Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywiec. Wiosna w Parku Habsburgów. To fantastyczne miejsce na spacer. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
Obowiązkowy punkt wycieczkowy na mapie Żywca. Park Habsburgów założony w stylu angielskim to znakomite miejsce do spacerów o każdej porze roku. Tym miejscem zachwyceni będą wszyscy - dzieci, młodzież i dorośli. Godzinami można spacerować po pięknych alejkach, w parku jest staw z kaczkami i łabędziami, stylowy Domek Chiński, działa Stajnia Miejska Mini Zoo z wieloma gatunkami zwierząt, jest również ławeczka z Alicją Habsburg.

Jeśli nie macie pomysłu, gdzie wybrać się na niedzielny spacer, to podpowiadamy - żywiecki Park Habsburgów jest znakomitym miejscem do przechadzek dla wszystkich - rodzin z dziećmi, samotników lubiących ciszę, zakochanych par. W żywieckim parku miejskim znajdziemy wszystko - słońce, cień, ciszę, spokój, szemrzącą wodę, ustronne miejsca, mnóstwo zieleni, której znakiem rozpoznawczym są pomnikowe drzewa, a także pojawiające się na wyciągnięcie ręki zwierzęta z działającej tam Stajni Miejskiej - Mini Zoo.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Chiński Domek znakiem rozpoznawczym parku

Park został założony w 1712 roku. Jak pisze Andrzej Komoniecki w Dziejopisie Żywieckim, „założony był włoską modą”. Wyraźnie składał się z dwóch zespołów, jeden złożony z kwater i drugi z regularnie posadzonym drzewostanem. Przez pierwszy zespół przebiega kanał, który powstał w drugiej połowie XVIII wieku, z tego też okresu pochodzi altana zbudowana w formie Domku Chińskiego, z uwidocznionym ponad dachem herbem Wielopolskich – Starykoń. Domek jest pozostałością dawnej architektury ogrodowej, murowany na rzucie ośmioboku i dwukondygnacyjny.

Żywiec. Wiosna w Parku Habsburgów. To fantastyczne miejsce n...

Na przełomie XIX i XX wieku park o układzie geometrycznym został przekomponowany w duchu angielskich założeń krajobrazowych, wtedy to wspomniany Domek Chiński znalazł się na wyspie. W latach 1930-1936 wprowadzono nowe elementy dekoracyjne, które projektowała Angielka Brenda Colvin, a realizowała ogrodniczka Kit Beckh. Na osi głównej Pałacu powstała polana widokowa, założono okrągły basen z fontanną, pergole oraz półkoliste rozarium. Drewniane mostki nad kanałami zastąpiono kamiennymi, a na dziedzińcu zewnętrznym między Pałacem Habsburgów a Starym Zamkiem wybudowano ozdobną, kutą z żelaza studnię, którą wykonał rzemieślnik żywiecki Julian Rybarski.

W 2009 roku zarówno park, jak i Pałac Habsburgów przeszły gruntowną rewitalizację. W 2012 roku na terenie parku otwarto Park Miniatur oraz odsłonięto ławeczkę Alicji Habsburg.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto