Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec. Miasto przygotowane na sezon grzewczy 2022/2023 Kiedy będą grzać?

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
Za oknami temperatury z dnia na dzień są coraz niższe a chłód jest już powoli odczuwalny także w mieszkaniach. Zgodnie z obowiązującą ustawą, uruchomienie dostawy energii cieplnej do budynku następuje w momencie, gdy warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.

Jak wygląda sytuacja w Żywcu?

Decyzja o rozpoczęciu sezonu grzewczego jest uzależniona od spółdzielni i zarządców nieruchomości. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury określa natomiast, że jeżeli temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej 20 st. C w pokojach i 24 st. C w łazienkach, sezon grzewczy powinien zostać rozpoczęty.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Gronie w Żywcu w rozmowie telefonicznej informuje, że w dniu wczorajszym 19 września do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej „EKOTERM” zostało złożone oficjalne pismo z prośbą o uruchomienie ogrzewania w mieszkaniach, oraz budynkach użyteczności publicznej. W odpowiedzi spółka poinformowała, że do 48 godzin ogrzewanie zostanie uruchomione.

Za dostarczanie ciepła w Żywcu odpowiedzialny jest MZEC, spółka „EKOTERM”.W dniu 15 września spółka zawiadomiła o zmianie obowiązującej taryfy dla ciepła. Gwałtowny wzrost kosztów zakupu węgla oraz uprawnień do emisji CO2 sprawił, że koszty dostarczania ciepła wzrosną o średnio 25,44%, mimo iż wieloletnia współpraca z PGG S.A. i tak umożliwiła zakupy węgla po cenach niższych od cen światowych. Wzrost cen energii cieplnej w MZEC „EKOTERM” nie jest jednak na tak wysokim poziomie jak w innych przedsiębiorstwach.


Wyższe rachunki za ogrzewanie. Czy jest sposób na załagodzenie problemu

W ostatnich dniach dostaliśmy informację od dostawcy ciepła o nowej taryfie, która obowiązuje od 15 września. Wzrost kosztów energii o 25% będzie niewątpliwie odczuwalny dla odbiorców ciepła. Prezes Spółdzielni "Gronie", wychodząc naprzeciw mieszkańcom, uzgadnia z Ekotermem optymalizację krzywej grzewczej. Jej zmniejszenie o około 1-2 stopnie, będzie miało swoje przełożenie na niższe koszty dostarczania energii cieplnej – informuje Sekretariat Spółdzielni Mieszkaniowej Gronie w Żywcu

Obniżenie temperatury nie będzie odczuwalne dla mieszkańców, zapewniając im stały komfort grzewczy, jednak wpłynie znacząco na niższe rachunki. Obniżenie temperatury już o 1 stopień daje nam redukcję w zakresie zużycia węgla nawet do 8 procent.

Spółdzielnie zwraca się również do mieszkańców miasta o przestrzeganie podstawowych zasad zmierzających do poprawy efektywności energetyczne i podpowiada jak oszczędzać ciepło w gospodarstwie domowym.

Nie marnuj ciepła

- zadbaj o szczelność okien
- nie wietrz za długo mieszkania
- kontroluj temperaturę w mieszkaniu
- nie zasłaniaj grzejników
- w nieużywanych pomieszczeniach szczególnie w nocy ogrzewanie powinno być ograniczane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto