Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Remont w Nowym Zamku. Kolejne pomieszczenia odzyskują dawny blask

Jakub Marcjasz
Z roku na rok kolejne pomieszczenia Nowego Zamku odzyskują dawny blask
Z roku na rok kolejne pomieszczenia Nowego Zamku odzyskują dawny blask Starostwo Powiatowe
Żywiec. Remont w Nowym Zamku. Kolejne pomieszczenia odzyskują dawny blask

Żywiec: Remont w Nowym Zamku

Po blisko roku od rozpoczęcia dobiegły końca prace związane z rewitalizacją czterech zabytkowych pomieszczeń w Nowym Zamku w Żywcu. Chodzi o przylegające do siebie i zlokalizowane na pierwszym piętrze sale południowego skrzydła budynku przy głównej klatce schodowej. Łącznie ponad 200 m kw. powierzchni. W ramach prac konserwatorskich w "Białym salonie" przeprowadzono m.in. remont stolarki drzwiowej, szafki kredensowej i odnowiono ścianę stropu z dekoracją malarską. Przy remoncie ścian uwzględniono odtworzenie opasek obiegających płyciny ścienne. Przywrócono też pierwotną formę stolarki drzwiowej wyjścia na taras. Posadzka salonu została wyremontowana i przybrała formę "jodełki".

W "Salonie Marii Teresy Habsburg" odnowione zostały marmurowy kominek, stolarka drzwiowa, a okiennice wewnętrzne poddane zostały konserwacji i odrestaurowane z zachowaniem oryginalnych elementów. Dodatkowo w pomieszczeniu wymieniono posadzkę drewnianą w postaci tradycyjnej mozaiki parkietowej.

Renowacja "Pokoju Zimowego" polegała na konserwacji boazerii, stropów belkowych, stolarki drzwiowej oraz kominka. Dokonano też wymiany posadzki na drewnianą, która przybierała formę mozaiki parkietowej. W ostatnim z pomieszczeń, "Gabinecie arcyksięcia Karola Stefana Habsburga", zachowując dotychczasowy wygląd i wystrój wnętrza, dokonano konserwacji oraz odrestaurowania boazerii, stropów drewnianych, stolarki drzwiowej oraz kominka z oprawą drewnianą. Na suficie umieszczono stylowy żyrandol nawiązujący do pierwotnego charakteru wnętrza. Odświeżono też ściany nakładając jasne odcienie farb. Przywrócone zostało zwieńczenie kominka w postaci lustra oprawionego w masywną ramę. Ponadto wykonano osłony maskujące grzejniki centralnego ogrzewania w formie nawiązującej do charakteru zabytkowej boazerii. Posadzkę wymieniono na podłogę drewnianą nadając jej postać mozaiki parkietowej.

W ostatnich latach na remont pałacu wydano kilka milionów złotych

W ostatnich latach powiat zainwestował sporo unijnych pieniędzy w modernizację zamku i zagospodarowanie terenu wokół niego. Remont dachu, elewacji, kilku pomieszczeń oraz częściowa wymiana okien i drzwi kosztowały blisko 8 mln zł. Do tego przeszło 3,5 mln zł wydano na wykonanie Parku Miniatur. Ale to nie koniec, bo powiat chce inwestować dalej.

- Spodziewamy się puli na ochronę dziedzictwa kulturowego w budżecie UE na lata 2014-2020. Jeżeli zostaną ogłoszone konkursy to będziemy się starali o pozyskanie kolejnych środków na renowacje, odnowę kolejnych sal - zapowiada Krzysztof Fiołek, asystent starosty żywieckiego.

W przyszłości w budynku, gdzie do niedawna mieścił się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych, powiat chce stworzyć też centrum konferencyjne z miejscami noclegowymi.

Na Żywiecczyźnie niektórzy zastanawiają się jednak czy te inwestycje w ogóle mają sens w związku z pismem, jakie krakowska kancelaria prawnicza, działająca w imieniu Karola Stefana Habsburga i Renaty Habsburg, skierowała do Zarządu Powiatu Żywieckiego kilka miesięcy temu. Domaga się w nim od starostwa zawarcia ugody w sprawie zwrotu rodzinie Nowego Zamku w Żywcu.

- Prawnicy starostwa przygotowują odpowiedź na pismo z dnia 18 listopada 2013 roku dotyczące Pałacu Habsburgów - mówi krótko Fiołek.

Żywiecka perełka

Nowy Zamek w Żywcu to klasycystyczny pałac zaprojektowany z polecenia arcyksięcia Albrechta przez Karola Pietschkę.

W latach 1893-1895 powstało nowe skrzydło pokryte szklanym dachem, w którym urządzono sypialnie i pokoje gościnne. Kolejnej rozbudowy dokonano, gdy dobra żywieckie przejął po zmarłym wuju Karol Stefan. W latach 90. XX w. do zamku powróciła córka arcyksięcia Karola Olbrachta, księżna Maria Krystyna Altenburg, dla której urządzono mieszkanie w jednym ze skrzydeł rezydencji. Księżna mieszkała tam do śmierci w 2012 roku. Przez wiele lat w pałacu mieścił się Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych. (JM)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto