Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Turysta wpadł doi śniegu po szyję! Warunki w Beskidach są BARDZO TRUDNE - zobacz zdjęcia. Ratownicy GOPR ostrzegają przed wycieczkami

red.
BESKIDY. Dawno nie było w górach tak trudnych warunków do uprawniania turystyki, jak w ubiegły weekend! Zamiecie śnieżne, silny wiatr, nieprzetarte szlaki, znikoma widoczność... Ratownicy Beskidzkiej Grupy GOPR od piątku do niedzieli brali udział w aż 18 akcjach, udzielili pomocy 22 osobom. Warunki w górach wciąż są bardzo, a czasami nawet skrajnie trudne! Zobaczcie zdjęcia z ostatnich wycieczek turystów w pasma Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

W Beskidach olbrzymia ilość śniegu!

Tak skrajnie trudny warunków do uprawniania turystyki, jak w ubiegły weekend nie było od dawna. Spora ilość śniegu, wyjątkowo silny wiatr, słaba widoczność, mróz, nieprzetarty szlak - wielu turystów rezygnowało i zawracało do dolin.

Zobacz zdjęcia turystów z ostatnich wycieczek w Beskidy:

Jak poinformowała nas pani Beata z Pszczyny. Szliśmy w kierunku Wielkiej Raczy, jednak bez rakiet śnieżnych wciąż się zapadaliśmy - często po pas! Po kilkunastu minutach zrezygnowaliśmy z dalszej wycieczki, szlak który powinien trwać 2 godziny, trwałby spokojnie z 6 a nawet więcej godzin! Z pewnością nie zdążylibyśmy przed zmrokiem na parking.

Jak poinformowano nas dziś 6 lutego w centrali Beskidzkiej Grupy GOPR: Warunki w Beskidach wciąż są trudne, a miejscami bardzo trudne. Mieliśmy nawet przypadek turysty który wpadł do śniegu po szyję! Szlaki w wielu miejscach wciąż są nieprzetarte, a śniegu jest dość sporo. Przy schronisko na Markowych Szczawinach dziś rano pokrywa wynosiła 147 cm śniegu, na Hali Miziowej - 132 cm, a przy schronisku na Klimczoku - 85 cm. To jest wysokość pokrywy śnieżnej przy schronisku, nie na szczycie!

Jak informują ratownicy, wybierając się w góry sprawdzajmy komunikaty i pogodę. Obowiązkowy powinien być również ekwipunek turysty przygotowanego do zimowych warunków.

Na Babiej Górze obowiązuje 3 stopień zagrożenia lawinowego!

W szczytowych partiach Babiej Góry znajduje się ok. 150 cm śniegu, w miejscach odkładania śniegu przez silny wiatr znacznie więcej. Szlaki zawiane z niewidocznym ich przebiegiem. Warunki turystyczne bardzo trudne.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie. Zagrożenie lawinowe obowiązuje również na Pilsku!

Tyle jest śniegu przy beskidzkich schroniskach:

  • Markowe Szczawiny pod Babią Górą - 147 cm.
  • Hala Miziowa pod Pilskiem - 132 cm.
  • Schronisko Klimczok - 85 cm
  • Schronisko Na Leskowcu - 80 cm
  • Hala Skrzyczeńska - 50 cm

Zobacz zdjęcia turystów z ostatnich wycieczek w Beskidy:

Turysta wpadł doi śniegu po szyję! Warunki w Beskidach są BA...

Pracowity weekend ratowników GOPR

Jak informują Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR , w ubiegły weekend przeprowadzili 18 działań ratunkowo-poszukiwawczych w terenie górskim. Akcje były w rejonie Pilska, Babiej Góry, Stożka, Baraniej Góry, Magurki Radziechowskiej, Wielkiej Raczy, Skrzycznego, Hali Lipowskiej i Koziej Góry. Udzielono pomocy 22 osobom poszkodowanym: 15 turystom pieszym i 7 narciarzom (skiturowym oraz zjazdowym poza trasami narciarskimi).

Większość zdarzeń dotyczyła poszukiwań i sprowadzeń podczas załamania pogody (opad śniegu, silny wiatr, ograniczona widoczność), a ich przyczyny to zabłądzenie, wpływ niskiej temperatury, wyczerpanie, brak umiejętności oraz nieodpowiednie wyposażenie i przygotowanie. W działaniach ratunkowych łącznie wzięło udział 188 ratowników wypracowując 1366,5 h.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto