Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Nie tylko gaszą pożary, ale też muszą się szkolić. Niedawno rywalizowali na Góralu [ZDJĘCIA]

ŁUG
Zdobywają nowe umiejętności, uczą się ściśle współpracować na wspólnych akcjach i pokazują na co ich stać podczas uczciwej rywalizacji. Strażacy ochotnicy chcą się nieustannie szkolić, bo w swoich miejscowościach mają ogromną siłę, bo zawsze docierają na miejsce pożaru, czy też innego zdarzenia jako pierwsi. Dlatego dla swoich zawodowych kolegów z Państwowych Jednostek Straży Pożarnej, bardzo często stanowią niezastąpione wsparcie. Dlatego szkolenia oraz różnego rodzaju zawody sprawdzające posiadane umiejętności, są również wśród ochotników niezwykle ważne.

Niedawno na stadionie Towarzystwa Sportowego "Czarni-Góral Żywiec" przeprowadzono Siódme Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu żywieckiego. Choć od tego wydarzenia minęło już trochę czasu, warto jeszcze raz do niego wrócić, by pokazać tych, którzy w zmaganiach dawali z siebie wszystko.

Przypomnijmy, że wzięło w nich udział 20 drużyn reprezentujących gminy Żywiecczyzny.
- W kategorii mężczyzn wystartowało 14 drużyn, natomiast w kategorii kobiet sześć ekip - poinformował nas zaraz po imprezie Marek Tetłak, rzecznik żywieckiej Państwowej Straży Pożarnej.

Zmagania odbywały się w dwóch konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz pożarniczy tor przeszkód (7x50m).

W klasyfikacji generalnej przygotowano grupę "A", czyli męskie drużyny pożarnicze, w skład których wchodziły głównie osoby mające powyżej 18 lat (w niektórych przypadkach dopuszcza była jednak młodzież od 16 lat, ale z wyjątkiem dowódcy, mechanika i rozdzielaczowego).

Właśnie w grupie A w klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce zajęła OSP Przyłęków, drugie OSP Pewel Mała, a trzecie OSP Wieprz.

W grupie "C", czyli kobiecych drużyn pożarniczych, w skład zespołów również wchodziły głównie osoby mające powyżej 18 lat (w niektórych przypadkach dopuszczane były jednak też młodsze dziewczyny, w wieku już od 16 lat). W tej kategorii wygrała drużyna z OSP Przyłęków, drugie miejsce na podium przypadło dla OSP Kocierz Moszczanicki, a trzecie dla OSP Kamesznica.
- Zawody przeprowadzane były na wysokim poziomie, a strażacy wykazali się dużym opanowaniem i kunsztem podczas wykonywania poszczególnych konkurencji - podsumował po rywalizacji Tetłak.

Z kolei w Ślemieniu już także kilka dni temu przeprowadzono ćwiczenia, w ramach których strażacy mieli podjąć szybką interwencję związaną z sanktuarium, które znalazło się w płomieniach.

Syreny pożarnicze zawyły wcześnie rano w jednostkach OSP na terenie gminy Ślemień oraz remizach kilku sąsiednich miejscowości. Strażacy otrzymali informację, że w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górce pojawił się ogień. Błyskawicznie na miejscu pojawiły się jednostki ochotnicze Łękawicy, Gilowic i Ślemienia i ratowały piękny, zabytkowy obiekt z cennymi obrazami od zniszczenia.

Mobilizacja straży była elementem ćwiczeń, sprawdzenia międzygminnej gotowości bojowej jednostek ze Ślemienia i okolicy.

Ćwiczenia miały na celu nie tylko przetestowanie gotowości bojowej strażaków z trzech gmin, ale także koordynację działań jednostek na poziomie ponadgminnym i zharmonizowanie działań ratowniczych przy akcji związanej z pożarem dużego obiektu w trudnym, górskim terenie.

Ćwiczenia wypadły bardzo pomyślnie oraz dowiodły, że strażacy ochotnicy potrafią dobrze ze sobą współdziałać podczas akcji gaśniczych, gdzie czas odgrywa bardzo dużą rolę.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto