Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

V Beskidzkie Dyktando 2018: już napisali! Przyroda trudna do zapisania [ZDJĘCIA, WYNIKI]

KLM
Blisko trzysta osób zmierzyło się we wtorek 15 maja w Bielsku-Białej z tekstem V Beskidzkiego Dyktanda, jakie zorganizowała Akademia Techniczno-Humanistyczna w ramach XIX Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

V Beskidzkie Dyktando 2018 jest jedną z części XIX Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, jaki organizuje Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej. We wtorek w Auditorium Maximum ATH blisko trzysta osób zmierzyło się z tekstem przygotowanym przez Angelikę Matuszek i Ewelina Gajewską z Katedry Literatury i Kultury Polskiej oraz Katedry Teorii i Praktyk Komunikacji bielskiej ATH. Tekst dyktanda czytał prof. Jerzy Bralczyk.

Dyktando pisali uczniowie, mieszkańcy Bielska-Białej, radni, samorządowcy, przedstawiciele straży miejskiej, świata kultury i sportu.

- Dyktando bardzo mi się podobało. Piękny tekst, aczkolwiek bardzo trudny – powiedziała po napisaniu dyktanda Małgorzata Zarębska, radna miejska. - Coraz mniej czytamy. Jeszcze nasze pokolenie pół biedy, ale dzieci coraz mniej czytają, więc każde słowo w języku polskim może sprawiać swego rodzaju trudność – oceniła.

Magdalena Jeż, prezeska Fundacji Kultury „Kalejdoskop”, która prowadzi Klubokawiarnię Aquarium w Bielsku-Białej przyznała, że tekst bardzo jej się podobał, bo był bliski temu, co sama lubi.

- Był bardzo lokalny, krajoznawczy i skupiony na dziedzictwie roślinnym naszych Beskidów . Było wiele niewiadomych, zwłaszcza jeśli chodzi o nazwy własne. Słyszałam, jak szeptano, czy te nazwy pisać wielką, czy małą literą. Z tego powodu było dużo niepewności. I nazwy, które nie dla wszystkich są znane, bo choć mieszkamy na miejscu pojawiło się wiele nazw związanych z podgatunkami roślin i zwierząt, które nas otaczają. Zatem można było też czegoś się dowiedzieć – podkreśliła.

Tomasz Mikołajko, prezes TS Podbeskidzie żartował, że gdyby wiedział, że dyktando będzie takie trudne będzie, to nie przyjechałby na nie. - To było bardzo fajne spotkanie, bo poczułem atmosferę akademii, studentów. Ale chyba warto słownik przeglądnąć i wrócić do czasów, gdy samemu się studiowało – przyznał.

V Beskidzkie Dyktando jest przeznaczone dla mieszkańców miasta Bielska-Białej oraz powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, oświęcimskiego, pszczyńskiego, żywieckiego. Zostało przeprowadzone w trzech kategoriach - open (wszyscy uczestnicy), junior (uczniowie szkół średnich ) oraz młodziki (uczniowie klas siódmych oraz klas II i III gimnazjów).

Wyniki:

Kategoria Open
1. Joanna Hawełek
2. Krzysztof Seweryn
3. Anna Koral

Kategoria Młodziki
1. Dagmara Homa
2. Dorota Harężlak
3. Bartosz Pudełko

Kategoria Junior
1. Anna Koral
2 Przemysław Ornicz
3. Julia Loska

Kategoria VIP
1. Małgorzata Zarębska
2. Piotr Skucha
3. Zygmunt Czernek i Monika Willmann

Tekst dyktanda: [SPRAWDŹ, CZY DOBRZE NAPISAŁEŚ]

Hanka – z biogeografii alfa i omega, góralka z krwi i kości, harda wnuczka bacy,
chce wziąć udział w konkursie sprawdzającym wiedzę o florze i faunie rodzinnych Beskidów.
Na temat drzew i roślin wie przecież niemało: zna ekotyp świerka zwany istebniańskim,
raz-dwa poda, gdzie rosną buki pospolite, na pewno nie zapomni o skupiskach jodeł.
Gdyby padło pytanie o rzadkie okazy, chybaby wybrała zimoziół północny. Nieobcy jest jej również (z okolic Zawoi) piękny okrzyn z łodygą szorstko owłosioną.
Świat ptaków też znać trzeba – zachwyca bogactwem: spotkać można strzyżyka, pluszcza i pustułkę, w lasach Wielkiej Raczy są ponadto głuszce.
Wśród górskich płazów prym wiodą kumaki, rzekotki drzewne i traszki karpackie –
grzbieto-brzusznie spłaszczone, lekko chropowate, z niby-wypustkami w późnym stadium larwy.
Spośród gadów nie sposób nie wyróżnić żmii – oliwkowozielonej lub srebrzystoszarej,
z czarnym zygzakiem wzdłuż całego ciała.
Jeszcze rzut oka na ssaki drapieżne – może każą wyliczyć podgatunki żbika czy powiedzieć co nieco o zwyczajach kuny (w szczelinach skalnych ma minikryjówki).
Konkurs tuż-tuż, nagrody są nie byle jakie; Hanka (któż by wątpił?) – w gronie faworytów. Jeśli wygra, ujawni wszem wobec swe plany: ujrzeć zachód słońca nad Kotliną Konga.
Co będzie, czas pokaże, ale czy wstyd marzyć?
.”

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto