18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec uczci 16. rocznicę wizyty Jana Pawła II w mieście

ŁUG
Jan Paweł II.
Jan Paweł II. fot. Arkadiusz Gola
Trwają ostatnie przygotowania do uczczenia 16. rocznicy pobytu Ojca Świętego w Żywcu.

W przyszłą niedzielę (22 maja), w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej zorganizowana zostaną uroczystości związane z 16. rocznicą wizyty Ojca Świętego w Żywcu.

22 maja 1995 r. podczas kolejnej pielgrzymki do Polski, Jan Paweł II odwiedził Żywiec. Dzień ten na trwałe zapisał się w pamięci mieszkańców Żywca i Ziemi Żywieckiej, którzy mieli zaszczyt gościć Ojca Świętego. Tysiące mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, zapełniło żywiecki Rynek i tereny Osiedla 700-lecia. Przed katedrą Papież został uroczyście powitany przez władze miejskie, które wręczyły Ojcu Świętemu akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żywca. Po nawiedzeniu kościoła katedralnego Papież przeszedł na Rynek, gdzie niezwykle serdecznie witały go tłumy wiernych.

Wizyta Ojca św. w Żywcu w 1995 roku była najważniejszym wydarzeniem w ponad 700-letniej historii miasta. „Podczas nabożeństwa na żywieckim Rynku Ojciec Święty mówił o poszanowaniu podstawowych wartości ludzkich: uczciwości, sprawiedliwości. W swoim wystąpieniu zwrócił się do przedstawicieli świata władzy, polityki i mediów, aby dbali wartości chrześcijańskie oraz przestrzegali praw człowieka.

Jan Paweł II modlił się w żywieckiej konkatedrze, przewodniczył także Liturgii Słowa, w której brało udział około 20 biskupów i ponad 20 tys. wiernych. Ojciec św. odebrał od przedstawiciel władz Żywca, tytuł honorowego obywatela tego miasta. Zwracając się do licznie zgromadzanych wiernych Jan Paweł II powiedział wtedy m.in.: „Udaję się w duchu do wszystkich sanktuariów maryjnych ziemi żywieckiej (...). Śpiewam tę wielkanocną antyfonę razem z ziemią żywiecką, razem z doliną Soły, razem z tymi górami Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, które wielokrotnie przewędrowałem o różnych porach roku, znajdując w nich radość i wytchnienie. Śpiewam tę wielkanocną antyfonę i modlę się razem z wami za naszą Ojczyznę i za wszystkich rodaków: o umiłowanie daru życia, o szczerą troskę o dobro wspólne, o wytrwałe budowanie Polski na fundamencie sprawiedliwości, solidarności i miłości społecznej. Modlę się, aby duch dialogu i współpracy przeważył nad duchem walki i konfrontacji”.

Uroczystości rocznicowe rozpoczną 22 maja o godzinie 16.00. Wtedy w żywieckim Ratuszu profesor Adam Suchański wygłosi wykład „ Papież Jan Paweł II na kartach zagranicznych podręczników do nauczania historii”. Pochodzący Żywca historyk z Uniwersytetu Opolskiego jest jednym z najwybitniejszych polskich dydaktyków historii. Profesor Suchoński jest między innymi autorem książki pt. „Papież Jan Paweł II w polskich i zagranicznych podręcznikach do nauczania historii” była 25. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II. Tematem tej publikacji jest prezentacja opinii i opisów związanych z polskim papieżem w ujęciu autorów podręczników. europejskich .

W latach 1997-2002 autor Suchoński dotarł do podręczników historii z 70. krajów, korzystając ze zbiorów Instytutu im. Georga Eckerta w Brunszwiku. Z dokonanych badań wynika, że w podręcznikach zagranicznych rzadko pisze się o roli Polski w dziejach Europy. Wyjątek stanowią informacje dotyczące Jana Pawła II. Autorzy zagranicznych podręczników historii przeznaczają stałe i coraz bardziej eksponowane miejsce dla papieża Jana Pawła II.

W ramach uroczystości o godzinie 18.00 na żywieckim Rynku ksiądz biskup Tadeusz Rakoczy odprawi uroczystą Mszę świętą. Później nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika błogosławionego Jana Pawła.

W ramach uroczystości rocznicowych 21 maja o godzinie 17.00 w Miejskim Centrum Kultury z koncertem pieśni religijnych i patriotycznych wystąpi solista Opery Krakowskiej Jan Kowalczyk. W 1995 roku podczas pielgrzymki Jana Pawła II wykonywał on na żywieckim Rynku pieśni religijne.

Wszystkie uroczystości religijne i kulturalne są symbolicznym podziękowaniem całej społeczności Żywiecczyzny za pielgrzymkę Jana Pawła II. W zgodnej opinii mieszkańców było to najważniejsze wydarzenie w ponad 700-letniej historii miasta.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto