpiadach geograficznych, z wiedzy ekonomicznej, wiedzy o społeczeństwie, literatury i języka polskiego, w Ogólnopolskim Konkursie na Pracę z Literatury, a także w licznych konkursach zawodowych” - mówi dyrektor szkoły Cecylia Dunat. Szkoła angażuje się również w liczne akcje charytatywne. Dzięki zebranym funduszom udaje się nie tylko pomóc potrzebującym w kosztownym leczeniu, zakupie sprzętu rehabilitacyjnego czy pokryć koszty turnusów rehabilitacyjnych. Szkoła współpracuje także z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) i z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie. Od września 2020 roku ZSOiT w Milówce to „Szkoła ćwiczeń UP w Krakowie”. W szkole wielokrotnie gościli pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej czy Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Systematycznie odbywają się tu „Lekcje czytania” z „Tygodnikiem Powszechnym”. W 2020 roku ZSOiT został wyróżniony tytułem „Szkoła Dialogu” dzięki realizacji projektu Forum Dialogu. To program edukacyjny, którego celem jest zapoznanie uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych z historią Żydów w Polsce oraz ich wkładem w społeczny, kulturalny i ekonomiczny rozwój naszego kraju. „Trzeba także nadmienić, że bardzo dobrze układa się też współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, dzięki czemu na podstawie partnerskich porozumień uczniowie technikum odbywają praktyki zawodowe pod okiem najlepszych fachowców” - dodaje Wicestarosta Stanisław Kucharczyk.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie