Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbierają wory śmieci w górach. Dołącz do Górskiej Odysei w Szczyrku w ten weekend

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Górska Odyseja w weekend 11 -12 czerwca trwa w Beskidach. W sumie organizatorzy przejdą 700 km po górach w całej Polsce
Górska Odyseja w weekend 11 -12 czerwca trwa w Beskidach. W sumie organizatorzy przejdą 700 km po górach w całej Polsce mat. organizatorów
Dziwni turyści wyruszyli 11 czerwca rano z Węgierskiej Górki na czerwony szlak, którym dojdą do Szczyrku. Dziwni, bo nie zostawiają po sobie żadnych śmieci, za to zbierają te, które zostawili inni turyści. Dołącz do nich w sobotę w Szczyrku! To akcja Górska Odyseja, której celem jest zwrócenie uwagi na problem nadmiaru jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, pozostawianych w górach przez turystów. Nigdy nie zostawiacie pustej butelki w lesie, w górach, na szlaku? Super! Ale śmieci w górach wciąż są. Prawdziwe góry śmieci. Zobaczcie, ile odpadów zebrano w poprzednich etapach wędrówki po polskich górach.

W weekend 11 - 13 czerwca 2021 akcja ekologiczna Górska Odyseja będzie prowadzona w woj. śląskim. W piątek rusza z Węgierskiej Górki, w sobotę ze Szczyrku - Biłej. 12 czerwca dotrze do Skoczowa.
- Zapraszamy wszystkich, bo każda para rąk jest potrzebna do walki o mniej plastiku w środowisku - apelują organizatorzy. O co chodzi?

- Maszerujemy górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy Polski: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdrój i sprzątamy górskie i leśne szlaki z plastikowych śmieci - wyjaśnia Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole, współorganizator.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Trasa podzielona jest na dziesięć etapów. W jeden weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokonuje każdorazowo od 70 do 100 km.

- Górska Odyseja ma na celu uświadomienie, jak bardzo potrzebna jest nam odpowiedzialna turystyka. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Na początek wystarczy nie śmiecić, segregować odpady i wyrzucać je do odpowiednich pojemników po zejściu z gór. Śmieci skrzydeł nie mają i same w doliny nie zlecą, dlatego musimy pamiętać, żeby wszystkie butelki i opakowania, które wynosimy w góry w plecakach, zawsze zabierać ze sobą na dół – apeluje Przemysław Przybylski.

Szósty etap Górskiej Odysei rozpoczął się w piątek 11 czerwca. Start - z Węgierskiej Górki - zbiórka była o godz. 5 rano na Moście Zakochanych nad rzeką Sołą.

- Maszerujemy czerwonym szlakiem na szczyt Magurka Wiślańska, dalej przez schronisko Skrzyczne do Szczyrku (cała trasa zajmie nam około sześciu godzin). Gdyby ktoś chciał dołączyć, to może wyjść nam ze Szczyrku naprzeciw, niebieskim szlakiem wzdłuż kolei linowej na Skrzyczne - dodaje Przybylski.

W sobotę wszystkich chętnych zapraszają do udziału w akcji sprzątania w Szczyrku. Spotkanie zaplanowano o godz. 10:00 na parkingu przy pętli autobusowej w Szczyrku Biłej (tu można zostawić samochody). Stamtąd planowane jest przejście szlakiem zielonym na Klimczok, a powrót szlakiem czerwonym i żółtym przez przełęcz Karkoszczonka. Dystans tej pętli to ok. 8,5 km z przewyższeniem ok 460 m. Przejście całej trasy zajmie około 3,5 godziny.

Kto chętny, nie musi schodzić z Klimczoka do Szczyrku, tylko może pomaszerować dalej żółtym szlakiem w kierunku Skoczowa (dystans około pięciu godzin)

Górska Odyseja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem nadmiaru jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych, pozostawianych w górach przez turystów.

- Polacy rocznie wynoszą ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań, z których duża część trafia po prostu do lasu. Dlatego wszyscy powinniśmy się czuć się odpowiedzialni za porządną segregację śmieci i ich porządne przetwarzanie, aby nie trzeba było ich sprzątać - apeluje Dominik Dobrowolski.

Wędrówce towarzyszą ekologiczne webinary i prelekcje dla dzieci w szkołach, a także plenerowa wystawa zdjęć śmieci zebranych na wcześniejszych etapach akcji. Obecnie wystawę można oglądać Oświęcimiu i w Oleśnicy.

Przedsięwzięcie jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, a organizują je wspólnie: ekolog Dominik Dobrowolski oraz bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Akcji patronują Lasy Państwowe i stowarzyszenie Program Czysta Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto