Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2020: Milówka zaprasza jutro na kolorowy korowód [PROGRAM]

JAK
Korowód organizowany w ramach Żywieckich Godów to coś, co przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć
Korowód organizowany w ramach Żywieckich Godów to coś, co przynajmniej raz w życiu trzeba zobaczyć FOT. JAK
Przesłuchaniami konkursowymi w żywieckim klubie Papiernik rozpoczęły się w miniony weekend Żywieckie Gody. Tymczasem przed nami kolejny weekend i czas na pierwszy z korowodów.

W dwie styczniowe soboty ulicami Milówki i Żywca przejdą tłumy przebierańców - dziadów noworocznych i jukacy - a wśród nich postacie Niedźwiedzi, Koni, Kominiarzy, Diabłów, Maciduli i inni. Będą to pokazy noworocznych tradycji górali żywieckich, m.in. z Węgierskiej Górki, Suchego, Zwardonia, Ciśca, Milówki, Kamesznicy, Cięciny, Żabnicy, Żywca-Zabłocia, Nieledwi. Zamiast fajerwerków będą więc tradycyjne pokazy trzaskania z bata. Zagrają góralskie kapele złożone z heligonek i wakatu. Będą też bębny, dzwonki, gwizdki, bo huk i hałas mają zgodnie z tradycją odstraszyć wszelkie zło, aby nowy rok był jak najlepszy.

Żywieckie Gody w Milówce

Tak więc w najbliższą sobotę 18 stycznia w Milówce wszystko rozpocznie się na Rynku już o godz. 8.30 od powitania grup dziadowskich i konkursu trzaskania z bata. O godz. 10.30 barwny korowód przejdzie przed Starą Chałupę, aby tam wziąć udział w prezentacjach konkursowych, ocenianych przez jury złożone z etnografów i folklorystów (od 11.00).

Natomiast w Żywcu (25 stycznia) korowód ruszy sprzed Karczmy Żywieckiej o godz. 11.00 i przejdzie na Rynek. Tam zobaczyć będzie można niekonkursowe prezentacje zespołów oraz drugi konkurs trzaskania z bata.

Koncert laureatów „Żywieckich Godów” odbędzie się w tym roku 26 stycznia w bielskiej Kubiszówce .

Imprezom towarzyszącym „Żywieckim Godom” przyświeca idea kultywowania tradycji związanych z okresem zimowym. Od 23 do 26 stycznia w Milówce każdego wieczoru jest coś ciekawego w programie. W Starej Chałupie odbędą się pokaz skubania pierza i łuskania fasoli, któremu towarzyszą występy kolędników (23 stycznia), oraz wieczór wspomnień o życiu i twórczości Józefa Szczotki (24 stycznia). Ciekawym punktem programu będzie „Potańcówka dziadowska” (Dom Strażaka, 25 stycznia, wstęp 20 zł), podczas której do tańca przygrywać będą góralskie kapele. W ramach „Gościny” będzie można skosztować takich przysmaków jak kubuś, galas czy prażuchy (Dom Strażaka, 26 stycznia, wstęp 20 zł). Gminny Ośrodek Kultury w Milówce zaprasza też na warsztaty rękodzieła - ceramiki i zdobnictwa bibułkowego.

Jak co roku planowany jest również „Beskidzki Karnawał”, organizowany przez Starostwo Powiatowe w Żywcu (26 stycznia). W ramach imprezy przewidziano kiermasz twórczości ludowej oraz degustacje potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, prezentacje gmin powiatu żywieckiego, a na zakończenie koncert zespołu Chwila.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto