Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta Jeleniej Góry odpowiadają na 10 pytań od naszej redakcji. Ostatnie godziny przed ciszą wyborczą

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
FB Jerzy Łużniak/ FB Hubert Papaj
Już w najbliższą niedzielę (2 kwietnia) mieszkańcy Jeleniej Góry zdecydują kto przez najbliższe 5 lat ma zarządzać stolicą Karkonoszy. Jerzy Łużniak z Koalicji Obywatelskiej czy Hubert Papaj z Koalicji dla Jeleniej Góry? Zadaliśmy obu kandydatom 10 takich samych pytań, które mogą pomóc niezdecydowanym w podjęciu decyzji.

1.    Czy za Pana kadencji zostanie zmieniona siatka szkół podstawowych lub ponadpodstawowych (łączenie, bądź likwidacja)? Proszę o uzasadnienie.

Jerzy Łużniak: Nie zamierzam jej zmieniać. Mam nadzieję że nie będzie takiej konieczności.

Hubert Papaj: Zmniejszająca się z roku na rok liczba mieszkańców Jeleniej Góry, postępujący proces depopulacji, a także zmniejszająca się liczba urodzeń dzieci, powoduje, że w najbliższym czasie władze miasta staną przed koniecznością dostosowania siatki funkcjonujących szkół zarówno podstawowych, jak i średnich. Nie można jednak mówić o likwidacji szkół, należy rozważyć zoptymalizowanie siatki szkół wynikającej ze statystyk liczby dzieci, grup wiekowych w oparciu o miejsce zamieszkania.

2.    Najważniejsze inwestycje drogowe do zrealizowania przez 5 lat kadencji.

Jerzy Łużniak: Przede wszystkim kontynuacja budowy obwodnicy południowej z rondem na styku ul. Sudeckiej i Al. Solidarności i “przebiciem” do ul. Mickiewicza - w kierunku Cieplic. Chciałbym też zbudować estakadę nad skrzyżowaniem ul.Grunwaldzkiej, Al.Jana Pawła oraz rondo pomiędzy ul. Mostową i Al. Jana Pawła. Oprócz tego chcę skoncentrowanie się na remontach miejskich ulic.

Hubert Papaj: Usprawnienie układu komunikacyjnego w mieście. Nowe połączenia pomiędzy poszczególnymi dzielnicami. Budowa nowych mostów. Budowa ronda na skrzyżowaniu Alei Solidarności z ul. Sudecką. Budowa dalszego etapu obwodnicy południowej miasta. Do tego rozbudowa ścieżek rowerowych w mieście oraz budowa ścieżek pieszo-rowerowych.

3.    Czy za Pana kadencji miasto wybuduje mieszkania komunalne - ile w ciągu 5 lat zostanie oddanych do użytku?

Jerzy Łużniak: Oczywiście! Oddanych zostanie około 300 mieszkań - razem z JTBS.

Hubert Papaj: W ostatnich latach miasto nie wybudowało żadnych mieszkań komunalnych, w związku z czym istnieje potrzeba ich budowy, co może przyczynić się do przeciwdziałania jednemu z największych problemów naszego miasta, jakim jest depopulacja. Odpowiedź na pytanie ile mieszkań zostałoby wybudowanych w trakcie mojej kadencji, uzależniona jest od weryfikacji ile dokładnie w Jeleniej Górze jest osób czekających na nowe, dostępne mieszkanie, ile budynków można przeznaczyć na remont, modernizację pod utworzenie mieszkań, w ilu miejscach będzie można takie mieszkania realnie wybudować.

4.    Czy za Pana kadencji zostanie zredukowana liczba placówek kulturalnych (łączenie lub likwidacja)? Czy planuje Pan zwiększyć wkład samorządu (do jakiej kwoty) do sztandarowych imprez jak: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Juwenalia, imprezy Września Jeleniogórskiego lub inne? Czy wrócą koncerty sylwestrowe?

Jerzy Łużniak: Nie przewiduję redukcji miejskich jednostek kultury. Planuję też większe dofinansowania niektórych imprez. Co do organizacji Sylwestra, to decydujący głos w tej sprawie będą mieli mieszkańcy naszego miasta.

Hubert Papaj: Imprezy kulturalne o zasięgu ogólnopolskim zawsze stanowiły wyróżnik naszego miasta. To z nich słynie Jelenia Góra. To tutaj rozpoczął się np. Festiwal Teatrów Ulicznych, dlatego należy pomyśleć, aby te imprezy, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak też turystów z całej Polski i z zagranicy, stały się ponownie wizytówką naszego miasta. Odnośnie do instytucji kultury to należy przede wszystkim zadbać o lepsze finansowanie, poszerzenie oferowanych programów artystycznych, dostosowanie ich do oczekiwań mieszkańców, turystów – wiele ciekawych, atrakcyjnych wydarzeń dzieje się w naszych instytucjach w tym samym czasie, a większość mieszkańców chciałaby skorzystać np. z obydwu ofert. Warto zatem dopracować również harmonogram takich wydarzeń i ich dostępność dla szerszego grona odbiorców.

5.    Pozostałe inwestycje – czy w najbliższej kadencji powstanie hala widowiskowo-sportowa? Jakich jeszcze inwestycji potrzebuje Jelenia Góra?

Jerzy Łużniak: Bardzo chciałbym taką halę wybudować - mamy już nawet jej plan funkcjonalno - użytkowy. Zanim inwestycję zaczniemy realizować, musimy jednak zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, a później znaleźć źródła jej finansowania. Myślę również o seniorach, dla których rozpoczęliśmy niedawno budowę obiektu w Sobieszowie. Chcę też tworzyć mieszkania chronione dla osób z niepełnosprawnością, ale mogących samodzielnie mieszkać. Dodatkowo planuję wybudować przedszkole na Zabobrzu i przeprowadzić kapitalny remont basenu przy ulicy Sudeckiej. Mam głęboką nadzieję, że powstanie też na bazie wód termalnych kompleks rekreacyjno - wypoczynkowy w Sobieszowie. W każdej dzielnicy planuję stworzyć Stanice Rowerowe - podobne do tej z Zabobrza. Proponujemy budowę nowych dróg rowerowych, tak by z Maciejowej i Zabobrza można było bezpiecznie dojechać aż do Jagniątkowa. Na tym nie koniec. Myślę o budowie drugiego kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią, farmy fotowoltaicznej, która pozwoli na mniejsze uzależnienie miasta od dostawców energii. W każdym osiedlu powinien także powstać psi park. W Jeleniej Górze musi też zostać stworzony cmentarz dla domowych zwierząt.

Hubert Papaj: Hala widowiskowo-sportowa jest niezbędna w Jeleniej Górze, ponieważ hala przy ul. Złotniczej jest eksploatowana ponad miarę. W momencie, w którym odbywają się tam jakiekolwiek imprezy, nie spełnia ona już wymogów dot. komfortowego podziwiania tego, co dzieje się na parkiecie. Podobnie jest z kwestiami techniczno-organizacyjnymi – wymiary tej hali nie pozwalają na organizację dużo większych wydarzeń. Również duży problem stanowi kwestia parkingu i dojazdu do hali, dlatego należy wyznaczyć takie miejsce na obrzeżach miasta, pod budowę hali, do którego będzie możliwy bezpośredni dojazd np. komunikacją miejską i także parking na terenie hali będzie pozwalał na bezproblemowy dojazd do obiektu i bezpieczne pozostawienie samochodu, autokaru.

6.    Opłaty za doprowadzanie wody, odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci – jak uniknąć kolejnych podwyżek lub obniżyć opłaty dla mieszkańców?

Jerzy Łużniak: W Jeleniej Górze powinna zostać wybudowana stacja przeładunkowa odpadów, która uniezależni nas od ich odbiorców. Musimy też przeprowadzić modernizację ujęcia wody w Grabarowie. Jeśli obiecałbym, że cena mediów przez pięć lat nie wzrośnie, byłbym niepoważny, gdyż składa się na nią wiele niezależnych ode mnie i od władz spółek komunalnych czynników.

Hubert Papaj: Uważam, że istotne będzie racjonalne zarządzanie spółkami miejskimi m.in. MPGK – i poprawa efektywności ich funkcjonowania. Obecnie koszty stałe są bardzo wysokie, wynika z tego pilna potrzeba restrukturyzacji (program jej przeprowadzenia ma blisko 10 lat), optymalizacji kosztów[BB1] i racjonalizacji wydatków. Należy pozyskać zewnętrzne dofinansowanie i wymienić tabor oraz zmodernizować zaplecze techniczne. Ponadto w przypadku spółki WODNIK w związku z licznymi awariami sieci należy przeznaczyć większe środki na inwestycje zamiast wydawać na kolejne siedziby Zarządu.

7.    Czy popiera Pan budowę łącznika do gminy Jeżów Sudecki, z ronda przy ul. Kilara w kierunku Góry Szybowcowej? Jeśli nie, to czy jest inna propozycja dla sąsiedniej gminy?

Jerzy Łużniak: Nie, nie popieram! Nie chcę, by wójt zabudował Górę Szybowcową. Nie godzę się także na to, by wzdłuż stanicy rowerowej na Zabobrzu powstała ulica łącząca Jeżów Sudecki z Jelenią Górą. Wójt tej gminy musi rozwiązać problem we własnej gminie, a nie przerzucać go na nas.

Hubert Papaj: O ile dobrze słyszałem, to pomysłu o zabudowie Góry Szybowcowej już nie ma i bardzo dobrze. Kiedyś w tym miejscu odbywały się różne wydarzenia, koncerty. Dzisiaj chyba nikt nie wyobraża sobie zabudowy tego terenu. Góra Szybowcowa to symbol Jeleniej Góry. Jelenia Góra powinna być skomunikowana z ościennymi gminami, tak aby ten ruch był usprawniony, a nie tworzyły się korki. Optowałbym za tym, żeby pomiędzy gminą Jeżów Sudecki – gminą Jelenia Góra, powstały liczne połączenia dróg rowerowych, aby mieszkańcy obydwu gmin mogli swobodnie przemieszczać się po naszych urokliwych terenów.

8.    Kto zostanie zastępcą prezydenta jeśli wygra Pan wybory? Proszę o uzasadnienie.

Jerzy Łużniak: Na pewno jednym z zastępców będzie Pani Renata Kwiatek. To kompetentna, odpowiedzialna osoba. Mam do niej całkowite zaufanie.

Hubert Papaj: Za wcześnie mówić o personaliach. Na pewno będą to osoby kompetentne o dużych kwalifikacjach zawodowych.

9.    Dofinansowanie sportu – czy zamierza Pan zwiększyć pulę na tzw. sport kwalifikowany oraz szkolenie dzieci i młodzieży? Do jakiej kwoty?

Jerzy Łużniak: Tak. Wszystko będzie zależało jednak od potrzeb i od możliwości budżetu miasta . Tak jak w mijającej samorządowej kadencji sport kwalifikowany i sport dzieci i młodzieży były godnie dofinansowane, tak samo będzie w kadencji, która się rozpoczyna. Będę także pomagał klubom w pozyskiwaniu sponsorów.

Hubert Papaj: W przypadku dofinansowania sportu należy rozdzielić dwie kwestie: jedną kwestią jest sport zawodowy, uprawiany przez pasjonatów sportu, którym nasi lokalni sportowcy promują Jelenią Górę w regionie, w kraju, za granicą. Drugą kwestią jest sport dzieci i młodzieży, uprawiany w formie rekreacyjnej, rozrywkowej. Należy rozdzielić środki, aby trafiały one do poszczególnych klubów sportowych na podstawie rzeczywistych kryteriów.

10.   Remont basenu miejskiego przy ul. Sudeckiej – czy warto inwestować kilkadziesiąt milionów złotych w obiekt, który działa 2-3 miesiące w roku?

Jerzy Łużniak: Uważam, że warto. Należy przy tym dążyć do maksymalnego wydłużenia czasu eksploatacji obiektu, na przykład poprzez wzbogacenie go o instalację solarną, która będzie podgrzewała w nieckach wodę.

Hubert Papaj: Od wielu lat przy tym basenie nic się nie dzieje, a mieszkańcy Jeleniej Góry wzorem wielu innych miast, potrzebują nowoczesnego, atrakcyjnego parku rozrywek wodnych, zarówno przy ul. Sudeckiej, jak i przy ul. Lubańskiej konieczne jest stworzenie miejsca rekreacyjnego, całorocznego dla mieszkańców. Obecnie wielu mieszkańców jeździ na basen do Lwówka czy też Jawora. Będą także jeździć na nowy basen do Bolesławca. Nowoczesny basen w Jeleniej Górzy może być kolejną atrakcją, która przyciągnie do miasta turystów.

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się 21 kwietnia. Lokale wyborcze będą czynne ponownie od godziny 7:00 do 21:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto