Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyły się 45. Żywieckie Gody. Ależ oni trzaskali z bata [ZOBACZ ZDJĘCIA]

JAK
Za nami, 45. Żywieckie Gody. Ostatnie tygodnie na Żywiecczyźnie należały do noworocznych kolędników – grup dziadowskich i jukacy. Teraz przyszedł czas na podsumowanie imprezy - były barwny korowód ulicami Żywca, prezentacje grup obrzędowych na Rynku oraz konkurs trzaskania z bata, w którym wzięło udział 27 zawodników.

Żywieckie Gody po raz pierwszy odbyły się w roku 1969 z inicjatywy Tadeusza Trębacza. W 2014 roku obchodzimy jubileusz 45-lecia imprezy. Wyjątkowość tegorocznej edycji polegała na tym, że jej żywiecki finał został połączony z finałem innej, coraz większej imprezy kulturalnej, jaką jest Beskidzki Karnawał organizowany przez Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu.

W sobotnie przedpołudnie na żywieckim Rynku trwała właściwa część Żywieckich Godów, poźniej w Miejskim Centrum Kultury rozpoczął się Beskidzki Karnawał, w ramach którego gminy prezentowały swoje stoiska promocyjne, a na scenie występowały zespoły artystyczne z całej Żywiecczyzny oraz z Frydka-Mistka w Czechach. Zwieńczeniem Beskidzkiego Karnawału był wieczorny koncert kolęd w wykonaniu Jana Karpiela-Bułecki z zespołem „Zakopiany”.

Nim jednak zaczęły się koncerty w żywieckim MCK, ulicami Żywca (Kościuszki, Zamkową) na płytę Rynku wszedł barwny korowód uczestników Żywieckich Godów, w tym roku liczący aż 15 grup (na Żywiecczyźnie istnieją obecnie 22 grupy obrzędowe). Biorąc pod uwagę, że w jednej grupie występuje około 30 postaci, śmiało można stwierdzić, że do Żywca przyjechało zakolędować blisko 500 osób z dorzecza Soły, gdyż tam kultywowany był obrzęd dziadów. Warto wspomnieć, że jest to prastary zwyczaj, wywodzący się jeszcze z czasów pogańskich, mający na celu zapewnienie pomyślności w nowym roku oraz odpędzenie złych duchów (temu służyło trzaskanie z bata).

Konkurs trzaskania z bata został przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych (do 15 lat i dorośli). W kategorii dorosłych, jury 1. miejsce postanowiło przyznać Piotrowi Śleziakowi z zespołu Awanturnicy z Nieledwi, drugie miejsce przypadło Sławomirowi Śliwie (Przebierańcy z Górnej Żabnicy), zaś trzecie miejsce wywalczył Szymon Śleziak (Awanturnicy). W grupie do lat 15 pierwsze miejsce dla Jarosława Wojtyły (Przebierańcy z Górnej Żabnicy), drugie miejsce dla Dawida Krutaka (Gronicki z Brzuśnika), zaś trzecie miejsce zdobył Przemysław Urlich (Przebierańcy z Górnej Żabnicy). Jury postanowiło przyznać również wyróżnienie dla Jakuba Fiedora (Awanturnicy).

– To był piękny, styczniowy czas. Żywieckie Gody pokazują, jak różnorodna i ciekawa kulturowo jest Żywiecczyzna. Grupy obrzędowe, kolędnicy koncertujący na scenie oraz inne formy kolędnicze to najlepszy dowód na to, że tradycja w naszym regionie nie ginie, a wręcz przeciwnie jest wspaniale kultywowana. Bardzo się cieszę, że mogę kontynuować myśl rozpoczętą 45 lat temu przez Tadeusza Trębacza. To dzięki niemu, ten fragment kultury został ocalony od zapomnienia – przyznał Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, które wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Milówce i Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Bielsku-Białej jest organizatorem Żywieckich Godów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto