Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie dziady w Katowicach? Mieszkańcy zaskoczeni [WIDEO i ZDJĘCIA]

JAK
Żywieckie dziady na ulicach Katowic: kolorowe i głośne. Mieszkańcy byli zaskoczeni
Żywieckie dziady na ulicach Katowic: kolorowe i głośne. Mieszkańcy byli zaskoczeni Marzena Bugała-Azarko
Kolorowe, głośne i psotne żywieckie dziady pojawiły się dzisiaj, 3 stycznia, po raz pierwszy w historii na ulicach Katowic. Nietypowi kolędnicy wywołali nie lada popłoch na ulicach miasta. Dziady zjawiły się na placu Wolności, przed dworcem i na Rynku. Promowały Żywieckie Gody, które niebawem rozpoczną się w Beskidach.

Żywieckie dziady idą!

Żywieckie dziady składające życzenia noworoczne i robiące psikusy przechodniom to stary ludowy zwyczaj kultywowany na na całej Żywiecczyźnie od dawien dawna. Zwyczaj jest podtrzymywany także w cyklicznie organizowanej imprezie pod nazwą "Gody Żywieckie", która odbywa się na przełomie stycznia i lutego.

W tym roku potrwa od 11 do 26 stycznia. Korowody i konkursowe prezentacje odbędą się Żywcu i Milówce, a finał w Bielsku-Białej. Swój udział zapowiedziało niemal 50 grup i wykonawców.

W pierwszy festiwalowy weekend (11–12 stycznia) w atmosferę "Godnich Świąt" wprowadzi nas ponad 30 wykonawców, grup kolędniczych i obrzędowych, którzy zjadą z różnych stron Beskidów.

W żywieckim Klubie Papiernik zaprezentują się kolędnicy z szopką, gwiazdą, soplem, turoniem, kozą, owsem, rajem, Dorotą, Trzo Króle, herody, szlachcice, winszownicy, połaźnicy.

Będą wśród nich kolędnicy z dziada pradziada – bo w wielu domach przekaz międzypokoleniowy jest nadal silny. Inni to pasjonaci rekonstruujący tradycje, które już odeszły. Będą winszować „Na scynście, na zdrowie, na tyn Nowy Rok!”, śpiewać kolędy życzące, pastorałki, kantyczki, odgrywać scenki i wyprawiać różne figle. Pokażą, że w każdej beskidzkiej miejscowości Boże Dziecię nieco inaczej na świat przychodzi.

Dwie styczniowe soboty

Kolejne dwie styczniowe soboty to wesołe korowody i okazja do zabawy. Ulicami Milówki i Żywca przejdą tłumy przebierańców – dziadów noworocznych i jukacy – a wśród nich postacie Niedźwiedzi, Koni, Kominiarzy, Diabłów, Maciduli i inni. To pokazy noworocznych tradycji górali żywieckich, m.in. z Węgierskiej Górki, Suchego, Zwardonia, Ciśca, Milówki, Kamesznicy, Cięciny, Żabnicy, Żywca-Zabłocia, Nieledwi. Zamiast fajerwerków będą tradycyjne pokazy trzaskania z bata. Zagrają góralskie kapele złożone z heligonek i wakatu. Będą też bębny, dzwonki, gwizdki, bo huk, hałas ma zgodnie z tradycją odstraszyć wszelkie zło, aby nowy rok był jak najlepszy.

W Milówce (18 stycznia) wszystko rozpocznie się na Rynku już o godz. 8.30 od powitania grup dziadowskich i konkursu trzaskania z bata. O godz. 10.30 barwny korowód przejdzie pod Starą Chałupę, aby tam wziąć udział w prezentacjach konkursowych, ocenianych przez jury złożone z etnografów i folklorystów (od 11.00). Natomiast w Żywcu (25 stycznia) korowód ruszy spod Karczmy Żywieckiej o godz. 11.00 i przejdzie na Rynek. Tam zobaczyć będzie można niekonkursowe prezentacje zespołów oraz drugi konkurs trzaskania z bata.

Żywieckie dziady na ulicach Katowic: kolorowe i głośne. Mieszkańcy byli zaskoczeni

Żywieckie dziady w Katowicach? Mieszkańcy zaskoczeni [WIDEO i ZDJĘCIA]

Imprezy towarzyszące

Imprezom towarzyszącym „Żywieckim Godom” przyświeca idea kultywowania tradycji związanych z okresem zimowym.

Od 23 do 26 stycznia w Milówce każdego wieczoru jest coś ciekawego w programie.

W Starej Chałupie odbędą się pokaz skubania pierza i łuskania fasoli, któremu będą towarzyszyły występy kolędników (23 stycznia, czwartek), oraz wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki (24 stycznia, piątek).

Ciekawym punktem programu będzie „Potańcówka dziadowska” (Dom Strażaka, 25 stycznia, sobota, wstęp 20 zł), podczas której do tańca będą przygrywały góralskie kapele. W ramach „Gościny” można będzie skosztować takich przysmaków jak kubuś, galas czy prażuchy (Dom Strażaka, 26 stycznia, niedziela, wstęp 20 zł). Gminny Ośrodek Kultury w Milówce zaprasza też na warsztaty rękodzieła – ceramiki i zdobnictwa bibułkowego.

Z kolei w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu podczas Przeglądu Kolęd i Pastorałek „Pastorałka Żywiecka” (7, 8, 11 stycznia) będzie można posłuchać zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji.

Jak co roku planowany jest również „Beskidzki Karnawał”, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu (26 stycznia, niedziela). W ramach imprezy przewidziano kiermasz twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, prezentacje gmin powiatu żywieckiego, a na zakończenie koncert zespołu Chwila. Ich muzyka to połączenie wielu gatunków muzycznych na bazie utworów kolędowych i pastorałek beskidzkich. Natomiast 31 stycznia (piątek) zaplanowano Przegląd Widowisk Jasełkowych Placówek Opiekuńczo-Leczniczych i Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Koncert laureatów „Żywieckich Godów” odbędzie się w tym roku Bielsku-Białej, w Kubiszówce 26 stycznia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto