Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody w Warszawie. Grupa Noworocznych Dziadów odwiedziła Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Katarzyna Dębowska
Katarzyna Dębowska
W poniedziałek w warszawskim Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi odbyła się konferencja prasowa 54. Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023.

Dziady Noworoczne w Warszawie

Obrzędy i zwyczaje Dziadów Noworocznych zostały zaprezentowane w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie podczas konferencji prasowej, zapowiadającej 54.Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023. O tym, jak ważne jest kultywowanie tradycji i popularyzacja ludowych obrzędów Żywiecczyzny podkreślił w swym wystąpieniu wiceminister Rafał Romanowski.

– Polacy mają swój folklor. Ma go każdy region Polski. Warto pokazywać właśnie w Warszawie tradycję tych zacnych ludzi, którzy z poczucia własnej odpowiedzialności, przy pełnym zaangażowaniu kultywują tę tradycję w swoich domach rodzinnych, w swoich miejscowościach, w swoich regionach.

-To bardzo ważne, że możecie zaprezentować swoje olbrzymie tradycje w naszej stolicy, że możecie pokazać, co przez wieki drzemało w polskim folklorze – dodał wiceszef resortu rolnictwa Rafał Romanowski, witając górali z Żywiecczyzny.

54. Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody 2023

Żywieckie Gody rozpoczęły się w dniu 14 stycznia występem grup kolędniczych na deskach Klubu Papiernik Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu. Już niebawem, 21 stycznia w Milówce będzie miał miejsce plenerowy przegląd grup kolędniczych - czyli Dziadów Noworocznych i Jukacy. Beskidzki Karnawał i dzień plenerowy Żywieckich Godów przypada na 28 stycznia w Żywcu.Koncert laureatów przeglądu grup kolędniczych i obrzędowych odbędzie się w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz (MDK) w Bielsku-Białej 29 stycznia.

"Cieszę się, że w Warszawie możemy pokazać kawałek Żywiecczyzny nierozerwalnie związanej z Polską. Zapraszam warszawiaków i całą Polskę do Żywca, do Milówki, do Bielska-Białej" - powiedział burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Jak podkreślił w swojej wypowiedzi włodarz miasta "Wszyscy stanowimy jedną wielką wspaniałą Polskę".

W konferencji udział wzięli minister Grzegorz Puda, sekretarz stanu Rafał Romanowski, Antoni Szlagor burmistrz Żywca, Grażyna Kąkol dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce. Lesław Werpachowski dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz pozostali organizatorzy tegorocznego Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych Żywieckie Gody, oraz przedstawiciele grupy Dziadów Noworocznych.

– Żywieckie Gody to tylko namiastka tego, co mogą państwo zobaczyć, przyjeżdżając na Żywiecczyznę w okolicach nowego roku – podsumował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, który pochodzi z Podbeskidzia.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto