18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żywieckie uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [ZOBACZ ZDJĘCIA]

ŁUG
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był w piątek (1.03) w całym kraju. Uroczystości odbyły się również na Żywiecczyźnie.

Przeczytajcie relację przesłaną do naszej redakcji przez Jadwigę Klimondę, szefową Stowarzyszenia Dzieci Serc w Radziechowach:

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony był po raz trzeci. Święto zostało ustanowione w 2011 roku w 60. rocznicę stracenia przez bezpiekę kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość". Mianem „żołnierzy wyklętych” określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Na Podbeskidziu w tych latach działało przede wszystkim ugrupowanie żołnierzy VII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzone przez kpt. Henryka Flamego „Bartka”, było największym ugrupowaniem zbrojnym antykomunistycznego podziemia w Beskidach. W lecie 1946 r. skupiało około 400 dobrze uzbrojonych żołnierzy, którzy działali na terenie dzisiejszych powiatów bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego i żywieckiego.
W połowie 1946 r. Urząd Bezpieczeństwa wprowadził do oddziału swoich agentów, którzy upozorowali przerzut żołnierzy na Zachód. W trzech kolejnych transportach we wrześniu 1946 r. ciężarówkami ze Szczyrku i Wisły zostało wywiezionych w rejon Opolszczyzny 167 uzbrojonych żołnierzy NSZ. Żaden z nich nie wrócił, żaden nie dotarł na Zachód. Najprawdopodobniej zostali zgładzeni przez UB w okolicach Łambinowic. Mimo szczegółowych badań IPN, dotąd nie zlokalizowano mogił.
W Żywcu uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00. młodzież skupiona w szeregach Okręgu ,,Podbeskidzie” i Klubu "Góral 1956” Żywiec zaciągnęła wartę honorową pod tablicą upamiętniającą żołnierzy wyklętych przy ul. Dworcowa 2, w budynku tym po II Wojnie Światowej był posterunek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, w którym przesłuchiwano i torturowano żołnierzy podziemia niepodległościowego O godzinie 15.00 okoliczne przemówienie wygłosił W. Sanetra prezes Okręg Podbeskidzkiego Związku Żołnierzy NSZ . A wieczorem w kościele p.w. Świętego Floriana w Żywcu –Zabłociu odprawiona została Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
O godz. 18;00 pod pomnikiem NSZ obok MCK odbyła się uroczystość patriotyczna, program słowno – muzyczny: ,,Zapomniana historia. Zdeptana pamięć”
podczas której uczestnicy przypominali losy Sanitariuszki ,,Inki”, Rotmistrza Pileckiego, Gen. A. Fieldorfa ,,Nila” oraz żołnierzy Oddziału Bartka” Piękna oprawa muzyczna, bogactwo rekwizytów, zdjęcia pomordowanych, iskry z palącego się ogniska – granatowe niebo, czerwone łuny palących się racy, wiekowe brzozy, rozsypywane przez dziewczynkę płatki czerwonych róż – skandowanie młodzieży ,,Cześć i Chwała Bohaterom” oraz ,,Bóg Honor i Ojczyzna to jest nasza Ojcowizna” sprawiły, że tak spędzony czas na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Uroczystość tę przygotowali: Stowarzyszenie Sympatyków Klubu "Góral 1956 Żywiec" Klub ,,Gazety Polskiej”, Okręg Podbeskidzkiego Związku Żołnierzy NSZ z siedzibą w Żywcu oraz Stowarzyszenie Dzieci Serc.

W żywieckich uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestniczyli również kibice i działacze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Góral 1956 Żywiec.

Poniżej relacja Michała Wolnego, działacza tego stowarzyszenia:

Jak wiadomo nie samą piłką człowiek żyje, a kibice Górala nie ograniczają się tylko do meczów. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Ziemia żywiecka niestety była areną wojen i nasi rodacy musieli walczyć z dwoma okupantami, niemieckim i rosyjskim. Za te poświęcenie nie otrzymali nagrody, wręcz przeciwnie. Szczególnie po 1945 roku ci którzy odważyli się podnieść rękę na sługusów Moskwy po nasze czasy byli wyszydzani i zapomniani. Dlatego kibice Górala postanowili po raz drugi uczcić ich pamięć w tym wyjątkowym dniu. Przeprowadziliśmy akcję Paczka dla Partyzanta o której poinformujemy w osobnym artykule. Samego 1 marca najpierw wraz z Narodowymi Siłami Zbrojnymi i Odziałem Strzelca Żywiec wystawiliśmy warty honorowe pod dawnym budynkiem katowni UB gdzie wiele osób było bitych i torturowanych tylko za to, że są prawdziwymi Polakami. Po zakończeniu wart odpaliliśmy race i skandowaliśmy hasła patriotyczne. Rozwiesiliśmy także transparent "Tu katowano polskich patriotów". Akcja przyniosła oddźwięk, wiele osób patrzyło z zaciekawieniem i pytało co się dzieje. Tego w szkołach nie uczą. Druga część obchodów w naszym mieście to msza święta za Żołnierzy Wyklętych i uroczystości pod pomnikiem NSZ. Zebrało się tam około stu osób. Tutaj chcieliśmy zamieścić wielkie podziękowania dla Stowarzyszenia Dzieci Serc z Radziechów, a także dla pani Jadwigi Klimondy za przygotowanie lekcji historycznej i całą pracę włożoną w te obchody. Przy odpalonych racach zaśpiewaliśmy hymn, a także "pozdrawialiśmy" czerwonych katów. Przynajmniej w ten sposób możemy uczcić pamięć tym co oddali wszystko co mieli najcenniejsze dla Polski. I pokazać wielu młodym ludziom że mamy wśród naszych przodków prawdziwych bohaterów z których można brać przykład. Cześć i chwała bohaterom!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto