Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2016 na ulicach miasta [ZDJĘCIA]

Łukasz Klimaniec
Dwanaście grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny wzięło udział w korowodzie Żywieckich Godów, jaki w sobotni ranek przeszedł ulicami Żywca. Na rynku przebierańcy zaprezentowali się publiczności.

Żywieckie Gody to tradycja górali żywieckich związana z okresem Nowego Roku. Jak tłumaczy Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu, właśnie w ten sposób górale z okolic Żywca, Zwardonia, Rajczy, Milówki po Zabłocie witali Nowy Rok – trzaskaniem z bata i dzwonkami.

- Niektórzy mówią, że odpędzali też złe duchy, ale zdania na ten temat są podzielone – uśmiecha się Regel.
W sobotni ranek 12 grup obrzędowych z terenu Żywiecczyzny przeszło w kolorowym i głośnym korowodzie ulicami Żywca. Po drodze zaczepiali przechodniów, składali życzenia, ale też smarowali twarze sadzą. Wszystkiemu towarzyszyła góralska ludowa muzyka, tance i odgłosy strzelających batów.

Wśród instrumentów używanych przez uczestników można było spotkać bardzo nietypowe, jak wakat.
- To taki instrument który zrobiony jest na potrzeby Godów Żywieckich. Inaczej nazywany diabelskie skrzypce, a jeszcze inaczej tarabadło, bo nigdzie nie chce to stać, więc trzeba do rogu postawić. To instrument, ,który sam zrobiłem . Zresztą te stroje ludzie robią sobie sami. To zdolni wariaci, jak nas nazywają – mówił Grzegorz Bródka z Radziechów. Ta tradycja Żywieckich Godów jest przekazywana z dziada pradziada. Cały karnawał należy do dziadów żywieckich. To jeszcze pogański zwyczaj, który polegał na tym, że gdy starty rok umierał, a rodził się nowy, rodziło się życie i wszystko do życia się budziło, to wtedy trzeba się radować, cieszyć weselić – zaznaczył.

Marek Regel przyznaje, że gminy żywieckie w miarę możliwości wspierają działalność grup obrzędowych m.in. przy zakupie dzwonków, pasów, pokryciu kosztów przejazdów.

- Tradycje mają się dobrze, od wielu lat ilość grup na Żywiecczyźnie jest podobna, a w nich jest około 40-50 uczestników. Robimy wszystko, by te tradycje nie zaginęły – dodaje.

Po prezentacji grup obrzędowych na żywieckim rynku przeprowadzono konkurs trzaskania z bata. W kategorii dorosłych wygrał Szymon Śleziak z Nieledwii. Drugie miejsce zajął Zbigniew Rusek. W kategorii dziecięco-młodzieżowej najlepszy okazał się Dawid Zuziak z grupy Jukace. Drugie miejsce zajął Mateusz Duraj.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto