Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie ścieżka rowerowa wokół Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego? Wiceminister infrastruktury wyjaśnia

JAK
Zagospodarowanie brzegów Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego było głównym tematem spotkania wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego z samorządowcami z Żywiecczyzny
Zagospodarowanie brzegów Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego było głównym tematem spotkania wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego z samorządowcami z Żywiecczyzny JAK
Zagospodarowanie brzegów Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego było głównym tematem spotkania wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego z samorządowcami z Żywiecczyzny, które odbyło się dzisiaj, 4 marca, w żywieckim Urzędzie Miejskim. Wiceminister Koperski podkreślił, że spotkanie miało na celu poznanie planów gmin oraz skoordynowanie działań prowadzonych przez żywieckie samorządy z zamierzeniami Ministerstwa Infrastruktury i Wód Polskich.

Co dalej z zagospodarowaniem żywieckich jezior? Wiceminister wyjaśnia

- Jezioro Żywieckie to nie tylko piękna wizytówka naszego regionu, ale przede wszystkim jest to zbiornik, który pełni także bardzo ważne funkcje społeczne - powiedział wiceminister Koperski. Dodał, że wraz ze akwenami w Czańcu i Międzybrodziu, pełni on funkcje przeciwpowodziowe, energetyczne oraz jest rezerwuarem wody pitnej dla mieszkańców regionu.

- Konieczna jest merytoryczna rozmowa z władzami samorządowymi. Trzeba zweryfikować te deklaracje, które zostały tutaj wcześniej złożone przez polityków Prawa i Sprawiedliwości, zabezpieczyć budżet, a później zrobić to, co dla mieszkańców jest najważniejsze, czyli (zadbać - red. ) o funkcję turystyczną, przeciwpowodziową i jako ujęcie wody pitnej - powiedział Przemysław Koperski.

Wiceszef resortu infrastruktury wyjaśnił, że obecnie w Wodach Polskich trwają przygotowania do audytu. - Będziemy sprawdzać kwestie gospodarki finansowej, inwestycyjne, projektowe. Jak będziemy mieli informację od ekspertów, wtedy będziemy mogli powiedzieć czy te deklaracje, które były składane, mogą być podtrzymane czy też wymagają weryfikacji - mówił wiceminister Koperski. Zapewnił, że nie jest zagrożony projekt poprowadzenia ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jezior Żywieckiego i Miedzybrodzkiego.

Inwestycja warta 200 mln złotych

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor przypomniał, że projekt "Rozwój zeroemisyjnej mobilności nad Jeziorem Żywieckim i Międzybrodzkim" finansowany jest z funduszy europejskich na lata 2021-2027, inwestycja została wyceniona na około 200 mln zł. Zakłada on powstanie ścieżki pieszo-rowerowej wokół Jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego, która będzie przebiegała przez trzy gminy - Żywiec, Czernichów i Łodygowice. Inwestycja m.in. ma się przyczynić nie tylko do zmniejszenia ruchu samochodów, a co za tym idzie ograniczenie emisji spalin, ale także znacznie podnieść walory turystyczne Żywiecczyzny.

Wójt gminy Łodygowice Andrzej Pitera zwracał uwagę, że część ścieżek została już wykonana, pozostałe zostaną zrobione w ramach projektu. Podkreślił, że gdyby gmina chciała sama wykonać ścieżki, to nie byłoby jej na to stać.

- W ramach projektu, do którego gmina Czernichów przystąpiła, będziemy budować około 16 kilometrów ścieżek. Połączymy się z miastem Żywcem i gminą Łodygowice nad Jeziorem Żywieckim - mówiła Barbara Kos-Harat, wójt gminy Czernichów. Dodała, że sieć ścieżek rowerowych będzie systematycznie rozbudowywana w kierunku Jeziora Międzybrodzkiego, powstaną także dwa centra przesiadkowe, które mają mieszkańcom i turystom udogodnić możliwość korzystania z różnego rodzaju środków transportu, zwłaszcza zeroemisyjnych. - Myślę, że to bardzo ważny i dobry projekt, który wpisuje się w tzw. zieloną politykę - mówiła Barbara Kos-Harat.

Wiceminister Koperski zapewnił, że wspólnie z podległymi mu Wodami Polskimi będzie wspierał zaplanowane inwestycje, ale będzie się także starał, żeby Jezioro Żywieckie oraz zbiorniki w Międzybrodziu i Czańcu miały zagwarantowane finansowanie na cele przeciwpowodziowe i zapewnienie wody pitnej dla mieszkańców regionu.

- To wszystko w porozumieniu z samorządami, z poszanowaniem ich potrzeb i uwzględnieniem walorów turystycznych - podkreślał wiceminister Koperski.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto