Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody zbliżają się do końca. W sobotę 29 stycznia barwny korowód przejdzie ulicami Żywca. Niedzielny koncert odwołany!

JAK
Jeśli ktoś nie ma pomysłu, jak spędzić weekend, powinien wybrać się do  Żywca, gdzie w sobotę 29 stycznia odbędzie się kolejny dzień plenerowy Żywieckich Godów
Jeśli ktoś nie ma pomysłu, jak spędzić weekend, powinien wybrać się do Żywca, gdzie w sobotę 29 stycznia odbędzie się kolejny dzień plenerowy Żywieckich Godów KL
Tegoroczna, już 53. edycja Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody” zbliża się do końca. Kto nie ma pomysłu, jak spędzić sobotę, powinien wybrać się do Żywca, gdzie jutro 29 stycznia odbędzie się dzień plenerowy. Niestety, niedzielny koncert laureatów z powodu pandemii został odwołany!

„Żywieckie Gody" trwają już od kilku tygodni. W minioną sobotę żywieckie dziady opanowały w barwnym korowodzie ulice Milówki. Było kolorowo, głośno i radośnie. Dla przyjezdnych była to niezła lekcja beskidzkiego, żywieckiego folkloru. Niecodzienne, dziwaczne wręcz stroje, pełne ekspresji maski, a także psoty dziadów i jukacy mogły być dla turystów zaskakujące. Ale dla mieszkańców Żywiecczyzny są symbolem ich tożsamości, sygnalizują początek nowego roku. To zabytkowa i jednocześnie żywa forma folkloru, o czym świadczy wpis tych zwyczajów na „Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego”.

Barwny korowód na ulicach Żywca

Przed nami ostatnie dni Żywieckich Godów. Jeśli ktoś nie ma pomysłu, jak spędzić weekend, powinien wybrać się do Żywca, gdzie w sobotę 29 stycznia odbędzie się kolejny dzień plenerowy Żywieckich Godów - uliczkami miasta na żywiecki Rynek przejdzie barwny korowód grup kolędniczych i obrzędowych, a tam z kolei odbędzie się konkurs trzaskania z bata. Korowód wyruszy sprzed Karczmy Żywieckiej o godz. 11.00.

Żywieckie Gody miały się zakończyć 30 stycznia koncertem finałowym w MDK im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej. Jednak nie odbędzie się.

- W związku z nasileniem epidemii i dużym wzrostem ryzyka zakażenia, zwłaszcza dzieci, zaplanowany na niedzielę (30 stycznia 2022) w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, koncert laureatów Żywieckich Godów zostaje odwołany - poinformował bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Żywieckie dziany to stary zwyczaj

Dziady żywieckie to stary zwyczaj odprawiany na Żywiecczyźnie. Kultywowany był i jest we wsiach leżących w górnym biegu rzeki Soły, czyli od Cięciny aż po Zwardoń. Na przykład nie było takiego zwyczaju nigdy w gminie Ujsoły oraz tamtejszych sołectwach. Wśród noworocznych dziadów na Żywiecczyźnie wyróżniały się jeszcze dziady zwane jukace, pochodzące z dawnej gminy Zabłocie, która jest obecnie dzielnicą Żywca.

Obrzęd zaczyna się w sylwestrowy wieczór i kończy się w Nowy Rok w godzinach popołudniowych. W tym czasie żywieckie dziady kolędują, składają życzenia noworoczne oraz robią psikusy napotkanym przechodniom. Zapłatą za kolędę bywa czasem placek świąteczny, poczęstunek wódką, lub najczęściej drobna kwota pieniężna, która szczególnie w Zabłociu była przeznaczana na organizację zabawy „dziadowskiej”.

Zwyczaj ten jest podtrzymywany podczas cyklicznie organizowanej imprezy Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”, które odbywają się na początku roku. Organizatorami „Żywieckich Godów” są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto